Ljubljana, 19. september 2017 – Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) je v letošnjem letu nadgradila nacionalni Otroški parlament z oblikovanjem spletnega foruma za izmenjavo mnenj, ki so ga poimenovali Parlament mladih. Priložnost za sodelovanje in izražanje mnenj so tako preko moderirane spletne platforme za e-sodelovanje OPIN! dobili vsi mladi, ki so želeli, da se sliši njihov glas. Zaključke Parlamenta mladih so na ZPMS strnili v dokument, imenovan Memorandum mladih o izzivih prihodnosti, Glas za svetlejšo prihodnost in ga skupaj z otroki danes predali Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Hkrati je v Ljubljani potekal prvi del seminarjev za vse mentorje in koordinatorje programa, ki bodo pri Otroškem parlamentu sodelovali v šolskem letu 2017/2018.

»Zelo redko zares sprašujemo učence o njihovem počutju v šolskem prostoru. V slovenskem šolskem sistemu je prostor zaupanja majhen. Mladim moramo dati dovolj prostora za pobude in predloge, kje bi se lahko stvari izboljšale. Nekaj ugotovitev in predlogov je zapisanih v tem dokumentu, ki ga z veseljem sprejemamo,« je ob prevzemu Memoranduma mladih o izzivih prihodnosti v imenu ministrice za izobraževanje, znanost in šport, dejala državna sekretarka na MIZŠ, dr. Andreja Barle Lakota. Parlament mladih je znotraj naslovne teme Otroci in načrtovanje prihodnosti potekal v 4 podtemah: kdo sem in kakšen človek želim postati, vrednote, prihodnost in okolje. »Odzivi mladih na nadgradno nacionalnega Otroškega parlamenta v obliki spletnega foruma so bili odlični, kar potrjuje ogromno število komentarjev in predlogov, ki smo jih prejeli v okviru objavljenih tem. Verjamemo, da si bodo vidnejši predstavniki naše države Memorandum skrbno prebrali in nanj tudi odgovorili,« je dejala Darja Groznik, predsednica ZPMS ob predaji Memoranduma Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

Poti do svetlejše prihodnosti
»Naj bo spoznavanje drugih kultur in načinov življenja nekaj, kar nas bogati in izpolnjuje. Pomembno je, da se med seboj spoštujemo, se imamo radi in se znamo zabavati, ne glede na to kakšne rase, veroizpovedi ali spola smo. Pogosto nas je strah tistega, kar je novo, kar je drugačno, tudi zato, ker se bojimo, da bomo izgubili tisto, kar je naše in poznano. Pa vendar, prav različnost nas krepi in izpolnjuje,« lahko med drugim preberemo v Memorandumu, ki je nastal kot povzetek misli in predlogov, ki so jih zapisali mladi na spletnem forumu, na katerem so razmišljali tudi, da bodo vrednote prihodnosti postale znanje, delavnost in inovativnost, beseda pa je tekla tudi o ohranjanju zdravega in zelenega okolja ter o možnostih, ki jih imajo mladi za soustvarjanje prihodnosti.

28. Otroški parlament na temo šolstva in šolskega sistema
Z današnjim dnem pa se je pričel tudi nov, že 28. cikel Otroškega parlamenta. Od prve izvedbe leta 1990 se je v okviru projekta zvrstilo že mnogo različnih tem, povezanih z odraščanjem, prihodnostjo in tudi šolo. Spomladi so otroci v okviru nacionalnega otroškega parlamenta izmed osmih predlaganih tem za prihajajoče leto izbrali Šolstvo in šolski sistem. »Tema, ki so jo otroci zbrali v novem šolskem letu je izredno zanimiva. Veselim se njihovih razmišljanj, predlogov in pobud o šolskemu sistemu, v katerega so tesno vpeti, a premalokrat o njem vprašani,« je dejala Petra Zega iz ZPMS, vodja programa Otroški parlament.

Hkrati s predajo memoranduma pa je na Gospodarskem razstavišču potekal prvi del seminarjev za vse mentorje in koordinatorje programa, na katerih so obravnavali spremembe v novem šolskem letu ter spregovorili o ustvarjanju učinkovitih odnosov med učiteljem in učencem. Seminarja se je udeležilo 230 mentorjev in koordinatorjev iz vse države, kar dodatno priča o izjemnem pomenu programa Otroški parlament v slovenskem prostoru.

Celotno besedilo Memoranduma je objavljeno tukaj.