Maribor, 16. maj 2016 - Informacijska točka Europe Direct Maribor (Zavod PIP) in Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji organizirata dogodek »Migranti in lokalno okolje. Smo pripravljeni?«, ki je namenjen razpravi o dilemah oz. strahovih, ki se porajajo ob sprejemanju migrantov v lokalno okolje.

To so strahovi, ki govorijo o tem, da se bo spremenil naš način življenja, da bomo priča še večji nezaposlenosti in pritiskom na socialni sistem, da se bo znižala stopnja varnosti, da se bo spremenila verska struktura Evrope in da naša družba morda ni zmožna postavljati jasnih pravil in se jih držati.

Na vprašanja moderatorja in obiskovalcev bodo odgovarjali:
- mag. Franci Zlatar (vodja programa »Migracije«, Slovenska filantropija),
- dr. Franci Jazbec (vodja projektov, Društvo ODNOS),
- Nataša Potočnik (direktorica Urada za migracije v Direktoratu za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo, Ministrstvo za notranje zadeve) in
- Štefan Muraus (ravnatelj OŠ Bojana Ilicha Maribor).

Dogodek bo potekal v ponedeljek, 23. maja 2016, s pričetkom ob 16:00 uri v prostorih Univerzitetne knjižnice Maribor (Glazerjeva dvorana).

Slovenija je soočena z integracijo migrantov. Strokovna javnost pogosto izpostavlja, da je uspešnost integracije odvisna od lokalnega okolja. Namreč migranti se bodo uspešneje integrirali, če bodo naseljeni v manjših skupinah, v več krajih po Sloveniji ter bodo prihajali v reden stik z lokalnim okoljem. Na tem mestu pa se soočimo s strahovi lokalnih okolij oziroma državljank in državljanov, ki jih moramo nagovoriti. V kolikor se bomo občutljivim temam izogibali, lahko pride do negativnih posledic. Danes so strahovi »zgolj« besede. Če se o njih ne pogovarjamo odprto, so lahko že jutri obžalovanja vredna dejanja. Učinek lahko dosežemo zgolj z odprto razpravo, kjer je vsakomur dana možnost, da predstavi svoje mnenje. Tema je občutljiva, naša odločitev pa je, da jo naslovimo iskreno in v skladu s pričakovanji/potrebami lokalnega okolja. Ocenjujemo, da ljudem manjkajo konkretne informacije, takšne, ki si jih je možno predstavljati v vsakdanjem življenju.

Razprava je del niza dogodkov EU SI ti. S sloganom EU SI ti: prihajamo v vaš kraj, odkrivamo izzive in priložnosti EU skozi izkušnje in razmišljanja občanov.

Na dogodek se je možno prijaviti tukaj.

Več informacij