V četrtek, 2. aprila, se v Mestnem muzeju Ljubljana odpira razstava Emona se vrača. Razstava je posebna zato, ker je niso pripravili muzejski kustosi, kot je to običajno, ampak učenci 5. razreda OŠ Majde Vrhovnik, ki so letošnje leto sodelovali v projektu Muzej v malem. Razstava na ogled postavlja lutke, ki so jih za natečaj Emona se vrača ustvarili predšolski in šolski otroci ter družine, navdih pa so črpali iz časa starodavne Emone. Poleg zasnove natečaja in razstave, izbora zmagovalnih lutk ter pisanja zanimivih obrazstavnih  tekstov, so otroci pripravili tudi vrsto zanimivih dogodkov, ki se bodo odvili do zaključka razstave, 31. maja 2015.

Projekt Muzej v malem je edinstven projekt Muzeja in galerij mesta Ljubljane, ki sta ga zasnovala kustosa pedagoga Nika Damjanovič  in mag. Borut Rovšnik.  Projekt letošnje leto poteka že drugič zapored. Namen projekta je približati otrokom muzejske dejavnosti in aktivnosti, ki potekajo v muzeju, pri tem pa jih kar najbolj vključiti v dogajanje. Tokrat so za celo šolsko leto sodelavci Mestnega muzeja Ljubljana postali učenci 5. razreda OŠ Majde Vrhovnik. V času sodelovanja so otroci spoznavali muzejske poklice ter starodavno Emono, ki je trenutno predstavljena na razstavi Emona: mesto v imperiju v Mestnem muzeju Ljubljana. Učenci so pripravili natečaj z naslovom Emona se vrača  in k sodelovanju povabili predšolske in šolske otroke ter družine. Lutke, ki so prispele na natečaj, bodo predstavljene na razstavi vse do 31. maja 2015, v tem času pa bodo potekala tudi vodstva za družine in delavnice, ki jih bodo pripravili in izvedli učenci sami.

Projekt Muzej v malem je tudi letos potekal pod vodstvom Nike Damjanovič: »Dodana vrednost učenja v muzejski ustanovi je stik z avtentičnimi predmeti in izkustveno učenje, na katerem temelji tudi projekt Muzej v malem. Tekom slednjega je bilo šolarjem omogočeno, da na poučen, dejaven in sproščen način budijo domišljijo, raziskujejo, spoznavajo, ustvarjajo, se dotikajo, izražajo in vživljajo. S projektom so učenci pridobili najrazličnejša znanja ter prepoznavali pomen kulturne dediščine in njenega ohranjanja. Odgrnili smo jim zastor v zakulisje muzejskega dogajanja in jim omogočili aktivno soudeležbo pri načrtovanju, ustvarjanju in izvedbi muzejskih vsebin. Pri tem  smo jim nudili občutek partnerstva, ki je vidno okrepil njihovo samozavest in samospoštovanje, posledično pa nas z rezultati svojega dela vseskozi niso prenehali navduševati. Vesela sem, da sem lahko bila del njihovega popotovanja v starodavno preteklost.«

Na povabilo k sodelovanju pri projektu se je odzval 5. razred OŠ Majde Vrhovnik, pod vodstvom učiteljice Nede Gačnik Čebulj, ki je poudarila pomen tovrstnih sodelovanj: »Sodelovanje v projektu Muzej v malem je bila edinstvena  izkušnja za otroke. Pridobili so ogromno: znanje o Rimljanih in Emoni, znanje o tem, kako nastane in se izpelje natečaj, ter kako se postavi razstava. Spoznali so delovanje muzeja in različne muzejske poklice in ob tem napisali še projektno nalogo. Predvsem pa je bilo najlepše pri učencih opazovati to, da so se veselili petkovih srečanj in me že med tednom na hodnikih spraševali, kaj bodo pa ta petek počeli. V projektu jim je bila dana pomembna vloga v procesu nastajanja razstave, ki so jo sprejeli odgovorno in zato lahko s ponosom pokažejo rezultat njihovega dela, to je razstava Emona se vrača in vodstvo po njej.«

V okviru projekta Muzej v malem in na podlagi spoznavanja različnih profilov sodelavcev Mestnega muzeja Ljubljana (arheolog, kustosinja, restavratorka – konservatorka, andragoginja, pedagoginja, sodelavka za odnose z javnostmi, dokumentalist in direktor) pa so otroci pripravili tudi projektno nalogo Muzejski poklici in njihova vloga.

Učenka 5. razreda OŠ Majde Vrhovnik Nikolaja Zoja Baričič je zaupala, kako so učenci v okviru projekta Muzej v malem spoznavali delo arheologa: »V petek, 17. oktobra 2014, smo se z Muzejem v malem odpravili na Arheološki park Emonska hiša. Na začetku smo se, jasno, spet pogovarjali o Emoncih oz. o tem, kako so pokopavali umrle ljudi in kaj so zraven njih položili v grob. Seveda smo slišali kaj, kar smo že vedeli, a večina stvari je bila novih. Nato smo odšli do posebnih zabojev, ki so bili globoki in notri je bil postavljen grob (žarni in kostni). Razdelili smo se v dve skupini in začeli pravilno kopati. Iz najdenih predmetov smo ugotovili, da je žarni grob pripadal bogati ženski, kostni pa moškemu, ki ni bil ravno bogataš, a je normalno živel. Za konec smo dobili delovni list v zvezi s to temo in ga izpolnili. Pa je bilo že konec. Škoda!«

Katarina Klemenčič je povedala, kako so učenci spoznavali poklic konservatorja in restavratorja: »V petek, 12. decembra 2014, smo spoznali poklic konservatorja in restavratorja. O poklicu smo izvedeli kar veliko, nekaj stvari pa smo lahko tudi poizkusili očistiti. Te stvari so bile: zlat okvir, star list papirja, kos kamna in skrinja za premog. Muzej pa mi je tudi ta teden polepšal petek.«

Neja Kramer nam je zaupala, kako so spoznavali starodavno Emono: »Ogledali smo si razstavo Emona: mesto v imperiju. O Rimljanih smo se naučili toliko, da nam kar pokajo glave. Na razstavi so bili predstavljeni: kovanci, orožje legionarja, maketa Emone, stare cevi vodovoda, nagrobniki ljudi, ki so živeli v Emoni in njeni okolici … Vsak je pomeril tudi čelado, ščit in meč legionarja. Na razstavi so bili tudi smešni stripi, ki so predstavljali stare Emonce. To mi je bilo najbolj všeč. Se že veselim naslednjega srečanja.«

Čarna Rovšek je povedala, kako so potekale priprave na izvedbo natečaja: »Na srečanju 21. novembra 2014 smo se odločili, da napišemo natečaj in izberemo ime ter logotip za razstavo. Razdelili smo se v štiri skupine. Vsi smo imeli veliko zamisli, ki so bile smešne, zanimive, čudne in lepe. Kmalu smo jih dokončali in že smo bili pripravljeni za razkazovanje svojih idej. Takrat so pred tablo prišle skupine, ki so povedale svoje ideje za logotip in naslov. Ko so vse skupine končale in so bile vse ideje na tabli, smo glasovali. Dvigovali smo roke pri izdelku, ki nam je bil najbolj všeč. Na koncu sta ostala le še dva naslova: Emona se vrača in Lutke zavzamejo Emono. Izbiro zmagovalca smo prihranili za drugič. Na isti način smo izžrebali tudi logotip. Imeli smo se res super!«

V okviru natečaja Emona se vrača so otroci v skupini Muzej v malem zbirali raznorazne lutke (naprstne, ročne, marionete, celopostavne, lutke na palčki itd.), ki predstavljajo Emonke in Emonce poljubnih velikosti. Na natečaj je prispelo 133 lutk, ki jih je izdelalo 29 prijaviteljev in izmed katerih so otroci sami izbrali zmagovalce.

Enajstletna Alja Gombač je o prispelih lutkah zapisala: »Natečaj se je zaključil v sredo, 11. 3. 2015, lutke pa smo ocenjevali v petek 13.3. Komisija smo bili mi. Nad vsemi lutkami smo bili čisto navdušeni, saj je vsaka izmed njih nekaj posebnega. Zmagovalcev zato gotovo ni bilo lahko izbrati. To težko nalogo pa smo opravili skupaj – tako, da smo izvedli  tajno glasovanje. Pri ocenjevanju smo upoštevali naslednje kriterije: izvirnost, natančnost izdelave, estetsko vrednost, celostni vtis in zgodovinsko verodostojnost.« 

Zmagovalci znotraj posameznih kategorij so:
Kategorija posamezniki – vrtec: Urban Stankić Rupnik
Kategorija posamezniki – šola: Mihael Čerpnjak
Kategorija dvojic: David Lazić in Sara Lazić
Kategorija skupinske lutke – male: 7. razred OŠ Blaža Kocena, Ponikva
Kategorija skupinske lutke – velike: 5. B in 7. C razred OŠ Božidarja Jakca, Ljubljana

Vse lutke so predstavljene na razstavi Emona se vrača, ki bo v Mestnem muzeju Ljubljana na ogled do 31. maja. V okviru razstave bodo potekala tudi vodstva in delavnice, ki jih bodo pripravili otroci, in sicer v soboto, 11. in 18. aprila ter 9. in 23. maja, ob 16. uri.

Več informacij o projektu Muzej v malem je na voljo na tej povezavi.

Foto: Matevž Paternoster