V okviru Evropskega tedna poklicnih spretnosti, ki poteka pod okriljem Evropske komisije, se je 1. decembra, v Šolskem Centru Škofja Loka odvil dogodek 'Ne teslo. Tesla bom!' na katerem so več kot 120 dijakom zadnjih letnikov, gostje enotno poudarili: »Potrebujemo inženirje vseh poklicev!«

Evropski teden poklicnih spretnosti je pobuda Evropske komisije, ki želi s kombinacijo dogodkov po vsej Evropi, pripomoči k temu, da bi bilo poklicno izobraževanje in usposabljanje za kakovostno znanje in delovna mesta privlačnejše. Eden izmed več kot 600 evropskih prijavljenih aktivnosti je tudi projekt Inženirke in inženirji bomo!, katerega častni pokrovitelj je Predsednik RS Borut Pahor.  

»Kot slišimo od mladih jim življenjske izkušnje ljudi iz prakse pomenijo največ, so pristne in jim zbujajo zaupanje na eni in dajejo motivacijo ter ambicijo na drugi strani. Mlade želimo spodbuditi k razmisleku: v čem sem dober, kaj me veseli in kaj okolje potrebuje. Rezultati se kažejo v povišanem interesu za tehnične in naravoslovne poklice,« vseslovensko iniciativo, ki skladno z usmeritvami Ministrstva za šolstvo uveljavlja odprta učna okolja, pojasnjuje mag. Edita Krajnović, so-pobudnica projekta.

V okviru dogodkov 'Ne teslo. Tesla bom!' na vodilnih slovenskih gimnazijah v družbi priznanih inženirk in inženirjev, managerk in managerjev, raziskovalk in raziskovalcev ter ambicioznih študentov, start-upovcev in ostalih prodornih posameznikov, navdušujejo in spodbujajo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost, kot tudi ostala znanja in kompetence 21. stoletja. Tomaž Lanišek, direktor podjetja Knauf Insulation in član Združenja Manager, gost današnjega dogodka izpostavlja, da morajo mladi razmišljati v skladu z enostavno inženirsko logiko: »V Evropi vlada veliko pomanjkanje inženirskih kadrov. To so kadri, ki iz problema ustvarjajo rešitve in iz nič ustvarjajo dodano vrednost. Ključni so v vseh poklicih.«

»Proizvodnja je kul!«

Alojzij Kokalj, vodja Medpodjetniškega izobraževalnega centra (MIC) Škofja Loka v projektu vidi priložnost, da se mladim prikažejo številne možnosti, ki jih današnji svet ponuja: »V MIC ŠC Škofja Loka izpostavljamo pomen srečanj mladih s sodobnimi tokovi v tehniki. V centru imamo na voljo najsodobnejše naprave, na katerih se lahko učijo in urijo za poklicno okolje.« 

Na okrogli mizi v Šolskem Centru Škofja Loka, so dijaki prisluhnili in spraševali zbrane goste o kariernih poteh in nasvetih, izkušnjah, priložnostih, pa tudi številnih izziv, ki jih prihodnost prinaša. Poudarek gostov je bil, da je tudi proizvodnja ´kul´, saj Industrija 4.0 in digitalizacija prinaša dinamičen razvoj tudi na tem področju.

Gostje so bili Tomaž Lanišek, direktor podjetja Knauf Insulation in član Združenja Manager, Miha Lavtar, lastnik podjetja Videa in direktor podjetja Optiweb, dr. Dunja Mladenić  iz Instituta Jožefa Stefana ter Nik Mohorko, soustanovitelj in vodja inštituta Spacelink, prvega slovenskega vesoljskega programa in Vid Selič, soustanovitelj ter vodja marketinga v Spacelinku.

Foto 2: z leve proti desni, dr. Dunja Mladenić, Vid Selič, Nik Mohorko, Miha Lavtar, Tomaž Lanišek, Edita Krajnović

Projekt Inženirke in inženirji bomo!

Foto: STA