Organizacije Dobrodelno društvo Petka za nasmeh, Zveza prijateljev mladine Slovenije, Slovenska fundacija za UNICEF, Nacionalni forum humanitarnih organizacij Slovenije in Slovenska filantropija podpiramo predlog zakona in pozivamo vse odgovorne k njegovem čimprejšnjem sprejetju.

OBRAZLOŽITEV: Januarja 2018 je približno 11.320 družin z otroki prejemalo denarno socialno pomoč, od tega je največ, 3.240, enostarševskih družin z enim otrokom,  580 je takih, kjer drugi starš ni znan ali je umrl (samohranilci).

Enostarševska družina, dva otroka – 1.308 prejemnikov
Dvostarševska družina, en otrok – 2.265 prejemnikov
Dvostarševska družina, dva otroka – 2.234 prejemnikov
(Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti).

Vsem se otroški dodatek šteje kot dohodek družine pri socialnih transferjih, ki so že tako pod pragom preživetja, zato je otroški dodatek, ki bi moral biti dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka, osnovno sredstvo za preživetje teh družin.

Inštitut Republike Slovenije za socialno varstvo je že marca 2017 predlagal spremembo vrstnega reda pri uveljavljanju socialnih prejemkov. Strinjali so se, da je sporno, da otroški dodatek nastopa v vlogi prejemka,  ki preživlja družino, zato so  na podlagi rezultatov opravljenih študij tudi predlagali, da se otroški dodatek umesti za denarno socialno pomočjo.

Predlog zakona sledi temu predlogu. Zaradi spremembe vrstnega reda transferjev se bo nekaterim družinam  nekoliko zmanjšal otroški dodatek, a bodo imele večji skupni dohodek, kot če bi se ohranil sedanji vrstni red uveljavljanja pravic. S predlagano rešitvijo bi se torej znatno povečali prihodki socialno ogroženih družin, v katerih starši nimajo lastnega dohodka oziroma prejemajo zelo nizke plače, medtem ko sprememba ne bi vplivala na odmero otroškega dodatka pri drugih družinah, ki zaradi dovolj visokih lastnih dohodkov, oziroma premoženja, niso upravičene do socialne pomoči.

Menimo, da je sprememba nujna. Poleg nenehnega opozarjanja humanitarnih organizacij, da je nevzdržno, da se otroški dodatek šteje družini kot prihodek, je bil v začetku leta 2017 v DZ RS vložen predlog o neupoštevanju otroškega dodatka kot dohodka v socialno pomoč, ki je bil žal zavrnjen. Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide je po tej zavrnitvi predlog obravnaval na svoji seji, 9. marca 2017, in sklenil: »Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide predlaga Vladi RS, da pripravi ustrezno zakonsko rešitev glede nevštevanja otroškega dodatka v denarno socialno pomoč in jo predloži v obravnavo in sprejem Državnemu zboru RS najkasneje do konca leta 2017.«  Ugotavljamo, da Vlada RS do konca leta 2017 ni pripravila ustrezne zakonske rešitve.

Navedene nevladne organizacije predlog zakona o spremembi Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS-H), EPA 2565 - VII, ki bo izboljšal trenutno stanje otrok iz najranljivejših družin, podpiramo in menimo, da je nujno, da se spremeni vrstni red upoštevanja socialnih transferjev ter se na ta način družinam omogoči dostojnejše življenje, otrokom pa zagotovi uresničevanje največje koristi.

Upoštevajoč, da je potreba po posebni skrbi za otroka navedena v 56. členu Ustave RS in v Konvenciji o otrokovih pravicah, ki jo je Generalna skupščina sprejela 20. novembra 1989, ter priznana v Splošni deklaraciji človekovih pravic, v Mednarodnem paktu o državljanskih in političnih pravicah (še posebej v 23. in 24. členu), v Mednarodnem paktu o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah (še posebej v 10. členu) ter v statutih in ustreznih aktih specializiranih agencij in mednarodnih organizacij, ki skrbijo za blaginjo otrok, pozivamo k podpori predlagani spremembi.

www.zpms.si

Foto: RTL II