Zavod EN-KNAP ter Club Guy & Roni in Slagwerk Den Haag predstavljamo  premiero slovensko-nizozemske koprodukcije Fobija, izraelskih koreografov Guyja Weizmana in Roni Haver. Predstava bo premierno na ogled nocoj, 21. maja, ob 20. uri, v Centru kulture Španski borci, Zaloška 61, v Ljubljani. Reprizi bosta v petek 22. 5. v Španskih bocih in 7. 9. v Križankah v okviru 63. Ljubljana Festivala.

Guy Weizman, Roni Haver 
Fobija
21. in 22.. maj ob 20:00, Velika dvorana
Ples in gledališče

Fobija – meja strahu in brezmejni strah. Drzna in kompleksna predstava, ki prepleta ples, gledališče in živo glasbo, govori o eni ključnih tem sodobega sveta. Izraelska koreografa Guy Weizman in Roni Haver, prejemnika številnih mednarodnih nagrad, v veliki slovensko-nizozemski koprodukciji raziskujeta mehanizme strahu.

Smo namreč v negotovih časih. Svetovni konflikti nas dosežejo takoj ter povzročajo strah in negotovost. S strahom se branimo, a obnem postavljamo z njimi ločnice. Brez strahu bi bilo življenja kmalu konec, saj nas strah obvaruje pred nevarnostjo. Gre za telesni in duševni odziv na bližajočo se nevarnost. Strah je lahko vznemirljiv in zbuja vratolomne občutke. Toda lahko zgradi tudi zid in nam preprečuje, da bi se z odprtimi očmi srečali z neznanim. Obenem pa je lahko tudi razlog za spremembo ali pa vsaj za to, da ostanemo na varni razdalji pred nevarnostjo. Strah omejuje našo svobodo in lahko poraja ksenofobijo, sovraštvo med ljudmi in med državami. Strah človekove čute izostri in nas napravi budnejše, a obenem tudi napadalnejše.

Izhodišče predstave Fobija je besedilo francoskega filozofa in pisatelja Alberta Camusa. Camus je leta 1946 v odporniškem časniku Combat (Boj), katerega ustanovitelj in urednik je bil med drugo svetovno vojno, objavljal serijo esejev pod naslovom Ni victimes ni bourreaux (Ne žrtve ne rablji). Camus je nasprotoval totalitarnim režimom tako levice kot desnice in smrtni kazni ter se je zavzemal za slogo v skupnosti in za človekove pravice: »Živimo v strahu, kajti absolutno prepričanje ni več mogoče (...), ker živimo v svetu abstrakcij, teles in strojev, absolutnih idej in primitivnega mesijanstva. Pred ljudmi, za katere menimo, da imajo popolnoma prav, se nam zadrgne grlo. (...) razumeti moramo, s čim imamo opravka, kaj strah pomeni ter kaj obsoja. Implicira in obsoja svet, kjer je umor legitimen in kjer je človeško življenje nepomembno.« - Albert Camus, Ne žrtve ne rablji (1946)

Predstava Fobija raziskuje, kaj se zgodi, ko skušamo ostati odprti do drugega navkljub strahu pred neznanim. Ko sprejmemo nepredvidljivost drugega. In ko se tega zavemo, zavržemo bolečino, je ne želimo zadajati drugim in se želimo z drugimi soočiti kot človek s človekom.

O nastajanju predstave
Mednarodna plesna skupina EnKnapGroup, ki ima domači oder v Centru kulture Španski borci, je predstavo aprila ustvarjala na Nizozemskem z izraelskima koreografoma Guyjem Weizmanom in Roni Haver, ustanoviteljema Club Guy & Roni. Avtorja je k sodelovanju s skupino povabil umetniški vodja EnKnapGroup in Centra kulture Španski borci Iztok Kovač, skupina pa je na Nizozemsko odpotovala takoj po zaključku Festivala Pregled EKG, kjer je skupina predstavila svoj repertoar, in ki je v Španskih borcih in Slovenski kinoteki potekal med 25. in 29. marcem.

Po besedah koreografov motiv za koprodukcijsko sodelovanje leži v močni umetniški povezavi med plesnima skupinama. Na Guyja Weizmana in njegovo koreografsko sodelavko Roni Haver je močno vplivalo delo koreografa in ustanovitelja Zavoda EN-KNAP, Iztoka Kovača. Club Guy & Roni ter Zavod EN-KNAP pa imata podoben, »nezloščen« pristop k ustvarjanju plesa in teatra, ter ustvarjata samosvojo in prepoznavno različico sodobnega plesa in gledališča. Club Guy & Roni je v preteklosti že večkrat uspešno sodeloval z odmevno nizozemsko tolkalno zasedbo Slagwerk Den Haag, ki je poznana ljubiteljem tovrstne glasbe po vsem svetu, skupaj pa ustvarjajo kompleksne in večplastne glasbeno-plesne produkcije.

Po slovenski predpremieri in reprizi v Španskih borcih 21. in 22. maja bo produkcija premierno predstavljena 20. avgusta na pomembnem nizozemskem festivalu uprizoritvenih umetnosti Noorderzon 2015. Poleti in jeseni bo predstava na obsežni turneji po Nizozemskem, septembra pa bo gostovala tudi v Nemčiji in oktobra v Južni Koreji (SIDance Festival, Seul). 7. septembra 2015 ob 20. uri bo Fobija ponovno na ogled v Sloveniji, in sicer v Križankah v okviru 63. Ljubljana Festivala.

O ustvarjalcih
Guy Weizman in Roni Haver sta izraelska koreografa, ki delujeta na Nizozemskem. Njuna pogosto obravnavana tema je osebna svoboda posameznika v različnih političnih in družbenih kontekstih. Njun gibalni vokabular je inventiven in surov, rezultat pa so pogosto intrigantne, zapeljive in dinamične predstave. V svojih delih se osredotočata na sodobne teme. Kot plesalca sta Haver in Weizman sodelovala s koreografi, kot so Ohad Naharin (plesna skupina Batsheva, Tel Aviv), Juan Carlos Garcia (Lanonima Imperial, Barcelona), Wim Vandekeybus (Ultima Vez, Bruselj - le Roni Haver) in Itzik Galili (Galili Dance, Amsterdam/Groningen).

Leta 2002 sta v Groningenu ustanovila Club Guy & Roni, ki ustvarja številne produkcije in je pomemben ambasador uprizoritvenih umetnosti na Nizozemskem. Skupina ustvarja nekonvencionalne in samosvoje predstave z izrazito avtorsko noto, ki presegajo žanrsko omejitev plesa: eksplozivno plesno gledališče, ki je dinamično in robustno, obenem pa tudi ganljivo in duhovito. Guy & Roni združuje plesalce in druge umetnike z vsega sveta, sodeluje pa tudi z drugimi disciplinami, kot so glasba, film, gledališče, znanost in moda. Je priljubljen gost mednarodnih festivalov v Madridu, Rimu, Tallinu, Berlinu, Marseillu in Frankfurtu, predstavil pa se je tudi na prestižnem ameriškem festivalu Jacob’s Pillow in v Barceloni na festivalu Grec. Vsako leto na festivalih, kot je festival Oreon (otok Terschelling), predstavlja produkcije, ki se prilagajajo specifičnim lokacija. Zasedba plesalcev je prejela številne nagrade, odlikujejo pa jo izjemna fizična sposobost in močna odrska prezenca.

Mednarodno plesno skupino En-Knap je leta 1993 pod okriljem festivala Klapstuk, v belgijskem Leuvenu, ustanovil Iztok Kovač, ki je v 1990. letih pojem slovenskega sodobnega plesa tako rekoč iz nič umestil v evropski in svetovni kulturni prostor. Leto kasneje je skupino v Ljubljani legitimiziral kot produkcijski Zavod EN-KNAP. Mednarodno uveljavljeni podukcijski zavod je v Sloveniji in tujini postal sinonim za vrhunsko sodobno plesno umetnost, v evropskem prostoru pa v 21 letih delovanja uveljavil lastno estetiko in pritegnil široko mednarodno mrežo koproducentov. Od leta 2009 zavod upravlja Center kulture Španski borci v ljubljanskih Mostah, kjer je domicil edinega stalnega ansambla za sodobni ples pri nas, EnKnapGroup. Zasedba EnKnapGroup se je januarja letos v okviru projekta EKG+, ansambel za sodobni ples (s podporo ESS) razširila na osem članic in članov.

Tolkalni ansambel Slagwerk Den Haag je v 35 letih obstoja zgradil mednarodni sloves in ustvarja velike projekte. Premore raznolik program, od specializiranih raziskovalnih projektov do mladinskih programov in velikih mednarodnih koprodukcij. Slagwerk Den Haag sodeluje s partnerji, kot so festival Holland Festival, festival Bang on a Can (New York), Orkater, in skladatelji, med katerimi so Guo Wenjing, Louis Andriessen, Michael Gordon, Seung-Ah Oh in Steve Reich.

USTVARJALCI
Režija in koreografija: Guy Weizman and Roni Haver
Glasba: Hugo Morales and Pepe Garcia
Vodja Slagwerk Den Haag: Fedor Teunisse
Besedilo/dramatugija: Martijn de Rijk and Bas Heijne

Ustvarjalci in izvajalci: EnKnapGroup (Luke Thomas Dunne, Ida Hellsten, Bence Mezei, Nik Rajšek, Ana Štefanec, Tamás Tuza), Club Guy & Roni (Camilo Chapela, Angela Herenda de Kroo, Dunja Jocic, Veerle van Overloop, Adam Peterson)

Glasbeniki: Slagwerk Den Haag (Pepe Garcia, Niels Meliefste, Enric Monfort)

Svetovalec pri scenografiji: Ascon de Nijs
Oblikovanje svetlobe: Wil Frikken
Oblikovanje zvoka: Martin Lambeek
Kostumografija: Slavna Martinovic
Asistent režije: Sander Roux

Izvršna produkcija: Eva Puschendorf (Club Guy & Roni), Karmen Keržar (Zavod EN-KNAP), Stephie Kolman (Slagwerk Den Haag)

Koprodukcija: Zavod EN-KNAP, Club Guy & Roni, Slagwerk Den Haag

Direktor in umetniški vodja Zavoda EN-KNAP, umetniški vodja Španskih borcev: Iztok Kovač / Direktorica Španskih borcev, vodja programa in produkcije EN-KNAP: Marjeta Lavrič / Tehnična izvedba predstave: Tehnična ekipa Španskih borcev (Leon Curk, Hotimir Knific, Omar Ismail, Gal Škrjanec Skaberne, Aleksander Plut) / Vodja tehnične ekipe Španskih borcev: Luka Curk / Prevod besedila predstave: Marija Zidar

Koordinatorka programa: Katja Gabrijelčič / Vodja financ: Julija Travančić

Program Zavoda EN-KNAP podpira Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo
(ki podpira tudi dejavnost CK Španski borci) in Ministrstvo za kulturo RS. Projekt "EKG+, ansambel za sodobni ples", poteka v okviru operacije Nove karierne perspektive II. Operacijo delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov, razvojne prioritete »Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti« prednostne usmeritve »Dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podpora njihovi socialni vključenosti«.

Predstava se navezuje na temo mednarodnega programa sezone 2014/15 v Španskih borcih pod imenom STO LET SRAMOTE. XX. stoletje je stoletje filma. Filmske glasbe. In je stoletja plesa. XX. stoletje je prineslo visok tehnološki napredek, veliko izjemnih odkritij, a tudi veliko napak. Kako misliti čas, ki je pravkar minil? Kako ga plesati? Kako ga uprizoriti? In zakaj se sploh z njim ukvarjati? Kdaj preteklost v resnici mine in kdaj se začne prihodnost? Kje se konča minulo stoletje in kam že izginja novo? Ali ni ves ta napor potreben samo zato, da se doživi, razume sedanjost?

V okviru mednarodnega programa Uvoz-izvoz v produkciji Zavoda EN-KNAP, ki kontinuirano prinaša vrhunsko mednarodno produkcijo sodobnih uprizoritvenih umetnosti v Španske borce. Po majski premieri in reprizi v Španskih borcih (21. in 22. maja ob 20. uri) bo predstava poleti in jeseni na obsežni turneji po Nizozemskem in kasneje se v Južni Koreji, v Sloveniji pa bo na ogled še 7. septembra ob 20. uri v Križankah, v okviru 63. Ljubljana Festivala.

Predstava je del Abonmaja Transferzala.

Foto: Aleš Fevžer