Pregled novemberskih prireditev v Prirodoslovnem muzeju Slovenije.

NAŠE MALO VELIKO MORJE
Obiščite razstavo in spoznajte zanimive prebivalce slovenskega morja. Oglejte si nenavadne goste, ki so s trebuhom za kruhom priplavali vse do nas. Na interaktivnih projekcijah se z gibi svojega telesa potopite v morske globine ali ustvarite plimo in oseko ter opazujte, kako se na spremembe razmer prilagajajo morski organizmi. Preizkusite se v vlogi rešitelja morja. Spoznali boste, da je tudi naše malo morje v resnici zelo veliko.

Razstava je na ogled od 20. 10. 2016 do 31. 12. 2019.

RAZSVETLJENO NARAVOSLOVJE: SCOPOLI IN ZOIS
Leto 2019 povezujemo z naravoslovcema svetovnega formata. To sta Sigismondo (Žiga) Zois (200 letnica smrti) in Giovanni Antonio Scopoli (250 let izida prvih znanstvenih del o naravi Slovenije). Obletnici odpirata kulturno-zgodovinski pomen Slovenije in njene biotske pestrosti v luči svetovne naravne dediščine ter njeno ohranjanje danes. Ali Zoisa in Scopolija in njuno pionirsko delo svetovnih razsežnosti Slovenci sploh poznamo? Kakšna je dediščina in tradicija naravoslovnih raziskav biotske pestrosti in geodiverzitete v Sloveniji? 

Razstava je na ogled od 15. 11. 2019 do 18. 6. 2020.               

120. OBLETNICA ROJSTVA AKADEMIKA PROF. DR. IVANA RAKOVCA: KRATEK SPREHOD SKOZI ŽIVLJENJE GEOGRAFA, GEOLOGA IN PALEONTOLOGA
Ko govorimo o sodobni slovenski paleontologiji, ne moremo mimo prof. dr. Ivana Rakovca, ki se je rodil pred 120 leti. Sprva se je posvečal geografskim in geomorfološkim temam, prešel na geologijo in postavil temelje paleontologije in paleogeografije vretenčarjev v Sloveniji. Kot marljiv in radoveden raziskovalec je bil zgled in učitelj mnogim geologom, paleontologom, arheologom in drugim  naravoslovcem.

Geološka vitrina četrtletja je na ogled od 1. 10. 2019 do 6.1.2020

NOVICE IZ NARAVE: NAŠE REKE IN REČICE
Študijski krožek se predstavi
V študijskem letu 2018/19 je v Prirodoslovnem muzeju Slovenije že deseto leto potekal študijski krožek NARAVA – ZNANA NEZNANKA, ki ga pripravljamo v sodelovanju z Univerzo za tretje življenjsko obdobje. Tokrat smo so se posvetili vodi. Ob zanimivih predavanjih strokovnjakov Prirodoslovnega muzeja Slovenije smo spoznavali vodo kot snov, njen pomen za razvoj planeta in življenja na njem, ekološke in geološke značilnosti oceanov, morij, jezer, rek in drugih mokrišč, njihove številne in raznolike prebivalce, ter raznolike prilagoditve vodnemu okolju. Člani krožka so dejavno sodelovali pri spoznavanju narave. Osredotočili so se na slovenske reke in rečice. Pripravili so predstavitve izbranih vodotokov za ostale člane krožka, najzanimivejše novičke pa smo strnili na priložnostni razstavi, ki prikazuje le drobec zanimivih novih spoznanj o lepoti in neverjetnih stvaritvah narave.

Biološka vitrina četrtletja je na ogled od 30. 5. do 30. 11. 2019.

JAVNA VODSTVA, DELAVNICE, PREDAVANJA …

PRVA NEDELJA V NOVEMBRU
Nedelja, 3. 11. 2019
Prost vstop od 10. do 18. ure

DOTIKANJE DOVOLJENO - KAKO TEŽEK JE MAMUTOV ZOB od 10. do 18. ure
KRILATE IN KOSMATE ZGODBE od 10. do 18. ure.

NOVEMBRSKI  IZLET V TIVOLI
Nedelja, 3. 11. 2019, od 9. do 12. ure
Udeleženci se bodo zbrali v Tivoliju. Za izlet se prijavite vodji izleta, Daretu Fekonji, na telefon 041 513 440. Izlet organizira Prirodoslovni muzej Slovenije v sodelovanju z Društvom za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). Izlet je brezplačen. 

DELAVNICI iz cikla RAZISKUJEMO NARAVO
Sobota, 9. in 23. 11. 2019, od 11.00 do 12.30

SVET POD NAŠIMI NOGAMI
V našem modelu kraške jame bomo iskali stalaktite, stalagmite, pa tanke cevaste kapnike - špagete, kapniški steber, kristale kalcita, jamske bisere in posebne kapnike heliktite. Izdelali bomo vsak svoj model kraške jame. Delavnice vodi dr. Staša Tome in prostovoljke in prostovoljci Prirodoslovnega muzeja Slovenije. Ostale delavnice iz cikla so objavljene na naši spletni strani. Otroci, ki se bodo udeležili petih delavnic, prejmejo priznanje in darilce.  

PREDAVANJE iz cikla RAZSVETLJENO NARAVOSLOVJE: SCOPOLI IN ZOIS
Četrtek, 14. 11. 2019, ob 18. uri
GLASBA HABSBURŠKEGA RAZSVETLJENSTVA
Doba habsburškega razsvetljenstva pod Marijo Terezijo in Jožefom II. ni spodbujala le razvoja znanosti, pač pa je prišlo tudi do razcveta v glasbeni umetnosti, ki so jo habsburški monarhi zelo cenili. Tako so nastala vrhunska glasbena dela skladateljev, ki so bili povezani z dunajskim dvorom ali so mu bili blizu, kot so bili Joseph Haydn, Antonio Salieri in Wolfgang Amadeus Mozart, leto 2019 pa je posebno tudi zaradi 300-letnice rojstva skladatelja Leopolda Mozarta (1719–1787). Glasbeni naboj habsburškega razsvetljenstva bomo podoživeli na koncertno obarvanem dogodku, ki mu bo sledilo še odprtje razstave o dveh velikih naravoslovcih razsvetljenske dobe, Joannesu A. Scopoliju in Žigi Zoisu.

Izvedba: dijaki in nekdanji dijaki Konzervatorija za glasbo in balet Ljubljana; povezujeta prof. Edita Garčevič Koželj, Konzervatorij za glasbo in balet Ljubljana, in doc. dr. Al Vrezec, Prirodoslovni muzej Slovenije

PREDAVANJE iz cikla RAZSVETLJENO NARAVOSLOVJE: SCOPOLI IN ZOIS
Četrtek, 28. 11. 2019, ob 18. uri
KOLIKO SLEDILCEV BI IMEL SCOPOLI?
Število sledilcev na Facebooku danes odseva zanimanje javnosti za določeno temo. V strokovni javnosti veliko govorimo o pomenu biodiverzitete in izginjanju vrst, a po številu sledilcev sodeč širše javnosti to ravno ne zanima kaj dosti. Čeprav že od Scopolija dalje Slovenci zbiramo znanstvene dokaze o živalih in rastlinah, ki bivajo na našem ozemlju, pa še danes ne vemo, koliko jih je v resnici. Strokovnjaki odkrivajo, da je podobno povsod po svetu. Odkrivanje in dokumentiranje vrst je natančno delo, ki zahteva veliko znanja in časa. Prav slednjega pa nam zmanjkuje. Zaradi naših posegov v okolje vrste izumirajo vedno hitreje in mnogih ne bomo spoznali nikoli. Biodiverziteto sicer rešujemo z naravovarstvenimi posegi, a za zdaj ne kaže, da bi bili pri tem tudi zelo uspešni.

Predava: prof. dr. Davorin Tome, Nacionalni inštitut za biologijo

Več informacij