Ajda je staro živilo, ki postaja vse bolj priljubljeno zaradi svojega značilnega okusa, pa tudi zaradi številnih koristi za naše zdravje. Bogata je z beljakovinami, antioksidanti in prehranskimi vlakninami. Inštitut za nutricionistko na svoji spletni strani navaja, da naj bi imeli izvlečki beljakovin ajde koristen učinek na nekatere kronične bolezni, kot so diabetes, visok krvni tlak, povišan holesterol ter bolezni srca in ožilja. Privoščite si ajdo vsak dan, med najbolj slastnimi oblikami je gotovo sveže pečen ajdov kruh z orehi iz Lidlove pekarne.

Ajdovo zrno ima dobro uravnoteženo aminokislinsko sestavo. Poleg visoko kakovostnih beljakovin pa ajda vsebuje tudi flavonoide in flavone, fitosterole, fagopirine ter proteine, ki vežejo tiamin.  Flavonoidi so glavna skupina naravnih antioksidantov. Pomagajo zniževati raven holesterola v krvi, ohranjajo moč in fleksibilnost kapilar in arterij, znižujejo krvni tlak in zmanjšujejo tveganje za nastanek arterioskleroze. Ajdova moka je primerna tudi za ljudi s celiakijo, saj ima nizko vsebnost prolamina (sestavine glutena).

Zaradi pozitivnih učinkov ajde na zdravje in počutje ter seveda njenega prepoznavnega, izvrstnega okusa, je vse pogostejša v naši  prehrani. In prav je tako. Privoščimo si jo lahko na mnogo načinov, kot samostojno jed ali kot prilogo oziroma uporabljamo ajdovo moko za pripravo različnih jedi. Med Slovenci je vse bolj priljubljen tudi ajdov kruh z orehi. Sveže pečen iz Lidlove pekarne je tako dober, da je dobil tudi zlato priznanje za kakovost. Vrhunske sestavine, ročno prebrani orehi, tradicionalen način priprave in ščepec skrivnosti naših babic mu dajejo poseben čar in okus. Najprej kruh pripravijo v Žitu, nato ga v Lidlovi pekarni hrustljavo zapečejo, da se kar stopi v ustih in poboža naše čute. Tako je dober, da ga nekateri jedo kar samega, odlično pa se poda tudi kot priloga različnim jedem. Načinov za uživanje ajde je veliko, zato ni razloga, da je ne bi vključili v svojo prehrano kot živilo s številnimi koristmi.