Ljubljana, 6. septembra 2018 - »V Sloveniji je po podatkih najnovejše raziskave vsaj eno obliko nadlegovanja že doživelo 56 % učenk (7. – 9. razred), med srednješolkami pa je spletno nadlegovanje doživelo 65 % dijakinj«, pojasnjuje najnovejšo raziskavo dr. Barbara Brečko, raziskovalka na Centru za družboslovno informatiko Fakultete za družbene vede. Tudi številne druge raziskave namreč kažejo, da je spletno nasilje in nadlegovanje žensk in deklet vedno bolj razširjeno, pojavljajo pa se nove in nove oblike. Ozaveščanje in izobraževanje o problematiki sta zato nuja.

Zaščita pred spletnim nasiljem je znanje
Splet, poleg številnih možnosti za iskanje in izmenjavo informacij, predstavlja tudi platformo, preko katere storilci/storilke najdejo potencialne žrtve. »Zato je izobraževanje in ozaveščanje o spletnem nasilju, še posebej med mladimi, ključnega pomena. V okviru projekta Odklikni Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s partnerji naslavlja problematiko spletnega nasilja in nadlegovanja žensk in deklet ter nadgrajuje obstoječe nacionalne dejavnosti za preprečevanje spletnega nasilja in nadlegovanja z vključitvijo vidika spola,« je ob začetku prve tovrstne ozaveščevalne kampanje pri nas povedala Maruša Gortnar, vodja sektorja za enake možnosti Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Izobraževalni dogodki
V ljubljanskem Koloseju je potekal prvi iz niza izobraževalnih dogodkov za osnovnošolce in osnovnošolke. Podobni izobraževalni dogodki se bodo po šolskih projekcijah filma Gajin svet v prihodnjih mesecih odvijali po vsej Sloveniji: delavnice Gajin svet programiranja izvaja Evropski teden programiranja - Code Week, njihovo izvedbo pa omogoča podjetje 3fs iz Kranja; delavnice o spletnih tveganjih izvaja Točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si. Dogodka se je udeležilo več kot 1.500 učenk in učencev ljubljanskih osnovnih šol. Poleg ogleda prve projekcije filma Gajin svet so spoznavali, kako prepoznati spletno nasilje, se zaščititi pred njim in kako ravnati v primeru, če postanejo žrtve spletnega nasilja. Partnerji projekta tako v okviru kampanje Odklikni ozaveščajo o spletnem nasilju in nadlegovanju žensk in deklet tudi s TV oglasi in promocijskimi spoti. Ob tem pozivajo mlade, da kritično premislijo o vsebinah in osebah, ki jih srečujejo na spletu, v oglasih pa še posebej nagovarjajo vprašanje lažnih identitet, spletnega zalezovanja, spletne spolne zlorabe in spletnega spolnega nadlegovanja ter trpinčenja.

Ambasador kampanje tudi Cavazza
Nastopajoči v oglasih so osrednji liki novega slovenskega filma Gajin svet, v katerem ustvarjalke in ustvarjalci prav tako obravnavajo temo spletnega spolnega nadlegovanja. »Spletne zlorabe, kraje spletnih identitet, spletno nadlegovanje ... vsega tega ni bilo v moji mladosti, zato se nas veliko staršev premalo zaveda nevarnosti, ki so jim otroci izpostavljeni v virtualnem svetu. Na žalost postaja to ena izmed bolj pomembnih tem, zato podpiram pogovor o tem in upam, da bosta tako  film Gajin svet kot cela kampanja spodbudili mladino in odrasle, da začnejo skupaj iskati rešitve,« je svoj pogled pojasnil eden od ambasadorjev kampanje Sebastian Cavazza, igralec, ki v novem mladinsko-družinskem filmu Gajin svet igra osrednjo odraslo vlogo.

V kampanji spoti, brošure, aplikacija …
Za otroke in mlade so v okviru kampanje pripravili priročne brošure, plakate, interaktivno spletno mesto Odklikni-enakostpolov.si, ozaveščajo in izobražujejo tudi preko družbenih omrežij. Pripravili so tudi mobilno aplikacijo Odklikni, ki deluje na mobilnih telefonih z operacijskim sistemom Android in si jo lahko vsakdo brezplačno prenese preko trgovine Google Play. Namenjena je predvsem mladim, ki jih preko aktualnih člankov, posnetkov ter kvizov ozavešča o spletnem nasilju in nadlegovanju, spletni etiki in bontonu, ukrepih za večjo varnost in zasebnost na spletu ter korakih za ravnanje v primeru spletnega nasilja in zlorab.

Projekt Odklikni zajema tudi komunikacijsko podporo vsem dejavnostim in odnose z mediji. Tako pri ozaveščanju o spletnih pasteh poleg ambasadork in ambasadorjev projekta iz filma Gajin svet kot govorke, govorci, podpornice in podporniki kampanje sodelujejo tudi strokovnjakinje in strokovnjaki za področje nasilja, raziskovalke, raziskovalci in predstavnice in predstavniki policije ter drugih ustanov, ki se ukvarjajo z varno rabo interneta in zlorabami.

Slovenska raziskava
V okviru projekta Odklikni so na Centru za družboslovno raziskovanje izvedli raziskavo o razširjenosti in prepoznavanju spletnega nadlegovanja med mladimi v Sloveniji. Dr. Barbara Brečko, raziskovalka na Centru za družboslovno informatiko Fakultete za družbene vede: »Raziskava je pokazala, da so najpogostejši spletni nadlegovalci tako deklet kot fantov fantje, da fantje spletno nadlegovanje najpogosteje doživljajo s strani oseb z njihove šole, dekleta pa s strani tistih izven šolskega prostora, da fantje spletno nadlegovanje pogosteje dojemajo kot smešno, kot zabavo in se nanj ne odzovejo, da dekleta zaradi spletnega nadlegovanja pogosteje zaznavajo resne posledice, kot so nemoč, depresija, stres, strah.«

Kazni in prijave policiji
»Splet preko družbenih omrežij omogoča storilcem široko in sorazmerno dostopno področje, kjer lahko delujejo pod izmišljeno podobo. Med žrtvami so najpogosteje mladoletne osebe, a tudi odrasli niso izvzeti. Zato apeliramo na vse žrtve, da spletno nasilje prijavijo policiji, ker lahko le tako ustrezno ukrepamo ter ustavimo nasilje,« opozarja Tatjana Bobnar, namestnica generalnega direktorja slovenske Policije. Na Policiji še izpostavljajo, da je javna objava posnetkov ali sporočil druge osebe s spolno vsebino brez njene privolitve v primeru hujše prizadetosti njene zasebnosti kaznivo dejanje, zaradi katerega lahko storilki/storilcu sodišče prisodi zaporno kazen od treh mesecev do treh let. Gre za nedopustno zlorabo osebnih podatkov.

Glavni cilj projekta Odklikni je preko ozaveščanja in izobraževanja preprečiti spletno nasilje in nadlegovanje žensk in deklet v Sloveniji ter hkrati odpraviti stereotipe in spremeniti odnos do spletnega nasilja.

Odklikni je projekt družbenega ozaveščanja o spletnem nasilju in nadlegovanju žensk in deklet, katerega nosilca sta Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani s partnerjema Ministrstvom za notranje zadeve – Policija in Ministrstvom za pravosodje – Center za izobraževanje v pravosodstvu.

Več informacij

Foto: BRITTA KREHL