Zaradi različnih zapisov in odzivov predvsem v srbskih tiskanih in elektronskih medijih smo v imenu vodstev dveh uglednih gledaliških hiš iz Slovenije in Hrvaške kot glavnih producentov gledališkega projekta Kompleks Ristić (Slovensko mladinsko gledališče (Slovenija), HNK Ivana pl.Zajca, Reka (Hrvaška), BITEF (Srbija), MOT (Makedonija)) primorani objaviti naslednje sporočilo za javnost.

Ne moremo dopustiti, da se javna razprava, ki spremlja naš projekt v nastajanju, odvija na senzacionalistični in nestrokovni ravni in da jo spremljajo osebne ocene in napadi na režiserja Oliverja Frljića in na eno večjih regionalnih umetniških koprodukcij v zadnjih letih. Vsekakor ne moremo vplivati na jezik družbenega performansa, ki spremlja predstavo in ki govori o družbah, v katerih se odvija, in ne o umetnikih, ki delajo pri projektu. Zato si želimo, da bi s tem sporočilom, vsaj v regionalnih strokovnih krogih, razpravo dvignili na ustrezno teatrološko in umetniško raven.

Pobudo za projekt Kompleks Ristić je dalo Slovensko mladinsko gledališče ob svojem jubileju –šestdesetletnici ustvarjanja in navzočnosti v slovenskem in širšem jugoslovanskem kulturnem prostoru. Menimo, da nas ta jubilej zavezuje, da se ozremo v preteklost in začnemo razpravo o najpomembnejših predstavah in režiserjih, ki so s svojim delom vzpostavili kultni položaj Mladinskega.

Kompleks Ristić, predstava, s katero odpiramo jubilejno sezono, bo zasnovana na poskusu rekontekstualizacije Misse in a minor, Levitana, Resničnosti … – predstav, ki jih je Ljubiša Ristić režiral v Mladinskem –, poleg tega pa tudi idejnih temeljev Ristićevega KPGT, svojevrstnega federativnega jugoslovanskega teatra permanentne revolucije. Menimo, da nam bo tako izhodišče odprlo možnosti za novo gledališko študijo nekdanjega konteksta, skupne gledališke dediščine in njenega vpliva – njenih neposrednih posledic na današnjo gledališko sceno postjugoslovanskih držav.

Za potrebe projekta smo zbrali mednarodno ekipo umetnikov, raziskovalcev in producentov, ki zbira, analizira in interpretira gradivo in ustvarja specifično mrežo pomenov – diskurzivno-ideološko platformo, katere končni cilj je gledališka uprizoritev.

Naš namen torej ni ustvariti predstavo o osebnosti jugoslovanskega režiserja Ljubiše Ristića, temveč predstavo o nekdanjem in današnjem času z vidika neke druge generacije umetnikov, ki se v ostankih jugoslovanskega kulturnega prostora z gledališčem ukvarja danes, generacije, ki govori s svojim gledališkim jezikom, ki uporablja lastne estetike in z vidika današnjega védenja analizira to, kar ima za svojo kulturno in teatrsko identiteto.

tekst: Goran Injac in Oliver Frljić

Opis fotografije: Goran Injac (levo), umetniški vodja Slovenskega mladinskega gledališča in Oliver Frljić (desno), intendant HNK Ivana pl. Zajca, Reka

Foto: Iztok Dimc