Člani Društva slovenskih pisateljev odločno podpiramo katalonska prizadevanja za veljavo človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter za pravico do nacionalne suverenosti, vključno s pravico do samoodločbe. Hkrati se čutimo ponižani in osramočeni ob sprenevedavih odzivih aktualne slovenske politike, ki bi naj zastopala naše demokratične vrednote in interese. Naj bo jasno: naša osnovna demokratična vrednota je spoštovanje človekovih in manjšinskih pravic ter temeljnih svoboščin tako v Sloveniji kot tudi v Evropski Uniji in kjer si že bodi po svetu. In ni opravičljivega razloga niti izgovora za to, da bi slovenska politika kljub Ustanovni listini in deklaracijam OZN to vrednoto sprenevedavo omejevala na ozemlje Republike Slovenije, da bi jo v odnosu do drugih držav in politik kakor koli zatajevala ali podrejala svojim ali tujim političnim prioritetam. Tako človekove pravice in temeljne svoboščine kot tudi manjšinske pravice namreč v nobenem pogledu niso zgolj notranja zadeva neke države, ampak so univerzalna demokratična vrednota, za katero se je realnih političnih razmerah povsod in nenehno potrebno in vredno odkrito in odločno zavzemati.

Slovenija je s svojo osamosvojitvijo uveljavila nacionalno kulturo kot državotvorni element. To je mednarodno politično dejstvo. Zato je razumljivo, da kulturno osveščeni in razviti narodi, ki si v zgolj na videz monolitnih nacionalnih državah EU še zmeraj neuspešno prizadevajo za spoštovanje sicer deklariranih manjšinskih ter človekovih pravic in svoboščin vidijo v realiziranem slovenskem političnem modelu mednarodno priznano realnost, ki je kot taka tudi cilj njihovih lastnih prizadevanj. Tega se slovenska politika mora zavedati in v skladu s tem kljub vsemu delovati tako navznoter kot tudi navzven. Znano je, da v državah EU živi med 50 in 70 milijoni pripadnikov različnih manjšin in narodov, ki si v skladu z demokratičnimi standardi in deklariranimi pravicami prizadevajo za veljavo manjšinskih pravic in za takšno ali drugačno obliko in stopnjo nacionalne suverenosti. Vsak režim, ki iz kakršnega koli razloga v okviru svoje države krši manjšinske pravice ali zatira človekove pravice in svoboščine ter ob tem onemogoča politični dialog in državljane ustrahuje s političnim preganjanjem in izrekanjem zapornih kazni, pa je nedemokratičen. Če se pri tem razglaša za demokratičnega, je to farsa. Še toliko huje pa je, če politike drugih držav, ki se navzven in navznoter razglašajo za demokratične, to farso molče ali kratkovidno sprejemajo kot demokracijo.

Spoštovani predsednik republike, predsednik Državnega zbora, predsednik vlade, predsednik Državnega sveta, spoštovani slovenski in evropski poslanci, naj bo jasno: slovenski pisatelji zatiralskemu španskemu političnemu odnosu do Kataloncev in nekorektnemu političnemu odnosu EU do tega in podobnih problemov v Evropi in po svetu ne priznavamo demokratične legitimnosti. Prav tako ne priznavamo demokratične legitimnosti slovenskemu političnemu stališču, ki človekove pravice in svoboščine ter  politične zapornike v okviru EU obravnava kot notranji problem neke posamezne države članice. Takšno stališče namreč ni v skladu niti z demokratičnimi vrednotami, na katerih temelji slovenska ustava, niti z deklariranimi človekovimi pravicami in svoboščinami v EU. Zato pričakujemo, da boste tako do španske politične farse, ki zadeva katalonsko vprašanje, kot tudi do drugih podobnih politik v EU zavzeli slovenskim in splošnim, v okviru OZN deklariranim demokratičnim vrednotam ustrezno stališče.

Politika zatiskanja oči in ušes pred očitnim kršenjem človekovih in manjšinskih pravic ter omejevanjem temeljnih svoboščin v EU si, skratka, v Sloveniji ne sme in ne more lastiti demokratične legitimnosti. Zagotovo pa se slovenski pisatelji tej gluhosti in slepoti ne bomo pridružili. Saj nam je jasno, da v EU že zvoni – danes Kataloncem,… –  zlasti pa  človekovim pravicam in svoboščinam kot temeljni slovenski in kohezivni evropski ter univerzalni demokratični vrednoti.      

Foto: Pixabay