14. maja 2016 je v Mladinskem zdravilišču in letovišču Rdečega križa Slovenije Debeli rtič potekalo X. državno preverjanje usposobljenosti osnovnošolskih ekip prve pomoči. Preverjanja se je udeležilo 8 osnovnošolskih ekip prve pomoči, ki so bile najboljše na regijskih preverjanjih.

Sodelovale so naslednje ekipe:
Ekipa PP OŠ Vavta vas, RKS OZ Novo mesto
Ekipa PP OŠ Simona Jenka,  RKS OZ Kranj
Ekipa PP OŠ Vrhovci, RKS OZ Ljubljana
Ekipa PP OŠ Šmarje pri Jelšah, RKS OZ Šmarje pri Jelšah
Ekipa PP OŠ Boštanj, RKS OZ Sevnica
Ekipa PP OŠ Gornja Radgona, RKS OZ Gornja Radgona
Ekipa PP OŠ Majšperk, RKS OZ Ptuj
Ekipa PP OŠ Toneta Tomšiča Knežak, RKS OZ Ilirska Bistrica

Končni vrstni red je bil naslednji:
Ekipa PP OŠ Boštanj, RKS OZ Sevnica (prva fotografija)
Ekipa PP OŠ Vavta vas, RKS OZ Novo mesto
Ekipa PP OŠ OS Vrhovci, RKS OZ Ljubljana (zadnja fotografija)

V znak zahvale za vloženi trud pri osvajanju znanj in veščin iz prve pomoči so vsi člani ekip prejeli simbolične nagrade. Vsem učiteljem/mentorjem ekip prve pomoči in seveda RKS OZ se zahvaljujemo za podporo, pripravljenost in pomoč pri izvedbi preverjanja, vsem članom ekip prve pomoči pa iskreno čestitamo za prikazano znanje prve pomoči! Ne glede na to, katero mesto je ekipa dosegla je najpomembnejše to, da imajo članice in člani ekip znanje o nudenju prve pomoči, s katerim so sposobni pomagati poškodovanim in ponesrečenim.

Letos je na vseh preverjanjih usposobljenosti osnovnošolskih ekip prve pomoči po Sloveniji sodelovalo več kot 100 osnovnošolskih ekip prve pomoči. Ekipe se usposabljajo pod vodstvom učiteljev/mentorjev prve pomoči. Sestavlja jih 6 članov in ena rezerva, tekmujejo pa v teoretičnem in praktičnem preverjanju znanja.

Zakaj je prva pomoč tako pomembna?
Več kot 57 % vseh žrtev prometnih nesreč umre v prvih minutah po nesreči, pred prihodom reševalne ekipe. Do 85 % smrtnih primerov, ki bi jih lahko preprečili, pride pred prihodom reševalcev zaradi obstrukcije dihalnih poti.

Samo po sebi se postavlja vprašanje, ali vemo, kaj storiti že ob tako vsakodnevnih stvareh, kot je naprimer ureznina, tujek v očesu, čebelji pik? Se pogosto zalotimo, da ob krvavečem kolenu, zaradi padca s kolesom, razmišljamo katera preveza bo najboljša? Ali znamo sami oskrbeti posledice padcev med učenjem vožnje s kolesom, nerodnosti pri gospodinjskih opravilih ali dogodka med sprehodom ali moramo takoj v ambulanto ali celo po nujno medicinsko pomoč? Z nekaj znanja o prvi pomoči bomo za lahkoto odgovorili na vsa ta in še mnoga druga vprašanja.

Prva pomoč je seveda še veliko več kot veščina ukrepanja v opisanih okoliščinah. Je stroškovno učinkovit, varen in preprost način reševanja življenj v primeru nesreče.

In kdor se enkrat nauči, kako pomagati žrtvam prometnih nesreč, sam razvije potrebno občutljivost do prometne varnosti in tako postane njegov preudaren udeleženec. Prav zaradi dolgoročnih koristi zgodnjega učenja prve pomoči se je treba veščin nudenja prve pomoči in preprečevanja nezgod začeti učiti že osnovni šoli in potem ta znanja v življenju obnavljati oziroma  nadgrajevati, zato Rdeči križ Slovenije in 56 območnih združenj vsako leto organizira in izvaja preverjanja usposobljenosti osnovnošolskih ekip prve pomoči.