Včeraj je na Institutu »Jožef Stefan« potekala podelitev nagrad avtorjem najboljših fotografij v natečaju Podnebna pot. Natečaj je potekal v okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050. Nagrajene fotografije so nakazale na posameznikova okoljska dejanja v gospodinjstvu, ponor toplogrednih emisij CO2 in plastiko kot pereč problem. Prvo nagrado, električno kolo, je prejel Sami Rahim, drugo je prejel Alen Hoheger, tretjo pa Tia Skok.

Fotografski natečaj Podnebna pot  je potekal od 15. februarja do 1. maja letos in je bil namenjen mladim od 15 do 29 let. V okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050 so v ekipi Instituta »Jožef Stefan« pozivali mlade fotografe, da skozi fotografijo razmislijo o tem, v kakšnem podnebju in družbi si želijo živeti do leta 2050 ter o tem, kakšna dejanja ali ukrepi bodo pripomogli k želenemu podnebju. Mladi avtorji so se srečevali z izzivom, kako predstaviti pojme, kot so ločevanje odpadkov, energetska obnova stavb, učinkovita raba energije in trajnostna mobilnost. Pri tem pa so razmišljali predvsem o tem, kako bi izpuste lahko zmanjšali.

Na natečaj smo prejeli 117 fotografij. Člani komisije fotograf Arne Hodalič ter dr. Jadran Lenarčič in Katarina Trstenjak, oba z Instituta »Jožef Stefan«, so fotografije ocenjevali tehnično in vsebinsko. Pri izboru nagrajencev so bili soglasni. Poleg prvih treh so izbrali še šest fotografij za priložnostno razstavo. Direktor Instituta prof. dr. Jadran Lenarčič je v uvodnem govoru poudaril: »Vesel sem fotografskega natečaja v okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050, ki podpira področje odnosa do okolja. Nekatere fotografije so očarale, druge so imele večjo sporočilno vrednost. Poleg znanja in razvoja tehnologij je pomemben tudi navdih in ideje, ki so jih pripeljali mladi in kultura; slednja je natečaj povezal.«

Arne Hodalič je fotografije ocenjeval skozi svoje izkušeno fotografsko oko. »Ocenjevali smo po dveh kriterijih, težko pa se je bilo odločiti med skladnostjo obeh kriterijev, med dobro fotografijo in sporočilom. Sama bera, število prispelih fotografij je bila za moje pojme nizka, žalosti me tako malo odziva med mladimi. Problematika podnebnih sprememb je namreč izjemno resna, potrebne so velike spremembe in  zanimanje je gotovo ena od poti.«

Prvonagrajeni kolaž fotografij avtorja Samija Rahima prikazuje, kaj lahko vsak posameznik v gospodinjstvu sam naredi za zmanjševanje emisij. drugo nagrajena fotografija avtorja Alena Hohegerja prikazuje najboljšo kombinacijo za preživljanje prostega časa, to sta kolo in gozd kot ponor toplogrednih emisij. Tretje nagrajena fotografija avtorice Tie Skok pa se poglobi v soočanje s plastiko. Ob podelitvi nagrad so bile fotografije priložnostno razstavljene.

Po podelitvi nagrad so udeleženci prisluhnili predavanju fotografa Arneta Hodaliča o okolju, v katerem je predstavil fotografije tretjega sveta. »Tako hudo je, da izgubiš upanje, ampak ga potem spet najdeš. V našem svetu se vendarle zavedamo pomembnosti skrbi za okolje, v teh državah pa za to niti možnosti nimajo.«

Vseh devet fotografij bo objavljenih na spletni strani projekta LIFE Podnebna pot 2050.

Nagrade so prispevali: ELES (prva nagrada), Borzen (druga in tretja nagrada).