Najprej bo na velikem odru Drame, v Mali drami in v Drama Kavarni med 17. in 23. aprilom potekal festival Živel Shakespeare!, ki obeležuje 400-letnico smrti Williama Shakespeara. Festival bo z uprizoritvijo Hamlet Globe to Globe slavnostno odprl londonski Shakespeare's Globe, za katerega je pred več kot štirimi stoletji pisal sam Shakespeare. Festival bo slavnostno zaokrožila premiera še ene velike Shakespearove klasike – tragedije Macbeth v režiji Igorja Pisona.

Od 29. maja do 4. junija pa bo potekal že 3. Drama Festival. Na prizoriščih ljubljanske Drame bo festival gostil izbor najboljših domačih in tujih uprizoritev aktualne sezone. Letošnji program festivalskega prepleta različnih gledališč v prestolnici Slovenije bodo sestavljale predvsem gostujoče uprizoritve, ki jih primarno zaznamujejo osrednje ženske junakinje, pomemben del festivalskega dogajanja pa predstavljajo tudi številni spremljajoči dogodki, ki bodo med drugim tematizirali položaj žensk v gledališču, čas, v katerem živimo ...

SNG Drama Ljubljana poklanja festival Živel Shakespeare! velikemu pesniku in dramatiku Williamu Shakespearu ob 400-letnici njegove smrti. Festival, ki bo potekal od nedelje, 17., do sobote, 23. aprila, bo slavnostno odprla uprizoritev Hamlet Globe to Globe uglednega londonskega gledališča Shakespeare's Globe (ob 20.00 na velikem odru), zaključil pa se bo s premiero nove uprizoritve Shakespearovega Macbetha v režiji Igorja Pisona (ob 20.00 v Mali drami).

Vmes bo na velikem odru obnovljena Shakespearova drama Beneški trgovec v režiji Eduarda Milerja, in sicer v ponedeljek, 18. aprila, ob 20.00. Monodrama Hamlet v režiji Daniela Dayja Škufce in z Robertom Korošcem v naslovnih vlogi bo premierno izvedena na levem odru 19. aprila ob 22.00, s ponovitvijo 21. aprila ob 20.00. V času festivala se bosta zvrstila tudi dogodka cikla Družabno in družbeno.

V sredo, 20. aprila, ob 17.00 bo Drama Kavarna gostila pogovor o Shakespearovem življenju in delu skozi perspektivo biografije Will in svet Stephena Greenblatta s prevajalko dr. Marijo Zlatnar More ter pisateljico in publicistko dr. Svetlano Slapšak. Filozofski pogovor o Shakespearu z naslovom Kaj bi si Shakespeare mislil o nas? pa bo v družbi dr. Mladena Dolarja in dr. Gregorja Modra potekal v petek, 22. aprila, ob 17.30 v Drama Kavarni.

Uprizoritev Hamlet Globe to Globe je doživela premiero v londonskem gledališču Shakespeare’s Globe 23. aprila 2014 ob 450-letnici dramatikovega rojstva. Mlada, sveža verzija Shakespearove klasične tragedije poudarja njen trpki humor in poveličuje živahnost in domiselnost njenega jezika. V dveh urah in 40 minutah, kolikor traja predstava, odigra dvanajst igralcev na praznem odru več kot dvajset vlog.

Na turneji, ki se bo po dveh letih slavnostno sklenila v Londonu 23. in 24. aprila letos, se bo uprizoritev (po skoraj dvoletnem iskanju najboljšega termina za obe gledališči ter tik pred koncem turneje in vpisom v Guinnessovo knjigo rekordov) ustavila tudi v Drami in tako odprla festival Živel Shakespeare! 16-članska ekipa je do sedaj, tudi ob podpori Unesca, že prepotovala vseh sedem celin in nastopila na številnih edinstvenih prizoriščih z namenom ponesti Shakespeara v najrazličnejše kraje sveta in igrati pred čim večjim številom ljudi. Na ta način je Shakespeare's Globe približal Hamleta in njegovega avtorja milijonom ljudem po celem svetu.

Ravnatelj Drame Igor Samobor izpostavlja fenomen pogostosti pojavljanja Shakespearovih del na repertoarju Drame in drugih slovenskih gledališč. Že od prvih dni svojega ravnateljevanja v Drami čuti dolžnost, da osrednja slovenska gledališka ustanova slavnostno in programsko bogato obeleži to pomembno Shakespearovo obletnico, kot je npr. obletnico njegovega rojstva praznovala s premiero uprizoritve Rihard III. + II. v režiji Tomaža Pandurja in razstavo fotografij vseh dotakratnih uprizoritev Shakespearovih iger.

V ta namen Drama obnavlja večkrat nagrajeno uprizoritev Beneški trgovec v režiji Eduarda Milerja, premierno na levem odru uprizarja monodramo Hamlet v režiji Daniela Dayja Škufce z Robertom Korošcem v naslovni vlogi, v prihodnje pa načrtuje tudi obuditev nekaterih drugih Shakespearovih predstav iz stalnega repertoarja in tudi nove uprizoritve. Samobor ugotavlja, da bomo z gostujočo uprizoritvijo Hamlet Globe to Globe imeli priložnost, da prvič prisluhnemo Shakespearu na odru Drame v izvirnem, angleškem jeziku.

Veleposlanica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske v Sloveniji Sophie Honey je ob tej priložnosti dejala, da se ji zdi fantastično, da se ob obletnici Shakespeara v Sloveniji toliko dogaja, da je Shakespeare tako navzoč v kulturnem in družbenem življenju. Po njenem mnenju je Shakespeare neprecenljiv vir navdiha, ki povezuje celoten svet. Shakespeare je imel izjemen vpliv na angleški jezik in druge jezike, tako so (ob mnogih prevodih in uprizoritvah) tudi številne fraze v angleščini in drugih jezikih izpeljane prav iz njegovih del, čeprav se ljudje tega v vsakodnevnem življenju pogosto niti ne zavedamo.

Naslovno vlogo v monodrami Hamlet v režiji Daniela Dayja Škufce igra Robert Korošec. Monolog je primarna oblika pripovedi, edina oblika, ki jo je npr. Hamletov prijatelj Horacij lahko zavzel kot posameznik. Monodrama nam tako predstavi Hamletove strahove, tesnobo, premišljanje, odlašanje ... Zanimivo pri tej predstavi je, da igralec igra ključno vlogo Hamleta, ostale vloge pa zaživijo s pomočjo gledalcev, ki tokrat postanejo tudi igralci.

Velika Shakespearova klasika Macbeth, ki bo zaključila festival Živel Shakespeare!, je ena tistih kultnih iger, ki posegajo v najgloblje človekove temine in razgaljajo motive najokrutnejših dejanj. Pogosto se drama igra na velikih odrih, tokrat pa bo zaživela na odru Male drame. Uprizoritev, ki je še v nastajanju, bo zaznamoval pogled prek intimnega. S postavitvijo dogajanja v zasebnost dnevne sobe ali kuhinje in s koncentratom protagonistov predstavlja Macbeth z vsemi okrutnostmi in paradoksi vivisekcijo današnjih odnosov in spektakel zla prek najmanjše družbene celice. Rušenje oblasti je eden od motivov drame, ki ga dramaturginja nastajajoče uprizoritve v Mali drami Eva Kraševec prepoznava kot zelo aktualnega.

3. Drama Festival, ki bo potekal med 29. majem in 4. junijem 2016, bo gostil najboljše uprizoritve gledališč iz Slovenije in tujine, s katerimi sodeluje SNG Drama Ljubljana. Gre za nekakšen pregled celotne sezone na gledaliških odrih, ki ljubiteljem gledališča omogoča, da vidijo vse najboljše uprizoritve na enem mestu. Drama načrtuje, da se bo festival začel z gostovanje uprizoritve Nora Henrika Ibsena v režiji Mateje Koležnik in v izvedbi gledališča Stadttheater Klagenfurt.

Sledile mu bodo uprizoritve: Hinkemann Ernsta Tollerja, ki ga bo v režiji Igorja Vuka Torbice izvedlo Zagrebačko kazalište mladih; Učene ženske po motivih Molièrovih Učenih žensk v režiji Jerneja Lorencija in v izvedbi SLG Celje; najnovejša premiera Drame SNG Maribor tisočdevetstoenainosemdeset Simone Semenič v režiji Selme Spahić; Borštnikova nagrajenka, satirična ganljivka po motivih romana Gustava Flauberta Gospa Bovary v priredbi Nebojše Popa Tasića in v režiji Yulie Roschine ter izvedbi SNG Nova Gorica; Nad grobom glupe Evrope avtorskega tandema Horvat – Marković Matthis s podnaslovom »predstava, ki se je nekoč imenovala Hrvaška rapsodija«, bo v režiji Sebastijana Horvata zastopala Hrvatsko narodno Kazalište Ivana pl. Zajca z Reke; uprizoritev Žena/Nepobjediva lađa avtorja Josipa Kosorja v režiji Paola Magellija pa Hrvatsko narodno kazalište iz Zagreba. Slovensko stalno gledališče iz Trsta bo na festivalu gostovalo z uprizoritvijo Ismena, njena sestra Lota Vekemansa v režiji Igorja Pisona. Ponovno pa si bo mogoče na levem odru ogledati monodramo Hamlet v režiji Daniela Dayja Škufce.

Letošnji 3. Drama festival bo tako primarno posvečen ženskam v gledališču. Po besedah dramaturginje ljubljanske Drame Eve Kraševec bo festival problematiziral dejstvo, da je razmerje med moškimi in ženskimi vlogami v gledališču močno na strani moških, sploh, ko govorimo o osrednjih, protagonističnih vlogah. Hkrati se bomo dotaknili vprašanja, kako lahko gledališče reflektira današnji čas.

www.drama.si

Foto: Peter Uhan/SNG Drama Ljubljana in Bronwen Sharp/Shakespeare's Globe