Rotary klub Ljubljana Grad je postal prvi 100% Paul Harris Fellow klub v Sloveniji, kar pomeni, da je vsak član kluba prispeval po vsaj 1.000,00 ameriških dolarjev dobrodelni mednarodni Rotary fundaciji za odpravo otroške paralize (Polio Plus Fund). Njihova pot pa se nadaljuje v smeri dobrodelnosti in skrbi za druge, saj so ustvarili tudi projekt »Življenje z disleksijo«, s katerim želijo ozavestiti javnosti o disleksiji ter detabuizirati to temo.

Priznanje Paul Harris Fellow, ki se podeljuje že od leta 1957, so tako prejeli vsi člani kluba, s čimer se lahko pohvali manj kot 20 % vseh Rotary klubov po svetu, v Sloveniji pa so s tem postali prvi 100% PHF klub. S tem je Rotary klub Ljubljana grad dosegel še enega izmed svojih ciljev in tako dobrodelnost med rotarijskimi kolegi dvignil še stopničko višje.

Pomoč drugim ostaja njihovo glavno vodilo, zato člani kluba veliko moči usmerjajo tudi v dobrodelni projekt "Življenje z disleksijo'', s katerim želijo v slovenski javnosti povečati zavedanje o disleksiji. Projektu se je kot ambasador pridružil tudi Gojmir Lešnjak, slovenski filmski, gledališki in televizijski igralec, ki se prav tako sooča z disleksijo. Kot pravi sam, mu je »soočenje z vedenjem o znakih disleksije razrešilo uganko osnovnošolske muke in krivic, stigmatizacije in posmeha, ki sem ga bil deležen pri pouku slovenskega jezika.«

Da bo zavedanje o znakih disleksije doseglo čim več ljudi, so vzpostavili tudi Facebook stran Življenje z disleksijo, s pomočjo katere razlagajo več o disleksiji, objavljajo nasvete za lažji vsakdan oseb z disleksijo, zanimiva dejstva ter izpovedi uspešnih Slovencev, ki se tudi sami soočajo z disleksijo.

Pobuda za vzpostavitev projekta izhaja predvsem iz dejstva, da se vsak peti otrok spopada s tegobami, ki jih s seboj prineseta zbadanje in posmeh sošolcev, največkrat pa se med otroci, deležnimi posmeha, znajdejo ravno otroci z motnjami učenja, med katerimi je veliko takšnih z disleksijo. »Ker so osebe z disleksijo navadno bolj kreativne in imajo višjo raven inteligence, je posmeh njihovih sošolcev krivičen in če se svojega stanja ne zavedajo, mislijo, da je z njimi nekaj narobe«, pojasnjuje Nina Tomažin Bolcar, predsednica Rotary kluba Ljubljana Grad za leto 2017/18. Da bi v njih ta občutek preprečili, jim predstavili znake disleksije in ostale koristne informacije v zvezi z njo, je torej zaživel projekt “Življenje z disleksijo”. V klubu si z njim prizadevajo disleksijo predstaviti kot nekaj, s čimer se lahko spoprime vsak, hkrati pa želijo preprečiti, da bi se kdorkoli z disleksijo počutil zapostavljenega ali manjvrednega.

V želji, da projekt stoji na trdni strokovni podlagi, pri projektu sodeluje tudi Društvo Bravo, ki pomaga otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami. Rotary klub Ljubljana Grad je za pomoč pri njihovem nadaljnjem delu društvu Bravo ob zagonu projekta podaril donacijo v višini 2.300,00 €, ob čemer je Marija Kavkler, predstavnica društva, dodala: »Potrebno je preusmeriti javno mnenje od stereotipov o manjši učinkovitosti otrok, mladostnikov in odraslih z disleksijo k njihovim močnim področjem. Upam, da bomo  tudi v prihodnosti s skupnimi močmi pripomogli h kakovostnejšemu in uspešnejšemu  življenju oseb z disleksijo.«

Več o klubu: Rotary klub Ljubljana Grad, ki združuje strokovnjake različnih področji z namenom ustvarjanja pozitivnih in trajnih sprememb v družbi, letos obeležuje deseto obletnico svojega delovanja. Gre za enega izmed 44-ih klubov po Sloveniji, katerega člani načrtujejo in uresničujejo različne humanitarne, izobraževalne in kulturne programe, ki bogatijo življenja ljudi tako v Sloveniji kot tudi drugod po svetu.