Včerajšnji dan je bil za Mestno galerijo Nova Gorica oz. Kulturni dom Nova Gorica v celoti velik dan. V galeriji Stewart Hall, Inovacijskega centra za medije, raziskave in komercializacijo (Center IMRC), Univerze v Mainu (ZDA) se je včeraj začela razstava, ki je poimenovana DE.fragmentacija/U Maine in ki jo podpisuje umetniška skupina BridA/Tom Kerševan, Jurij Pavlica, Sendi Mango. Gre za prenos razstave in njeno postprodukcijo, ki je bila na ogled v okviru mednarodnega festivala novomedijske umetnosti Pixxelpoint 2013 v organizaciji Kulturnega doma Nova Gorica.

De.fragmentacija/U Maine
Intermedijska razstava
Organizatorja: Kulturni dom Nova Gorica, Zavod za sodobno umetnosti BridA, Univerza v Mainu
Kuratorji: BridA/Tom Kerševan, Sendi Mango, Jurij Pavlica
Vodja projekta: Pavla Jarc
Koordinator projekta: Mateja Poljšak Furlan

Razstavo so odprli predstojnik in direktor IMRCja dr. Owen F. Smith in umetniška skupina BridA/Jurij Pavlica, Sendi Mango, Tom Kerševan

Mednarodni festival Pixxelpoint je v času svojega delovanja prerasel meje Mestne galerije Nova Gorica in se do dobra umestil v slovenski in mednarodni prostor. Tokrat se razstava v okviru festivala Pixxelpoint prvič prenaša na mednarodno referenčno prizorišče in to ne kamorkoli, temveč na Univerzo v Mainu, kjer imajo enega največjih oddelkov za sodobno in intermedijsko umetnost v ZDA.

Novomedijski center Univerze v Mainu (New Media Department at the University of Maine) že vrsto let sodeluje z umetniško skupino BridA, ki je tam gostovala že dvakrat. Oddelek za nove medije je bil vključen tudi v 12. ediciji Pixxelpointa kjer se je predstavil z vrsto zanimivih projektov profesorjev in podiplomskih študentov. Tokratni nabor umetnikov in njihovih del, ki ga je pripravila umetniška skupina BridA, nazorno prikazuje raznolikost v sodobni umetnosti, predvsem pa uporabo digitalnih in elektronskih medijev, oziroma z besedami kustosov: »Umetniško delo postane nekaj več kot samo subjektivni eksponat, saj nas sili k razmišljanju, predelavi, premišljevanju in novi konceptualizaciji obstoječega, prav tako, kakor je bilo ustvarjeno. Lahko bi rekli, da ustvarjanje in razumevanje sodobne umetnosti zahteva nenehno optimizacijo oziroma defragmentiranje.«

V ZDA bo 36 umetnikov predstavilo 25 projektov, od tega je 10 slovenskih, 7 pa je nastalo na novo: Sheridan Kelley Adams, Pamela Barberi, Primož Bizjak, BridA (Tom Kerševan, Sendi Mango, Jurij Pavlica), Mark Durkan & Eilis McDonald, Florian Grond, Joakim Hansson, Reese Inman, Kensuke Koike, Marotta&Russo, Anja Medved, Irena Pivka, Brane Zorman/radioCona, Arjan Pregl, Project59 (Irina Danilova, Hiram Levy, Dan Tulovsky), Marcin Ramocki, Martin Romeo, Christian Rupp, Lena Lieselotte Schuster, Sašo Sedlaček, Owen F. Smith, Maja Smrekar, Bogdan Soban, Abby Stiers, Alexander Gross, Isabelle Pelissier, Igor Štromajer, Miha Turšič, Špela Petrič & Maja Murnik.

Poleg tega pa so člani skupine BridA med svojim bivanjem v zvezni državi Maine, vodili več delavnic za študente magistrskega programa in na fakulteti Intermedia Univerze v Mainu.

Mateja Poljšak Furlan - kustosinja

foto: Ozgur Akgun in BridA


Prenesi