Ljubljana, 4. novembra 2014 – SNG Drama Ljubljana je na gledališko-glasbeno obarvanem druženju v Drama Kavarni predstavila in izpostavila ključne programske novosti v novembru 2014. Med njimi je kar devet novih gledaliških premier, premiera koprodukcije Čarobna gora v Trstu, trije koncerti, skupaj pa kar dvainsedemdeset prireditev, tako na velikem odru kot tudi v Mali drami in Drama Kavarni.

Že v prvem tednu novembra bosta poleg tržaške premiere Čarobne gore še dve premieri – v sredo, 5. Novembra, bo v Mali drami premiera bralne uprizoritve Možè, arhivist Kristijana Mucka v režiji Jake Andreja Vojevca, v petek, 7. novembra, pa bo na levem odru premiera prvega avtorskega projekta trilogije Čakajoč Supermana: uprizoritev O kočiji, o strežniku, o pesmih in o dogajanju režiserja Juša A. Zidarja. V okviru trilogije s skupnim naslovom Čakajoč Supermana, ene od treh letošnjih produkcij Drama Laboratorija, se bodo v novembru vsak s svojo uprizoritvijo predstavili trije mladi režiserji ter igralci in ostali ustvarjalci, ki končujejo študij na AGRFT. 8. novembra bo Drama na velikem odru gostila tudi indonezijsko senčno gledališče, v nadaljevanju meseca pa še dva nedeljska glasbena večera pod okriljem Drama Akustike: 16. novembra Festival slovenskega šansona v sodelovanju s 1. Programom Radia Slovenija ter 30. novembra koncert Severe Gjurin z zasedbo.

V okviru programskega sklopa Družabno in družbeno Drama pripravlja tudi pogovora o življenju in delu Ignacija Borštnika in o novem romanu Toneta Partljiča. Pestro gledališko dogajanje pa bo 28. novembra v Mali drami zaokrožila premiera nove Dramine uprizoritve za otroke Gledališka bum-bonjera Blaža Rejca in Luke Martina Škofa, tudi režiserja predstave. Z energijo in zagonom vseh nagrad prejetih na letošnjem Festivalu Borštniko srečanje, Drama ostaja prostor, kjer smo ves čas pripravljeni na »res dober teater«, kot so v nedavnem intervjuju dejali Nina Ivanišin, Barbara Cerar in Janez Škof, prejemniki igralskih priznanj in člani igralskega ansambla SNG Drama Ljubljana.

Nova branja
Nova branja predstavljajo niz bralnih uprizoritev, ki bodo približale dramska dela kar najširšemu krogu obiskovalcev gledališča. Branje je v gledališču ena osnovnih dejavnosti, ki pa jo le redko delimo z javnostjo. V preteklih sezonah smo v Drami z Replikami iz antike odkrivali antična besedila, ki pri nas še niso bila uprizorjena. Prek Novih branj pa se z bralnimi uprizoritvami predstavljajo ali na novo prebirajo vrste domačih besedil. Kot pravi Igor Samobor, ravnatelj SNG Drama Ljubljana: »Nova branja predstavljajo način raziskovanja slovenskega pisanja. Ena od pomembnih nalog Drame kot institucije javnega pomena je tudi skrb za slovenski izraz v gledališču, tudi skozi bralne uprizoritve.« Javno branje bo tako tudi svojevrsten preizkus besedil, ki bi jih v prihodnjih sezonah radi uvrstili na redni program. Ali kot je o pomenu branj dejal Kristijan Muck, avtor besedila Možè, arhivist: »Tovrstna branja izražajo povezave med gledališčem, svojimi izrazi in pisci besedil, obenem pa pozdravljajo nova videnja, pristope do performativnih sredstev gledališča.« Vsako sredo v novembru in prvo v decembru ob 20. uri bodo v Mali drami premiere, ob četrtkih pa reprize in po jih še pogovori o branjih in interpretacijah besedil v Drama Kavarni.

Nova branja združujejo bralne uprizoritve štirih povsem novih dramskih besedil: Možè, arhivist avtorja Kristijana Mucka, v režiji Jake Andreja Vojevca in s člani igralskega ansambla Bojanom Emeršičem, Majo Sever, Klemnom Janežičem in Sašo Mihelčič; Panj avtorice Tjaše Mislej, v režiji Eve Nine Lampič in s člani ansambla Drame Petro Govc, Ivo Babić, Jurijem Zrncem, Barbaro Žefran, Urošem Fürstom, Markom Okornom, Klemnom Janežičem, Tino Vrbnjak in Sašo Tabakovićem; Tarzan avtorja rokgre, v režiji Daniela Daya Škufce in s člani igralskega ansambla Drame Aljažem Jovanovićem, Nino Valič in Igorjem Samoborjem; Vice avtorja Franja Frančiča, v režiji Renate Vidić in s člani igralskega ansambla Drame Bojanom Emeršičem, Jernejem Šugmanom, Katjo Levstik, Vanjo Plut, Markom Mandićem, Igorjem Samoborjem, Markom Okornom, Veroniko Drolc, Nino Ivanišin in Majo Sever in bralno uprizoritev že nekaj časa neuprizorjenega besedila Kongres avtorja Primoža Kozaka, v režiji Jaše Kocelija in s člani igralskega ansambla Drame Markom Okornom, Bojanom Emeršičem, Jernejem Šugmanom, Natašo Barbaro Gračner, Sašo Tabakovićem, Urošem Fürstom, Jurijem Zrncem, Aljažem Jovanovićem, Petro Govc in Ivo Babić.

Drama Laboratorij in Čakajoč Supermana
Drama Laboratorij je programska platforma Drame, ki spodbuja projekte in uprizoritve, temelječe na preskušanju novih gledaliških smernic in pristopov, avtorske projekte članov ansambla SNG Drama Ljubljana in ustvarjalce, ki šele stopajo na profesionalno pot. Drama Laboratorij je prostor razmisleka o inovaciji, raziskovanju in mnogovrstnosti sodobnega gledališča. V okviru programa Drama Laboratorij bo v sezoni 2014/15, poleg že kritiško visoko cenjene uprizoritve Marie Curie – Hystérie, na sporedu še trilogija uprizoritev Čakajoč Supermana, po novem letu pa še Vestern.

»Trilogija uprizoritev Čakajoč Supermana je nastala v sodelovanju Drame s študenti AGRFT, katerih produkcije v zadnjih dveh letih smo skozi platformo Drama Laboratorija združili pod trilogijskim in sporočilno močnim naslovom – Čakajoč Supermana. S tem naslovom hočemo prikazati, da danes ne čakamo več Godota, a vseeno rabimo nekoga, ki bi obrnil tečaje sveta. Vsekakor je sodelovanje s študenti AGRFT pomembno ne le za izpraševanje družbene realnosti prek njihovih uprizoritev, temveč tudi za povezovanje Drame kot osrednje gledališke institucije z mlajšimi generacijami in prostori, kjer igra šele nastaja,« je na predstavitvi dejal Igor Samobor, ravnatelj SNG Drama Ljubljana. Prva premiera O kočiji, o strežniku, o pesmih in o dogajanju iz sklopa Čakajoč Supermana bo že ta petek, 7. novembra, ob 18. uri na levem odru. Pod režijo je podpisan Juš A. Zidar, igralsko zasedbo pa sestavljajo Gregor Prah, Filip Samobor, Anita Gregorec in Antonio Franić. 14. novembra ob 18. uri bo sledila premiera Uspeha režiserja Tina Grabnarja, z igralsko zasedbo, ki jo sestavljajo Iztok Drabik Jug, Eva Jesenovec, Klara Kastelec in Tines Špik. Sklop Čakajoč Supermana bo 21. novembra ob 18. uri zaključila premiera avtorsko dokumentarne produkcije Tik pred revolucijo: Mladost režiserja Žige Divjaka, z igralsko zasedbo, ki jo sestavljajo: Miranda Trnjanin, Sara Gorše, Filip Samobor, Žan Perko, Gregor Prah in Matic Lukšič. Vsaka predstava bo imela še reprizo, in sicer v soboto ob 18. uri na levem odru.

Za mlajše gledališke entuziaste Gledališka bum-bonjera
V petek, 28. novembra, bo v Mali drami premiera otroške predstave z naslovom Gledališka bum-bonjera Luke Martina Škofa in Blaža Rejca v režiji Luke Martina Škofa. Otroci so radovedna, pa tudi sladkosnedna bitja, zato so se ustvarjalci odločili za naslov, ki govori o raznovrstnosti in zanimivosti gledališke umetnosti. Uprizoritev Gledališka bum-bonjera je dogodivščina za dva igralca in občinstvo, v kateri se najmlajši gledalci od blizu srečajo z Igralko in Igralcem na pravi gledališki vaji. Skupaj z njima se ogrejejo, nato pa vstopijo na domišljijsko potovanje v svetove, ki jih odstira rdeča žametna zavesa. Na poti ugotovijo, da gledališče pripoveduje mnogo različnih zgodb in da je polno presenečenj. Ob napovedi premiere je ravnatelj Igor Samobor poudaril, da se skrb za kakovost gledališča začne že pri najmlajših: »Namen tovrstnih predstav je tudi izobraževanje čuta za performativno umetnost«.

Tri dodatne prireditve na velikem odru Drame: gostovanje indonezijskega senčnega gledališče ter Drama Akustika s Festivalom slovenskega šanona in koncertom Severe Gjurin. Z lutkovno predstavo o potovanju zaradi dokaza o obstoju se bodo 8. novembra ob 19.30 na velikem odru predstavili dalangi oziroma mojstri senc indonezijskega senčnega gledališča. Z wayangi, lutkami, ki se uporabljajo v tovrstnih uprizoritvah, in ob spremljavi orkestra gamelan bodo uprizorili političen, a komičen komentar aktualnih družbenih dogodkov. Ob 17.30 uri bodo pripravili delavnico o izdelovanju lutk, po predstavi pa si bo mogoče ogledati še razstavo.

Tretjo novembrsko nedeljo bo na velikem odru Drame ponovno oživel Festival slovenskega šansona ter se na novo poigral s trendi slovenske glasbe in identitete – kot je dejal skrbnik in glasbeni urednik festivala Rudi Pančur, je namen festivala ravno uvidenje, kako slovenski glasbeni avtorji vidijo razvoj in pomen šansona. »Izjemno cenimo mlajše izvajalce, ki bolj svobodno razumejo formo šansona in se pustijo navdušiti tudi nad tujimi tradicijami šansona, obenem pa pripeljati šanson v leto 2014,« je še poudaril. Supernovember v Drami bo 30. novembra ob 20. uri zaokrožil koncert Drama Akustika s Severo Gjurin in zasedbo njenih glasbenih kolegov.