Videti slona od blizu je lahko življenjsko pomembna izkušnja. Dotik njihove hrapave kože, pogled v oči, občutenje njihove naravne moči in miline so spomini, ki se vtisnejo mnogo globlje kot slike z ekrana ali iz knjig. Vsi ljubitelji živali smo doživeli trenutek z živaljo, ki nas je za vedno zaznamoval, a redki se zavejo, da imajo lahko takšni trenutki globalen vpliv na ogroženo vrsto.

Kljub temu da gre za priljubljene in spoštovane živali v kulturah širom sveta, so tako afriški kot azijski sloni ves čas na robu preživetja. Ogroža jih nezakonit lov zaradi slonovine, mesa in kože, pa tudi izguba, degradacija in razdrobljenost življenjskega prostora, zaradi česar pogosteje prihaja do konfliktov s človekom. A zahvaljujoč posameznikom, ki prispevajo svoje znanje, čas, ljubezen, trud in sredstva, obstajajo organizacije, ki si prizadevajo za ohranitev slonov in njihovo splošno dobrobit.

Preživetje slonov je torej odvisno tudi od nas. Dvanajstega avgusta po zaslugi Fundacije za reintrodukcijo slonov Tajske (Elephant Reintroduction Foundation of Thailand) obeležujemo Svetovni dan slonov, ki v svojem petem letu združuje 100 organizacij za ohranitev slonov in neštete posameznike po vsem svetu. Milijoni sodelujočih so pokazali zaskrbljenost nad nezavidljivim položajem sivih velikanov  s podporo Svetovnemu dnevu slonov, kar dokazuje, da imajo ljudje te živali radi in želijo storiti vse, kar je v njihovi moči, da bi jim pomagali.

V Živalskem vrtu Ljubljana se pridružujemo klicu in 12. avgusta 2016 s posebnim programom praznujemo Svetovni dan slonov. Ob tej priložnosti bomo začeli zbirati tudi sredstva za pomoč delovanju Mednarodne fundacije za slone (International Elephant Fundation). Njeno poslanstvo so tudi izobraževalni programi o slonih v človekovi oskrbi in v divjini, s poudarkom na upravljanju, varovanju in znanstvenih raziskavah.

Prispevajte svoj učinek metulja v mozaiku zgodbe za ohranitev slonov ob Svetovnem dnevu slonov z ZOO Ljubljana.

Program ob svetovnem dnevu slonov, v petek 12. 8. 2016:

I. Izdelava XXL igrače za slonico Gango
Od 9.00 do 11.00 ure  ter od 16.00 do 18.00 ure

II. Igrala in priboljški za slonico Gango
Ob 10.30 uri: Večje drevo z vejami za posladek.
Ob 11.30 uri: XXL igrača.
Ob 17.30 uri: Trening in predstavitev Gange.
Ob 18.00 uri: XXL igrača.

III. Največja dama Slovenije – slonica Ganga
Od 9.00 do 13.00 ter od 15.00 do 18.00 ure
Biologija slona. Prikaz slonjega iztrebka. Prikaz celodnevne količine vode in obroka Gange. Prikaz velikosti in teže Gange. Prikaz igral, ki jih uporablja Ganga.

IV. Ustvarjalnice
Od 9.00 do 13.00 ter od 15.00 do 19.00 ure
Izdelava naglavnega obroča s slonjimi uhlji. Izdelava slonje obrazne maske.

V. Slonje igre
Od 9.00 do 13.00 ter od 15.00 do 18.00 ure
Kako deluje trobec. Slonji spomin. Sestavljanka slon. Podobnosti in razlike med sloni.

Več informacij

Foto: Petra Hrovatin