Dogodek Greš na kavo? v organizaciji in izvedbi zaposlenih in uporabnikov Varstveno delovnega centra POLŽ, je eden izmed številnih dogodkov, ki jih vsako leto v javnem zavodu izvajajo z namenom uresničevanja svojega poslanstva. Slednje se odraža tudi v njihovem imenu, in sicer Pomagajmo Osmisliti Leta Življenja. Na današnji dogodek so ob družinah in svojcih povabili še druge ljubitelje brazilske kulture in kulinarike, na prireditvenem dvorišču sedeža VDC POLŽ se jih je družilo okoli 200.

Varstveno delovni center POLŽ je javni socialno zdravstveni zavod s šestimi enotami, kjer izvajajo storitve vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji, in dvema enotama institucionalnega varstva. Svoje poslanstvo, ki ga izražajo tudi v imenu POLŽ – Pomagajmo Osmisliti Leta Življenja, v zavodu z 228 uporabniki uresničujejo s pomočjo 67 zaposlenih, med drugim s številnimi družbeno-odgovornimi, glasbenimi, športnimi, kulturnimi, kulinaričnimi in družabnimi dogodki, delavnicami, izobraževanji, kolonijami in izleti. Na letošnjem, že šestem kulturno-kulinaričnem dogodku Greš na kavo? se jim je pridružilo okoli 220 ljudi.

»POLŽ je skupnost odraslih oseb z motnjo v duševnem in telesnem razvoju, ki pa si tako kot vsi ostali ljudje želijo izraziti svojo sposobnost in kreativnost ter jo nenazadnje deliti z drugimi. Pod posebnimi pogoji to uporabnikom tudi omogočamo. Rezultat so izdelki, ki so plod sodelovanja s kooperanti, lastni izdelki - izdelali smo več kot 80 različnih vrst, od prtičkov, blazin, predpasnikov, nakita, torb …, ter dogodki kot na primer današnji,« je dejala direktorica VDC POLŽ Jasmina Breznik.

Greš na kavo? je kulturno-kulinarični dogodek, katerega koncept so sooblikovali uporabniki varstveno delovnega centra skupaj z zaposlenimi, k izvedbi pa so povabili še nekaj zunanjih partnerjev. Dogodek vsako leto temelji na kulturi pitja kave, osrednja tema letošnjega dogodka je Brazilija. »Greš na kavo? je je že tradicionalni dogodek, ki se vse od nastanka razvija skupaj z uporabniki. Tako kot današnji vrhunec dogodka, imajo za vse sodelujoče izjemen pomen tudi priprave, ki so trajale dobra dva meseca. Izjemno smo ponosni na svojo igro Kaj se rodi, ko smo vsi mi?, kjer uporabniki ne le igrajo pač pa so pripravili tudi sceno in kostume,« dodaja Mateja Bukvič, programska vodja dogodka.

Gostje so ob igri uporabnikov imeli priložnost s pomočjo plesne delavnice Zahir, plesne šole Samba in plesnega kluba Pingi uživati v plesnih ritmih sambe, športno društvo Capoeira Slovenija je predstavilo brazilsko borilno veščino, ki združuje elemente plesa in akrobatike. Poklepetali so s priznanim mladim pesnikom Markom Matičetovim, ki je predstavil svojo pesniško zbirko Lahko noč iz moje sobe, Brazilija, in z v Braziliji rojeno Giovanno Gabrielo Klarič, plesalko plesnega kluba Pingi. Uporabniki VDC POLŽ so svoje goste pogostili z dobrotami, pripravljenimi po receptu znane brazilske restavracije Rodizio do Brasil, in nazdravili z brezalkoholnimi koktajli Caipirinha.

Opis fotografij:
1: Pred vhodom Varstveno delovnega centra POLŽ so enote predstavile lasten program izdelkov.
2: Kulturno-kulinarični dogodek Greš na kavo? se je začel z igro uporabnikov Kaj se rodi, ko smo vsi mi?
3: Direktorica VDC POLŽ Jasmina Breznik je v uvodnem nagovoru pozdravila goste.
4: Uporabniki VDC POLŽ, nastopajoči v predstavi Kaj se rodi, ko smo vsi mi?-
5: Predsednik sveta uporabnikov VDC POLŽ Boštjan Verdinek je prav tako nastopal v predstavi Kaj se rodi, ko smo vsi mi?
6: Uporabnice VDC POLŽ, nastopajoče v predstavi Kaj se rodi, ko smo vsi mi?
7: Obiskovalci dogodka Greš na kavo?
8: Uporabniki so se zazibali v ritnim sambe.
9: Prostovoljka VDC POLŽ Arta Krasniqi in predsednik sveta uporabnikov VDC POLŽ Boštjan Verdinek
10: Športno društvo Capoeira Slovenija je predstavilo čare brazilske borilne veščine.
11: V pogovoru o Braziliji so med drugimi sodelovali plesalka plesnega kluba Pingi Giovanna Gabriela Klarič, pesnik Marko Matičetov in nogometaš NK Maribor Petar Stojanović.

O Varstveno delovnem centru POLŽ
VDC POLŽ je javni socialno varstveni zavod z 67 zaposlenimi in 228 uporabniki, ki so odrasli ljudje z motnjo v duševnem in telesnem razvoju. Uporabnikom v enotah v Mariboru, Lenartu, Slovenski Bistrici, Rušah in Šentilju zagotavlja vodenje ter varstvo in zaposlitev pod posebnimi pogoji. Dodatno izvaja še storitev institucionalnega varstva, in sicer v stanovanjski skupini in bivalni enoti v Mariboru. Poslanstvo VDC POLŽ je omogočati osebam v duševnem in telesnem razvoju delovno aktivno življenje, razvijanje samostojnosti, odločanja in osebne odgovornosti, vključevanje v družbo, sodelovanje s svojci in razvijanje njihove socialne mreže.