Ljubljana, 28. marec 2017 – Danes so iz družbe Novartis sporočili, da je zdravilo v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan za zdravljenje odraslih bolnikov s simptomatskim kroničnim popuščanjem srca in z zmanjšanim iztisnim deležem levega prekata ≤ 40% dostopno slovenskim bolnikom.(2) To zdravilo, ki je kompleks učinkovin sakubitril-valsartan v obliki tablet, bolniki jemljejo dvakrat na dan(3) in ima edinstveni mehanizem delovanja(4), ki aktivira koristen odgovor srca(5).

Srčno popuščanje je življenjsko ogrožajoča bolezen, ki človeka zelo omejuje in pri kateri srce ne zmore črpati krvi po telesu dovolj učinkovito, ker je srčna mišica preveč oslabela ali otrdela, da bi lahko dobro delovala.6 Bolniki s srčnim popuščanjem, ki so prvič sprejeti v bolnišnico, imajo slabše možnosti za preživetje kot večina obolelih za rakom(7).   Bolniki se soočajo z visokim tveganjem za smrt, večkratnimi sprejemi v bolnišnico in s simptomi, kot so zadihanost, utrujenost in zastajanje tekočine v telesu; vse to močno vpliva na kakovost njihovega življenja(6).

Odobritev novega zdravila v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan je temeljila na izsledkih študije PARADIGM-HF z 8442 bolniki s srčnim popuščanjem in z zmanjšanim iztisnim deležem. Študijo so predčasno končali, ko se je pokazalo, da je zdravilo v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan statistično značilno zmanjšalo tveganje za srčno-žilno smrt v primerjavi z enalaprilom(1). Ob koncu študije je bila pri bolnikih, ki so prejemali zdravilo v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan, verjetnost, da so še živi, večja, medtem ko je bila verjetnost, da so bili v času študije hospitalizirani zaradi popuščanja srca, manjša kot pri bolnikih, ki so prejemali enalapril. Analiza varnostnih podatkov je pokazala, da ima zdravilo v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan podoben profil prenosljivosti kot enalapril(1).

Čeprav je bolezen pogosta, večina ljudi ne prepozna njenih simptomov, tako da številnim postavijo napačno diagnozo ali pa znake bolezni nepravilno pripišejo staranju(8).

Zdravilo v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan
Mehanizem delovanja zdravila v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan je zaviranje angiotenzinskih receptorjev in neprilizina, s čimer se zmanjša obremenitev oslabelega srca. V obliki tablet, ki jih bolniki jemljejo dvakrat na dan, zavira škodljive učinke sistema renin angiotenzin aldosteron in hkrati aktivira koristen odgovor srca s povečanjem koncentracije natriuretičnih peptidov(3,5)

Izsledki študije PARADIGM-HF kažejo, da zdravilo v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan v primerjavi z enalaprilom(1):
- za 20 odstotkov zmanjša tveganje za srčno-žilno smrt in čas do prve hospitalizacije zaradi srčnega popuščanja(1);
- izboljša kakovost življenja bolnikov s simptomatskim kroničnim srčnim popuščanjem(1).

Število bolnikov, ki so prekinili zdravljenje s študijskim zdravilom zaradi katerega od neželenih učinkov, je bilo manjše pri tisti skupini, ki je prejemala  zdravilo v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan, kot pri tisti, ki je prejemala enalapril(1).

Zdravilo v obliki kompleksa učinkovin sakubitril-valsartan tako pomeni nov mejnik pri zdravljenju kroničnega srčnega popuščanja za vse odrasle bolnike s simptomatskim kroničnim srčnim popuščanjem z zmanjšanim iztisnim deležem(1,3).

Literatura
1. McMurry JJV, Packer M, Desai AS, et al. Angiotensin-Neprilysin Inhibition versus Enalapril in Heart Failure. N Engl J Med 2014; 371: 993–1004.
2. Spremembe liste zdravil 13. 2. 2017
3. Povzetek glavnih značilnosti zdravila, 24 mg/26 mg, 49 mg/51 mg in 97 mg/103 mg, filmsko obložene tablete. Datum zadnje revizije besedila 16. junij 2016.
4. Langenickel T, Dole W; Angiotensin receptor-neprilysin inhibition with LCZ696: a nowel approach for the treatment of heart failure. Drug Discovery Today: Therapeutic Strategies 2012; 9: e 131–139.
5. Fala L. (sacubitril/valsartan): first-in-class angiotensin receptor neprilysin inhibitor FDA approved for patients with heart failure. Am Health Drug Benefits. 2015; 8(6): 330–334.
6. Mosterd A, Hoes, A, Clinical epidemiology of heart failure, Heart 2007; 93: 1137–1146.
7. Stewart et al. Eur J Heart Fail 2001; 3: 315–322.
8. Lainscak M., Letonja M., Kovacic D., et al. General public awareness of heart failure: results of questionnaire survey during Heart Failure Awareness Day 2011. Arch Med Sci 2014; 10, 2: 355–360.

www.lek.si