V Hitovem hotelu Sabotin v Solkanu bodo v četrtek, 8. januarja, predstavili razstavo del Enza Valentinuza, ki živi in ustvarja v bližnjem Romansu ob Soči. Včeraj so se v hotelski restavraciji pričeli odvijati tudi tradicionalni dnevi šumadijske kuhinje, ki gostom vse do 18. januarja prinašajo celo paleto izvrstnih jedi pripravljenih po bogatem kulinaričnem izročilu osrednje srbske pokrajine Šumadije.     

Priljubljena šumadijska kuhinja že vrsto let v začetku januarja popestri ponudbo restavracije hotela Sabotin v Solkanu. Kuharji v Sabotinu namreč poskrbijo za zanimiv izbor jedi kulinaričnega izročila osrednje srbske pokrajine, ki navadno sovpade s pravoslavnimi božično novoletnimi prazniki. Številne kulinarične posebnosti Šumadije brez dvoma zaslužijo pozornost dobrih jedcev.

Pestra paleta vsebuje najprej hladne tipične jedi (sveži domači kajmak, goveji pršut, sir v slanici, solata »urnebes« …), pa tople začetne jedi in enolončnice (telečja čorba, ocvrta paprika s sirom, šumadijska gibanica, prebranac…). Prave jedce in ljubitelje te vrste gastronomskih posebnosti bodo še posebej prepričali prekajena vešalica, vešalica v mrežici, šumadijski čevapčiči, leskovački uštipci, pleskavica, karadžordžev zrezek, pečeni odojek in še kaj. Ponudba pa ne bi bila popolna, če vsem tem kulinaričnim posebnostim ne bi dodali značilnih sladic: zavitka iz sladkih buč, baklave in jabolčne pite. Za tiste, ki se najraje prepustijo izboru kuharjev, pa so pripravili tudi zanimiv meni za dve osebi – leskovački vozič. Seveda ob pijači, ki sodi zraven, pa tudi ob glasbeni spremljavi, brez katere užitek ob hrani ne bi bil popoln. Za pristno glasbeno kuliso bo tako letos skrbel ansambel Palimodio, nastopali pa bodo 9., 10., 13., 16. in 17. januarja zvečer.

Že ta četrtek, 8. januarja, pa se v avli hotela Sabotin ob 19. uri obeta zanimiv dogodek, in sicer odprtje razstave del Enza Valentinuza, ki živi in ustvarja v bližnjem Romansu ob Soči. Opus del s pomenljivim naslovom Skozi različne spomine (DiVERSAmente ricordARTI) prinaša avtorjevo interpretacijo zgodovinskega spomina na prvo svetovno vojno. Ni naključje, da je Enzo Valentnuz za izrazno sredstvo izbral prav kamen, nabran v spokojnem sprehodu po kraški pokrajini spomina in miru. Avtorja in njegova dela bo predstavil akademski slikar Aleksander Peca, razstava pa bo na ogled vse konca meseca februarja 2015.