Danes, 20. januarja, ob 20.00 bo na velikem odru ljubljanske Drame premierno uprizorjeno eno najznamenitejših del slovenske književnosti: Visoška kronika po romanu Ivana Tavčarja.

Režiser Visoške kronike je Jernej Lorenci, eden mednarodno najbolj priznanih slovenskih gledaliških umetnikov in prejemnik prestižne nagrade za novo gledališko realnost premio europa, ki jo podeljuje Evropska komisija za gledališče. Avtorji priredbe Tavčarjeve kronike so ustvarjalci uprizoritve, v kateri igrajo Nina Ivanišin, Tamara Avguštin, Klemen Janežič, Aljaž Jovanović in Janez Škof. Dramaturg je Matic Starina, scenograf Branko Hojnik, kostumografinja Belinda Radulović, skladatelj Branko Rožman, oblikovalec luči Pascal Mérat, koreograf Gregor Luštek, lektorica Tatjana Stanič, asistenta režiserja pa Mirjana Medojević in August Braatz.

Znamenito delo Ivana Tavčarja se po besedah ravnatelja ljubljanske Drame Igorja Samoborja na prvi pogled morda komu zdi neuprizorljivo. Vendar je krstna uprizoritev tega velikega romana v režiji Jerneja Lorencija ustvarjena z izjemno poštenostjo in natančnostjo,« je povedal v uvodu predpremierske novinarske konference v Drama Kavarni.

Zgodovinski roman, objavljen leta 1919 kot podlistek v Ljubljanskem zvonu in leta 1921 v prvi knjižni izdaji, velja kljub temu, da je zaradi prezgodnje pisateljeve smrti ostal nedokončan – Tavčar je načrtoval še drugi in tretji del –, za eno najboljših del v slovenski književnosti. Čeprav je dogajanje postavljeno v 17. stoletje, so bile zgodovinske teme – tridesetletna vojna, preganjanje čarovnic, preganjanje protestantov – po véliki vojni bralstvu blizu in vsako novo obdobje odkriva v pripovedi lastne probleme. Starinski slog kronike prinaša  sočen, razgiban jezik, v katerem se pisateljeva domišljija in čustvo družita z močno ironijo in realističnim opazovanjem življenja. Z izbiro kmečke snovi, opisovanjem lepote domačih krajev in jasnimi protinemškimi stališči Tavčar vsebinsko namenja veliko pozornosti domoljubju in ljubezni do domače zemlje ter boju proti klerikalizmu in družbeni zaostalosti.

Krstna uprizoritev priredbe romana Visoška kronika temelji na pripovedovanju. »Vseh pet igralcev se izmenjuje v vlogi pripovedovalca: vsak od njih gradi svoj odnos s Tavčarjevo pripovedjo in liki, ki nastopajo v njej. Tako se oblikuje dinamičen dialog med Tavčarjevim jezikom in osebnim govorom vsakega igralca,« je o uprizoritvi zapisala lektorica uprizoritve Tatjana Stanič. »Tavčarjev namenoma  starinski jezik Visoške kronike zveni na odru nadvse prezentno, gibko, očarljivo in sugestivno. Ko se povezuje in sooča s sodobnimi, individualnimi govori igralcev, nastane simbioza, ki nas z dvojno pripovedno napetostjo – današnjega dne in daljne preteklosti – popelje skozi zgodbo Visoške kronike.«

Igralskemu ansamblu Visoške kronike se je celoten proces ustvarjanja zdel čudovit. Odkril jim je pot do novih življenjskih spoznanj, prebudil številne osebne spomine in omogočil njihovo sintezo skozi pripoved “tujih” zgodb, nanizanih v romanu. »Kar naenkrat je Visoška kronika postala del nas. Številne stare in nove zgodbe, družinski in osebni fragmenti spomina, vse se je prepletlo v Visoško kroniko, našo kroniko.« Kot eno glavnih režijskih usmeritev v ustvarjalnem procesu pa igralci izpostavljajo Lorencijevo spoštljivost do avtorja in predanost literarni predlogi, po kateri so ustvarjali. Izjemna občutljivost za večplastno branje osrednjih likov zgodbe, na primer Izidorja, je omogočila krhko in posvečeno tkanje Tavčarjeve romaneskne pripovedi na odru. Želijo si, da bi jim na predstavah, ki bodo sledile v naslednjih mesecih, uspelo čim pogosteje prebuditi  to posebno občutje in intimno spoznanje tudi v gledalcih.  

Besedila za gledališki list uprizoritve, ki ga je uredila dramaturginja Drame Eva Kraševec, so prispevale Mirjana Medojević, Svetlana Makarovič, Vlasta Jalušič, Svetlana Slapšak, Vesna Vuk Godina in Ana Makuc.

PREMIERA: v soboto, 20. januarja, ob 20.00 na velikem odru
PRVE PONOVITVE: 23., 25., 27., 29. in 30. januarja, ob 19.30, 26. januarja ob 17.00 ter 7., 10., 21. in 22. februarja ob 18.00, 9., 14., 15. in 20. februarja ob 18.30 na velikem odru

Več informacij

Foto: Peter Uhan/SNG Drama Ljubljana