Prva pomoč rešuje življenja. To je prvi korak v verigi preživetja, ne glede na to ali gre za naravno ali kakšno drugo nesrečo. Pomembno je učinkovito in hitro ukrepanje, ki preprečuje resne poškodbe. Nesreča se lahko zgodi kadarkoli, kjerkoli in komurkoli. Ob nesrečah kar 90% življenj rešijo lokalni prebivalci. Usposobljenost za nudenje prve pomoči prispeva k zmanjševanju ranljivosti in zagotavlja boljšo pripravljenost oseb za ukrepanje, ko pride do nesreče. Vsakih 5 sekund nekdo na svetu umre zaradi posledic poškodb. Večje število usposobljenih oseb za nudenje prve pomoči pomeni, da lahko pomagajo pri preprečevanju vsakodnevnih smrtnih primerov.

V Strokovnem centru za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije, ki oblikuje doktrino prve pomoči na nacionalni ravni, sodelujejo priznani zdravniki in drugi strokovnjaki. V slovenski prostor uvajajo novosti po zgledu in na podlagi smernic Globalnega referenčnega centra za prvo pomoč pri Mednarodni federaciji Rdečega križa in Rdečega polmeseca. Izvajalci tečajev in izpitov iz prve pomoči so zdravstveni delavci, ki opravijo usposabljanje in izpit ter pridobijo licenco predavatelja Strokovnega centra za prvo pomoč Rdečega križa Slovenije. Licenco morajo obnavljati vsake tri leta. Na tak način se seznanijo z novostmi na področju sprememb doktrine prve pomoči. Strokovni center za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije pripravlja program 70-urnega tečaja za člane ekip za prvo pomoč, ki je po obsegu in vsebini  najcelovitejše izobraževanje iz prve pomoči za nezdravstvene delavce v Sloveniji. Svoje znanje pripadniki ekip obnavljajo in nadgrajujejo na krajših obnovitvenih tečajih.

Rdeči križ Slovenije je v skladu z letnim programom dela, tako kot v preteklih letih, tudi letos v sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje ter območnimi združenji Rdečega križa Slovenije, že organiziral in izvedel naslednja preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči: 9. maj 2015, Mladinsko zdravilišče in letovišče Rdečega križa Debeli rtič; IX. državno preverjanje usposobljenosti osnovnošolskih ekip prve pomoči, na katerem je sodelovalo 10 najboljših osnovnošolskih ekip (OŠ Dobrova, OŠ Šmarjeta Šmarješke toplice, OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica, OŠ Boštanj, OŠ Jurija Vege Moravče, OŠ Gornja Radgona, OŠ Simona Jenka Kranj, OŠ Karla Destovnika Kajuha Šoštanj, OŠ Ljudski vrt Ptuj, OŠ NHR Hrastnik, Podružnična šola Dol pri Hrastniku), ki so bile na regijskih preverjanjih med več kot 100 ekipami iz cele Slovenije najboljše.

Najbolje uvrščene ekipe regijskih preverjanj se udeležijo državnega preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči CZ in RK, zmagovalci državnega preverjanja pa Evropskega festivala prve pomoči, FACE-a (First Aid Convention in Europe), ki bo prihodnje leto v Sloveniji. Letos je v Bukarešti zmagala šestčlanska ekipa prve pomoči RKS-OZ Grosuplje, ki je med 28 ekipami iz 24 evropskih držav najbolj prepričljivo pokazala svoje znanje in veščine. Valentina Rutar Polanec, Uroš in Luka Mehle, Tim Oven, Žiga Bizjak in Mitja Šimonka so več kot dve leti prostovoljci v prvi pomoči. S trenerjem Zlatkom Kvržićem so se intenzivno pripravljali in zmagali.

Študentko sanitarnega inženirstva na Zdravstveni fakulteti, elektrotehnika računalništva, gastronomsko-turističnega tehnika, gradbenega tehnika in dipl. inž. Agronomije in hortikulture povezuje spoznanje, da se svet  spreminja, razumevanje, da je prva pomoč humano dejanje in ne le vrsta tehnik, pa ostaja. V obdobju maj – junij 2015 je bilo izvedenih vseh 13 regijskih preverjanj usposobljenosti "članskih" ekip prve pomoči CZ in RK, na katerih je sodelovalo več kot 130 ekip prve pomoči. 14 najboljših ekip bo svoje znanje preverilo na že XXI. državnem preverjanju, ki bo letos izvedeno v Murski Soboti, 3. oktobra 2015.

Vsakoletno državno preverjanje ekip prve pomoči na pobudo Strokovnega centra za prvo pomoč pri Rdečem Križu Slovenije organizirajo Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR), Glavni odbor Rdečega križa Slovenije (GO RKS) in občina, kjer preverjanje gostuje, letos Mestna občina Murska Sobota (MOMS). Preverjanje spodbuja izboljšanje stanja na področju prve pomoči v Sloveniji. Na eni strani se krepi delo na področju prve pomoči v občinah, organizacijah, zavodih in podjetjih (ustanavljanje ekip, kadrovsko dopolnjevanje, usposabljanje članov, opremljanje, …), na drugi strani pa tudi splošna javnost spoznava vlogo prve pomoči in nujnost, da jo spoznavajo že otroci in da znanje vseskozi osvežujemo.

Skladno s cilji in smotri tekmovanja bodo ocenjevalci pri ekipah preverili stopnjo usposobljenosti, znanja in izurjenosti za delovanje v primeru množičnih nesreč, pravilnost ravnanja na kraju nesreče ter spretnosti pri oskrbi poškodb, ki ogrožajo življenje. Prav tako je preverjanje namenjeno oceni izvajanja triaže poškodovanih in neodložljivih ukrepov prve pomoči, evakuacije poškodovanih in njihove priprave za transport, delovanja vodij ekip ter preverjanju opremljenosti ekip. 

V skladu z Uredbo o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč (Ur.l. RS, št. 92/07, 54/09 in 23/11) ekipe za prvo pomoč organizirajo gospodarske družbe, zavodi in druge organizacije, šole in drugi javni zavodi, ki opravljajo dejavnost vzgoje in izobraževanja, otroškega, invalidskega in socialnega varstva ter nege starejših občanov ter občine. Občine praviloma organizirajo ekipe za prvo pomoč v dogovoru s pristojnimi območnimi združenji Rdečega križa, lahko pa tudi v dogovoru z drugimi nevladnimi organizacijami. Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje bo v dogovoru z Rdečim križem Slovenije in drugimi nevladnimi organizacijami ter občinami organizirala do 200 ekip za prvo pomoč, ki bodo v primeru večje nesreče sposobne delovati na območju cele države.

Na XXI. državnem preverjanju usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa bodo ekipe prve pomoči CZ in RK nudile prvo pomoč poškodovanim in nenadoma obolelim na sedmih simuliranih delovnih mestih. Med delovnimi mesti bodo organizirane prikazne točke oziroma počivališča, ki bodo namenjena pripravi ekip za delo na naslednjem delovnem mestu ter seznanjanju ekip prve pomoči z javnimi reševalnimi službami ter društvi ter organizacijami, ki sodelujejo pri zaščiti, reševanju in pomoči. Delovna mesta in prikazne točke bodo namenjene tudi širši javnosti, prebivalcem, gostom itd.

DELOVNE TOČKE:
1 – Trubarjev drevored (jezero) – NARAVNA NESREČA
3 – Borovnjakova ulica (prostori ZRS) – NARAVNA NESREČA
5 – Mestni park – (jasa) naravna nesreča – NARAVNA NESREČA
7 – Trg zmage (Spomenik zmage) -  vzdrževalna dela – DELOVNA NESREČA
9 – Ul. S. Rozmana (Varovana stanovanja) – JAVNA PRIREDITEV
11 – Industrijska ulica (podvoz) – PROMETNA NESREČA
13 – Lendavska cesta  (Varstveno delovni center SONČEK) – EVAKUACIJA

Več informacij: www.rks.si