Maribor, 7.5.2015 - Tako, pa smo dobili odgovor na vprašanje Ali je kaj trden... Most?!  V sredo, 6.5.2015 ob 14.00 uri, se je v dvorani Boruta Pečenka na Fakulteti za gradbeništvo Univerze v Mariboru odvijala zaključna prireditev 6. mednarodnega tekmovanja v izdelovanju mostov iz špagetov. Letošnja prireditev je bila najuspešnejša doslej, saj si je porušitve mostov prišlo pogledat več kot 300 študentov, profesorjev in ostalih gostov.

Za zmago se je potegovalo 17 ekip, med katerimi sta bili dve ekipi iz Srednje gradbene šole v Mariboru in štiri ekipe iz tujine (Novi Pazar, Tuzla, Beograd in Ostrava). Dosegli smo novi rekord porušitve, saj je zmagovalni most dosegel  46,12 kg obremenitve pri večjem razponu mostu kakor prejšnjo leto, kar pomeni, da je nosil 57 - kratnik svoje lastne teže.

Zmagovalni most je zasnovala ekipa iz Fakultete za gradbeništvo UM Magnis Pontis iz Fakultete za gradbeništvo UM, katero so sestavljali Matic Ledinek, Vid Lešič in Rok Murko.

Drugo mesto je dosegla ekipa Zidarji iz Fakultete za gradbeništvo in geodezijo UL, katere člani so bili Marko Lavrenčič, Grega Lajkovič in Jan Ratej. Njihov most je prenesel 26,7 kg obremenitve.

Tretjo mesto je s 22,61 kg obremenitve zasedel most ekipe Njoki iz Fakultete za gradbeništvo UM, katero so sestavljali Jan Osterž, Miha Kodrič in Jani Knuplež.

Četrto mesto je s 20,37 kg obremenitve zasedel most ekipe GRUPA TNT iz Fakultete za gradbeništvo UM, katero so sestavljali Jernej Španinger, Amanda Jus in Tomi Kresnik.

Peto mesto je s 8,07 kg obremenitve zasedel most ekipe Gradbena 3.letnik iz Srednje gradbene šole Maribor, katero so sestavljali Primož Ivanuša, Jan Kerčmar in Mitja Madjar.

Nagrado za najlepši most po izboru publike je dobila ekipa Posebneži iz Fakultete za gradbeništvo UM, v zasedbi Dario Dogša, Katja Hamler in Tjaša Rošer. To so končni rezultati po sodniški izravnavi. Sodniška izravnava se je naredila, saj so bila majhna odstopanja od karakteristik pravil tekmovanja.

Pravila tekmovanja so bila:
Razpon mostu: 90 cm
Maksimalna višina mostu nad cesto: 25 cm
Maksimalna višina mostu pod cesto: 0 cm
Maksimalna širina mostu: 15 cm
Prometni profil = višina/širina: 5 cm / 8 cm
Maksimalna masa mostu = 1000 g

Celotno tekmovanje je skozi vse tri dni obiskalo več kot 600 obiskovalcev ter veliko predstavnikov domačih in tujih podjetij, kar vsekakor kaže na to, da se projekt skozi leta razvija in postaja vedno bolj prepoznaven projekt Fakultete za gradbeništvo, Univerze v Mariboru. Dogodek »Ali je kaj trden most« vidimo kot eden izmed pomembnejših dogodkov na fakulteti, saj študenti uporabijo svojo teoretično znanje v praksi. Cilj tekmovanja je tudi naučiti študente timskega dela, odkrivanje mej možnega pri gradnji mostov in tudi predstavitev študentov ter mreženje s domačimi in tujimi podjetji, ki pridejo tekom tekmovanja obiskovat dogodek. Pomembnost takšnih tekmovanj je, da skupaj s profesorji naredimo še boljše diplomante. S temo bodo lahko podjetja dobila še bolj kvalificiran kader, ki že imajo nekaj dokazanega timskega dela in prakse. Tovrstni projekti dokazujejo, da bodoči inženirji gradbeništva projektirajo in gradijo svetlejšo prihodnost – pa čeprav samo iz špagetov.

Organizatorji tekmovanja (Študentski svet UM Fakultete za gradbeništvo in Društvo študentov Fakultet za gradbeništvo) se zahvaljujejo vsem tekmovalcem in obiskovalcem, vodstvu fakultete, univerze ter preostalim pokroviteljem (VINAG, SNAGA, ENERGO MAKS, AQUASYSTEM, HENKEL, LINEAL, BARILLA, BBR ADRIA, DARS, LUMAR, ECOLAB, MEHANO, G.P. KARAHMET, MAROF, EUROPARK, MBL INŽENIRING, ALPIN ŠPORTNA OPREMA, ZALOŽBA ORZORJA, INŽENIRSKA ZBORNICA SLOVENIJE, CELJSKA MOHORJEVA DRUŽBA, GRADBENIŠTVO IN POSLOVNO SVETOVANJE PODLESNIK DUŠANKA, KLUB KMŠ, UNIVERZA V MARIBORU), ki so omogočili izvedbo tekmovanja.

Trlep Gregor, prodekan za študentska vprašanja FG UM