Redno pranje posteljnine je bistvenega pomena za ustvarjanje zdravega spalnega okolja. Čeprav temu mnogi ne posvečajo veliko pozornosti, pa med pranjem lahko naredimo številne usodne napake. Preverite, katere so to.

Na čistočo posteljnine pogosto pozabimo, saj imamo v mislih, da se običajno pred spanjem tudi stuširamo. Resnica pa je, da se kljub rednemu tuširanju posteljnina sčasoma umaže, pri čemer se na njej naberejo odmrle kožne celice, pršice ali celo plesen, ki lahko povzročijo številne zdravstvene težave.

Čistoča posteljnine je torej ključna za naše zdravje, zato je pomembno, da spimo v čisti posteljnini. To pomeni, da je potrebno posebno pozornost nameniti njenemu pravilnemu pranju – to pa boste najlažje storili, če se boste seznanili z nekaterimi najbolj pogostimi napakami.

  1. Posteljnine ne perete dovolj pogosto

Prva velika napaka pri pranju posteljnine je ta, da se njenega pranja lotite premalo pogosto. Čeprav želite s tem morda privarčevati pri vodi in električni energiji ali mislite, da je pogosto pranje nepotrebno, pa vam lahko rečemo, da to vsekakor ni higiensko.

Med spanjem se pogosto znojimo, slinimo in puščamo ostanke nočnih krem, prav tako pa se na njej kopičijo odmrle kožne celice. Zato bi si morali vsaj enkrat na teden vzeti čas za pranje posteljnine, če pa vam to ne uspe, pa zagotovo na vsakih 14 dni. Posebno poglavje pri tem je otroška posteljnina, ki običajno zahteva še pogostejše pranje, sploh pri otrocih, ki so nagnjeni k alergijam.

  1. Pranje posteljnine z odpetimi gumbi oziroma zadrgami

Čeprav se vam zdi zapenjanje gumbov in zadrg zamudno, ko pripravljate posteljno za pranje, pa je to opravilo, ki vam naj čim prej pride v navado. Posteljnina se v bobnu pralnega stroja obrača na vse mogoče načine, zato ne bodite presenečeni, če je ob koncu pranja vsa zapletena ali celo zmečkana ena v drugo.

Zato si vzemite čas in pred pranjem zapnite vse gumbe na posteljnini. Celoten postopek je seveda bistveno hitrejši, če imate na posteljnini zadrgo, kar je za mnoge lahko zelo pomemben dejavnik pri njenem nakupu.

  1. Preobremenitev pralnega stroja

Za marsikoga je mamljiva ideja, da v boben pralnega stoja poleg posteljnine zloži še tedensko perilo, s čimer bi prihranil pri porabi vode in energije. Vendar to vsekakor ni dobra ideja, saj preobremenjen pralni stroj ne bo opral posteljnine dovolj učinkovito. Glavni razlog temu je neenakomerna porazdelitev pralnega praška in premalo prostora v bobnu za prosto obračanje posteljnine.

Pomembno je, da pralni stroj napolnite le do kapacitete, ki je določena s strani proizvajalca pralnega stroja. Če je kapaciteta vašega bobna na primer 6 kg, potem nikakor vanj ne zložite več kot 6 kg posteljnine.

  1. Neustrezna temperatura pranja posteljnine

Ena največjih napak, ki jih lahko storite pri pranju posteljnine, je previsoka ali prenizka temperatura pranja. Previsoka temperatura povzroči krčenje posteljnine, prav tako pa lahko povzroči izgubo prvotne teksture. Na drugi strani pa prenizka temperatura ne opere vse umazanije, še posebej ne drobnih mikroorganizmov.

Najbolje je, če posteljnino perete pri temperaturi 60° C oziroma, če pri tem upoštevate navodila na etiketi. Z upoštevanjem navodil o vzdrževanju posteljnine boste najbolje poskrbeli tudi za njeno dolgo življenjsko dobo.

  1. Pretiravanje s pralnim praškom in mehčalcem

Marsikdo je menja, da mora imeti posteljnina prav poseben vonj, vendar temu ni tako. Prevelika količina pralnega praška ali mehčalca lahko poškoduje posteljnino, pri marsikomu pa lahko sproži alergijske reakcije na koži.

Posteljnina večinoma ni tako umazana kot na primer vaše hlače ali delovna oblačila, zato zadošča običajna količina pralnega praška. Prav tako vam priporočamo, da se izogibate mehčalcem in belilom, ki na posteljnini pogosto puščajo ostanke, s tem pa boste tako najbolje poskrbeli za zdravo spalno okolje.

  1. Posteljnino puščate v pralnem stroju dalj časa po končanem pranju

Marsikomu se zdi najboljši izkoristek časa in energije, če opere posteljnino ponoči. Vendar moramo pri takšnem načinu pranja opozoriti na eno težavo: če posteljnina predolgo časa ostane v pralnem stroju, se pogosto navzame neprijetnega vonja po vlagi.

Poskrbite, da boste oprano posteljnino čim prej po končanem pranju pobrali ven iz pralnega stoja in jo tudi posušili. Tako bo mehkejša, bolj dišeča in veliko manj zmečkana, kot pa če bi jo na primer preko noči pustili v pralnem stroju.

Najbolje je, da se posteljnina suši prosto na zraku. Ker pa to ni vedno mogoče, pri sušenju v sušilnem stroju ne pretiravajte s previsokimi temperaturami ali predolgim časom sušenja. Vsekakor je tudi pri sušenju posteljnine potrebno upoštevati navodila za vzdrževanje.

Če se boste izognili zgoraj omenjenim napakam, ste na dobri poti do popolnega udobja v vaši postelji ter dobrega splošnega počutja in zdravja. Ne pozabite pa, da pravilno pranje posteljnine ne izboljša zgolj vaše izkušnje spanja, ampak zagotovi tudi njeno dolgo življenjsko dobo.