Potreba po zasebnosti in varnosti, razmejitev parcele ali dotrajanost obstoječe ograje so najpogostejši razlogi, zaradi katerih imate verjetno že v mislih novo zunanjo ograjo. Ker pa ograja pripomore tudi k estetski podobi vašega, doma, ni vseeno, kako poteka njena celotna izdelava.

Investicija v zunanjo ograjo je dolgoročna naložba, zato se je potrebno njene izbire lotiti premišljeno. Že v samem začetku si morate odgovoriti na nekatera pomembna vprašanja, kot so na primer:

  • čemu bo ograja služila,
  • kakšno stopnjo vzdrževanja si želite,
  • kakšen slog ograje iščete,
  • ali želite, da vam ograja služi več let.

1. Izbira ustreznega materiala ograje

Ko si boste odgovorili na zgornja vprašanja, boste le še korak oddaljeni od tega, kakšen material je najbolje izbrati za zunanjo ograjo.

Dejstvo je, da je vzdrževanje ograje, njena odpornost na vremenske vplive in obstojnost v največji meri odvisna od izbire materiala, saj se le ti različno odzivajo na vremenske pojave.

Najpogostejši materiali, iz katerih so izdelane zunanje ograje, so:

  • Železo: železne ograje so sicer zelo odporne, vendar jih je potrebno redno vzdrževati, če želimo preprečiti rjo in korozijo.
  • Les: lesene ograje so znane po tem, da imajo edinstvene značilnosti in so znane po svoji lepoti in toplini; vendar pa zahtevajo redno vzdrževanje, da preprečimo gnitje in razpadanje.
  • Inox pločevina: ograje iz inox pločevine so odporne proti rji in koroziji, zahtevajo malo vzdrževanja, vendar so precej drage.
  • PVC: PVC ograje so primerne za vse tiste, ki iščete nizko stopnjo vzdrževanja in cenovno ugodno rešitev, vendar je potrebno upoštevati, da PVC ni zelo trpežen material.
  • Aluminij: alu ograje zahtevajo zelo malo vzdrževanja in so znane po svoji trdnosti in obstojnosti; poleg tega pa so izjemno prilagodljive, saj vam nudijo širok izbor različnih možnosti oblikovanja.

Alu ograja ograditev-dvorišča

 

2. Zasnova zunanje ograje

Ko boste izbrali ustrezen material ograje, je čas, da poiščete ustreznega ponudnika zunanjih ograj. Praviloma se ponudniki ograj osredotočajo le na eno vrsto materiala, zato je njegova izbira pogojena predvsem z izbiro materiala.

Različni materiali pa vam ponujajo tudi različne možnosti oblikovanja.

S tega vidika vam zunanja ograja iz aluminija ponuja najširšo paleto različnih dizajnov in barv, zaradi česar vam jo resnično lahko izdelajo po vaši meri.

S ponudnikom alu ograj se boste v prvi fazi načrtovanja ograje pogovorili predvsem o slogu in barvah ograje.

Na podlagi tega boste morali sprejeti odločitev in izbrati:

  • Model zunanje ograje:

Alu zunanja ograja je sestavljena iz posameznih lamel in različni modeli ograj se med seboj razlikujejo predvsem v njihovi širini, razmiku med njimi in postavitvi.

Lamele so lahko postavljene vodoravno ali navpično, glede na stopnjo zasebnosti in varnosti, ki si jo želite, pa se boste s ponudnikom ograj dogovorili tudi o njeni višini.

Modeli alu ograj elsnik

Na tem mestu se dogovorite tudi o morebitnih prehodih ograje, kot so na primer vrata za osebni prehod ali dvoriščna vrata za prehod z avtomobilom.

  • Barvo zunanje ograje:

Ena izmed največjih prednosti alu zunanjih ograje je zagotovo njihova barvna raznolikost.

Na voljo vam je pestra ponudba najrazličnejših barv, med katerimi lahko izberete tisto, ki vam je najbolj všeč in se najbolje poda k zunanji podobi vašega doma in njegovi okolici.

3. Ogled na lokaciji in izvedba vseh meritev

Če ste prišli k ponudniku alu ograj že z okvirnim načrtom in izmerami vašega zemljišča, potem vam lahko v grobem že naredijo zasnovo vaše zunanje ograje in pripravijo ponudbo.

Predno pa gre vaša zunanja ograja v izdelavo, pa je obvezen ogled na lokaciji in izvedba vseh meritev.

To fazo načrtovanja opravijo usposobljeni strokovnjaki, ki bodo opravili natančne izmere glede dolžine ograje, posameznih kotov in morebitnih naklonov terena.

Na podlagi tega bodo določili število posameznih stebričkov in razmik med njimi, kar je ključnega pomena tudi za stabilnost ograje.

4. Izdelava zunanje ograje

Ko so pridobljene vse meritve na terenu, se lahko vaša zunanja ograja natančno zariše.

Načrtovanje ograje poteka izključno na podlagi vaših želja, ki ste jih izrazili na uvodnem srečanju. Šele temu pa sledi izdelava ograje po meri.

5. Postavitev ograje

Zadnja faza v celotnem procesu izdelave zunanje ograje, je njena montaža oziroma postavitev. Tudi to opravijo strokovno usposobljeni monterji, ki se s tem ukvarjajo praktično vsak dan.

Postavitev alu ograje

 

Kar je najbolj pomembno pa je, da vam ograjo postavijo v dogovorjenih rokih, na koncu pa za seboj ves odpadni material in drugo umazanijo tudi očistijo.

Izbira ponudnika zunanjih ograj je še kako pomembna, če želite, da celoten projekt njene izdelave poteka čim bolj brezskrbno. Zato temeljito preverite ponudbo in se odločite za pravega!