V četrtek, 23. 3. 2023 je predsednik entitete Republike Srbske, Milorad Dodik napovedal, da bodo v naslednjih mesecih sprejeli zakon, ki bo članicam_om, prostovoljkam_cem in zaposlenim v LGBTIQ+ organizacijah prepovedal ne samo vstop v izobraževalne institucije, temveč tudi kakršenkoli kontakt in sodelovanje z vrtci, šolami in fakultetami. Nevladne organizacije, predvsem tiste, ki delamo na marginaliziranih področjih in civilna družba smo največkrat glas posameznic_kov in marginaliziranih družbenih skupin. Za udejanjanje demokratične družbe in države je dialog in sodelovanje z nevladnimi organizacijami in civilno družbo ključno.

LGBTIQ+ mladi so v vseh šolah, tudi v Republiki Srbski, s takšnim zakonom pa bodo njihove pravice še bolj krčene, njihov glas ne slišan, predpostavljamo pa lahko tudi, da bo nasilja nad njimi (še) več. Tak zakon ne bo vplival le na LGBTIQ+ mlade, temveč tudi na pedagoški in strokovni kader, ki dela v vrtcih, šolah in na fakultetah, ter na mlade v šolah na splošno. One_i so tiste_i, ki vsakodnevno živijo realnost izobraževalnih procesov, in se z realnimi potrebami posameznic_kov tudi srečujejo; torej vse_i akterke_ji izobraževalnega sektorja se srečujejo s tem, da LGBTIQ+ mladi v šolah so, osebje pa nima orodij in znanja za naslavljanje stisk in potreb teh mladih. S sprejemom in uveljavitvijo napovedanega zakona pa tudi ne bo imelo dostopa do podpore s strani nevladnih organizacij, ki so na področju strokovnjaki_nje.

Iz obstoječih raziskav in preteklih izkušenj vemo, da LGBTIQ+ mladi v šolah doživljajo (medvrstniško) nasilje in da nimajo optimalnih pogojev za učenje in razvoj. Ko govorimo o podatkih, govorimo o Sloveniji, kjer nevladne organizacije (še) lahko sodelujemo z izobraževalnim sistemom. Napoved zakona, ki bi onemogočal oziroma prepovedoval sodelovanje izobraževalnega sistema z (LGBTIQ+) nevladnimi organizacijami, močno obsojamo in dejanje označujemo kot kršitev temeljnih človekovih pravic ter poseg v demokratično družbo.

Foto: CLARK