Od 6. do 11. decembra 2022 bo v Ljubljani potekal mini festival ali decembrski cikel dogodkov Mesta žensk, katerih rdeča nit je mitologija. Dodogki nas vabijo k novim pogledom na našo preteklost in sedanjost ter zamišljanju boljših možnosti za prihodnost, ki jih ponujajo feministične interpretacije mitov. 

V sedmih dneh se bo zvrstilo 6 dogodkov, prvih 5 v Stari mestni elektrarni, zadnji, zaključni koncert pa v Klubu Gromka. Mini festival otvarja premiera Vrhunec, sledi okrogla miza, nato odprtje razstave spomenika izbrisanim, serija štirih performansov, predstava gostujočega nemškega kolektiva ter zaključni koncert s špansko gostjo. Za dobrodošlico vabimo k branju besedila »Pobeg muz iz muzeja«, v katerem dr. Svetlana Slapšak, častna predsednica društva Mesto žensk, razpravlja o prihodnosti, samoumevnih "resnicah" in uporu muz.

Vrhunec
Osem umetnic je leta 2021 razstrelilo kopijo Aljaževega stolpa v kamnolomu Gabrovec v sodelovanju s pooblaščenim izvajalcem razstrelitev. Razstrelitev je bila odgovor na vse bolj nacionalistično in konservativno družbeno klimo v Sloveniji. Avtorice so s subverzivno potezo uprizorile navidezno teroristično akcijo, s katero so postavile pod vprašaj trenutno družbeno stanje. Vrhunec je videoperformans o pomenu spomenika kulturne dediščine v trenutku, ko je nasilno izbrisan. Gre za ikonoklastično gesto, ki je po definiciji posledica upora, največkrat zaradi verskih, političnih ali rasnih krivic. Gesta je večplastna: po eni strani prekinja s kanonskim razmišljanjem, po drugi pa z izničenjem simbola prav tega lahko vzpostavi v novem, razširjenem zgodovinskem kontekstu. V času, ko družba postaja vse bolj patriarhalna in zaprta vase, je močna umetniška gesta nujna. – Osem umetnic

Lala Raščić: Modalni venček v štirih dejanjih
Modalni venček v štirih dejanjih (osvobajanje od tradicije) je ambiciozen poskus manjše odrske retrospektive, ki prehaja v vztrajnostni performans. Umetnica Lala Raščić bo drugega za drugim izvedla performanse Evmenide (2014), EE-0 (2018), GORGO (2020) in Počimalja – Tista, ki začne pesem (2022). Performansi združujejo grško mitologijo, anarhistično ideologijo in ženski bes s folklornimi zvrstmi in staro dobro monodramo. Venček štirih performansov bo orisal umetniški opus, raziskave in zanimanja Lale Raščić, ki so v minulem desetletju v imenu osvobajanja od tradicije končno zaključila krog od balkanske oralne poezije do htoničnih grških boginj.  Da, pripovedovanje mitov ni brez posledic za tisto, ki pripoveduje, še manj pa za tiste, ki poslušajo. – Lala Raščić

Ištar se vrača
Berlinska gledališka skupina Lovefuckers raziskuje različne možnosti upora in se sprašuje, kaj nam o spreminjanju sveta lahko pove Ištar, boginja, ki je pred davnimi časi živela v babilonskem svetem mestu Uruk. Zgodovino, kot jo poznamo, pravijo Lovefuckers, je mogoče razumeti in (po)doživeti drugače, z novimi spoznanji pa preoblikovati sedanjost in prihodnost. V predstavi Ištar se vrača združujejo igro, glasbo, video in lutkarstvo ter izhajajo iz predstave o svetu, zazibanem v sen. Le redki posamezniki v tem svetu so budni, pravijo, in prav oni lahko preoblikujejo svet. 

Caliza, Muzikačaka
Caliza je glasbeni vzdevek sintpop, alterpop in new wave ustvarjalke Elise Pérez. Glasbenica iz Madrida se je po več kot petih letih sodelovanja z drugimi skupinami, v katerih je igrala bobne, leta 2015 odločila za samostojno pot. Nedavno je izdala tretji album El descenso (2021), na katerem razmišlja o preživetju in želji po prevladi v svetu, ki je klecnil pod podnebnimi spremembami. Album je izdala pri svoji lastni založbi No Retorno. Vpeljava v njen nastop bo Muzikačaka – one-woman-looper band, zvočni projekt Sare Korošec, ki v aktualne glasbene tokove – alternativni pop in elektroniko – vključuje tradicionalno okolje Haloz, s tem pa tako prednosti kot slabosti vpetosti v ruralnost in obrobje.

Podobo letošnjega festivala je oblikovala Vesna Bukovec. Promocijske videe je oblikovala Eva Simetinger z glasbeno podlago Warrego Valles.