29. 10. 2024 - Mestna občina Ljubljana in Institut za krožno gospodarstvo Circular Change sta v četrtek, 24. oktobra 2024, izvedla izmenjevalnico igrač, ki je privabila številne otroke in njihove starše. Igrače so dobile nove lastnike, otroci pa priložnost, da na zabaven način spoznajo, kako lahko s preprostim dejanjem prispevajo k ohranjanju okolja in kakovosti bivanja.
Dogodek je izpostavil pomen trajnostnih vrednot in praktično prikazal načela krožnega gospodarstva. Ključno sporočilo je – manj potrošnje in odgovornejše ravnanje z viri. Otroci so prinesli igrače, ki jih ne potrebujejo več ali so jih prerasli, drugi pa so jih z veseljem sprejeli in jim s tem dali novo priložnost za uporabo. Tovrstna izmenjava zmanjšuje potrebo po nakupu novih igrač, obenem pa krepi dober občutek ob tem, da znotraj skupnosti imamo marsikaj, kar lahko zakroži in nas osreči. Tako tudi omejujemo (u)porabo naravnih virov, ki so potrebni za proizvodnjo in distribucijo igrač.
Ladeja Godina Košir, ustanoviteljica Instituta za krožno gospodarstvo Circular Change, je ob dogodku poudarila pomen tovrstnih pobud pri spodbujanju trajnostnih vrednot med najmlajšimi: "Ko otroci aktivno sodelujejo v izmenjavah, pridobijo praktične izkušnje o tem, kako lahko z majhnimi dejanji, kot je izmenjava igrač namesto nakupa novih, prispevajo k bolj trajnostni prihodnosti. To je priložnost, da na zabaven način spoznajo pomen ohranjanja virov in razvijajo odgovoren odnos do okolja in skupnosti," je povedala.
Izmenjevalnica igrač je otrokom in staršem omogočila sproščeno in zabavno druženje, izmenjavo, spoznavanje koncepta krožnega gospodarstva in tkanje novih prijateljskih vezi. Dogodek je spodbudil drugačen pogled na igrače – ko pri enem otroku “odigrajo” svojo vlogo, lahko prinesejo veselje naslednjemu.
Foto: Taja Harris