Ženeva, 28. oktober 2024 - V Ženevi že od ponedeljka, 21. oktobra 2024, poteka Generalna skupščina Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC), ki se nadaljuje s srečanjem delegatov in se bo zaključila s 34. mednarodno konferenco v četrtek, 31. oktobra 2024. Naše nacionalno društvo na najpomembnejšem srečanju nacionalnih društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca zastopata dr. Vasilka Sancin, podpredsednica RKS in mag. Nuška Jerman, namestnica generalne sekretarke RKS.

V sklopu Generalne skupščine IFRC-ja, kjer se sprejemajo pomembne odločitve glede številnih perečih tem na področju delovanja in odzivanja nacionalnih društev RK/RP na najrazličnejše dogodke po svetu, strategija mladih in zdravstvene politike, potekajo tudi najrazličnejši stranski dogodki. Enega od njih - 'The Role and Impact of New and Emerging Technologies, including Artificial Intelligence by National Societies', smo s skupnimi močmi pripravili pri Rdečem križu Slovenije in Rdečem križu Litve, dogodku pa se je pridružil še Rdeči križ Kenije, IFRC in Microsoft. Dogodek je moderirala Birgitte Bischoff Ebbesen, regionalna direktorica za Evropo pri IFRC, uvodne besede pa so pripadle Neni Stoiljković, podsekretarki IFRC-ja, zadolženi za mednarodne odnose, humanitarno diplomacijo in digitalizacijo.

Izredno nas je razveselil odličen obisk na dogodku, predstavniki različnih nacionalnih društev RK/RP pa so izrazili velik interes za nadaljnje sodelovanje na tem področju. Po uvodnih besedah Birgitte Bischoff Ebbesen, je na temo uporabe digitalnih orodij v oboroženih konfliktih, s poudarkom na beguncih iz Ukrajine, spregovorila Gabriele Viparte iz Rdečega križa Litve, v tem kontekstu pa je Stephen Hagerich iz IFRC-ja predstavil uporabo digitalnega orodja AccessRC. Sledila je odmevna predstavitev dr. Vasilke Sancin, podpredsednice Rdečega križa Slovenije, ki je v temi 'The need for digital uplift in disaster response' poglobljeno predstavila izzive hitrega in ustreznega odzivanja na katastrofalne poplave, ki so prizadele Slovenijo avgusta 2023, kot strokovnjakinja za mednarodno humanitarno pravo in človekove pravice pa je v svoji predstavitvi izpostavila pomen človeškega nadzora in potrebo po spoštovanju in nadgradnji obstoječe pravne ureditve na področju umetne inteligence in drugih sodobnih tehnologij, ki morajo biti in ostati v prvi vrsti orodje oz. pripomoček za bolj učinkovit odziv v primeru različnih humanitarnih nesreč.

Sledila je še predstavitev generalnega sekretarja Rdečega križa Kenije, dr. Ahmeda Idrisa, na temo 'How Kenya Red Cross systematically invested in digital transformation, including use of AI, and what it delievered', kjer se je dotaknil tudi pomembnosti dostopnosti sodobnih tehnologij in tehnološkega razvoja določenih področij, kar je v nadaljevanju potrdil tudi Alexandre Pinho iz Microsofta, enega največjih svetovnih tehnoloških podjetij, ki podpira IFRC-jeve težnje po razvoju prihajajočih tehnologij in umetne inteligence. Pinho je obenem izpostavil tudi hiter razvoj najrazličnejših sodobnih tehnologij, ki postajajo vse bolj nepogrešljive v vsakdanjem življenju, pri čemer pa se je strinjal s poudarkom dr. Sancinove, da je pomembno ohraniti človeški nadzor. Zaključna vprašanja in mnenja številnih predstavnikov nacionalnih društev RK/RP, ki so spregovorili skozi lastne izkušnje o možnostih in smiselnosti uporabe sodobnih tehnologij, so potrdili aktualnost in pomen organiziranega dogodka.

Dogajanje v Ženevi se je v nedeljo nadaljevalo najprej s srečanjem delegatov nacionalnih društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca. Naši predstavniki so bili aktivni v t. i. »humanitarni vasi«, tj. prostor, kjer se številna nacionalna društva predstavljajo z zanimivimi projekti in pobudami. Rdeči križ Slovenije se je v sklopu iniciative 'Neighbours Help First', ki ji trenutno predseduje Rdeči križ Bolgarije, predstavil s predstavitvijo odziva našega nacionalnega društva na katastrofalne poplave avgusta 2023. Iniciativa, ki izhaja iz temeljnih načel Gibanja, kot so prostovoljstvo, solidarnost, humanost in nepristranskost, je požela veliko zanimanja, vsekakor tudi po zaslugi odlično sprejeta petkovega stranskega dogodka. In če je sama iniciativa dobro znana domala vsem evropskim državam, so bili nad učinkovitostjo in samim sistemom delovanja toliko bolj presenečeni in hkrati navdušeni predstavniki različnih afriških, karibskih in tihomorskih držav.

Dr. Sancinova in mag. Jermanova sta se sestali tudi s predsednikom Rdečega križa Italije z ekipo ter se pogovorili o možnostih sodelovanja obeh nacionalnih društev v okviru aktivnosti v letu 2025, ko bosta Nova Gorica in Gorica evropski prestolnici kulture, predvsem v kontekstu obeleževanja kulturnih dobrin z zaščitnim znakom modri ščit. Dr. Sancinova se je sestala tudi s predstavniki Rdečega križa Singapurja glede možnosti sodelovanja v okviru iniciative »Triple S – Small States Societies«, kjer se pri raznih aktivnostih povezujejo nacionalna društva iz držav z do tremi milijoni prebivalcev. Dogajanje v Ženevi se ta teden nadaljuje s 34. mednarodno konferenco, na kateri se bodo predstavnicama Rdečega križa Slovenije pridružili tudi člani stalnega predstavništva Republike Slovenije pri mednarodnih organizacijah v Ženevi in Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije. Dr. Sancinova in mag. Jermanova sta se danes že udeležili tudi dogodka »Meet the Glow Red«, kjer je bilo predstavljeno poročilo »Strategies that support women leaders in aid organisations« in se s predstavnicami mreže dogovarjali o možnostih sodelovanja.