Odnosi pogosto niso preprosti. Ko vstopimo v novo zvezo, smo prvih nekaj mesecev pogosto zaslepljeni ali pa nosimo rožnata očala. Partnerja vidimo kot celostno osebo, tako tudi on vidi nas, malenkosti, ki bi nas sicer motile, nas trenutno ne motijo ​​in na splošno smo bolj pripravljeni sklepati kompromise.

Ko so prvi meseci za nami in začne začetna zaljubljenost pojenjati, pogosto ugotovimo, da se med ljudmi več zapleta v odnosih, vse pogostejši so prepiri, se ne slišita in začneta zaznavati marsikatero napako ali moteče stvari. drug v drugem. Na tej točki je pomembno, da upoštevamo 5 spodaj navedenih nasvetov, če želimo, da naše razmerje preživi.

1. Bodi pripravljen poslušati. Ko te partner prijazno na nekaj opozori, si to zapomni. Če ti partner namiguje, da ima rad mala presenečenja si to zapomni. Vzemi si čas, da svojega partnerja dobro spoznaš in razumeš njegove navade, želje, kaj jih prizadene… Ko pride do napetih situacij oziroma do nesporazuma se s partnerjem pogovori, pusti mu do besede, četudi misliš, da imaš ti prav. Ko govori o svojih občutkih oziroma o svojem pogledu na situacijo je pomembno, ne samo, da ga poslušaš, zato ker se tako spodobi, pač pa je pomembno, da ga tudi slišiš. Poskušaj razumeti zakaj se počuti slabo in kako lahko tvoja dejanja vplivajo na njegovo razpoloženje.

2. Sprejmi, da nimaš vedno prav. Sprejmi, da je vedno možnost, da ima prav tvoj partner, soseda, oče, kdorkoli. Sprejmi, da vedno obstaja še druga plat zgodbe in, da v odnosu nobena situacija ni zgolj tvoja izkušnja. Sprejmi, da si ljudje lahko tvoje besede, dejanja, že samo preprost vzdih, interpretirajo drugače od tvojega namena za to dejanje. Dopuščaj možnost, da ima nekdo drug prav.

3. Spremembo pokaži z dejanji. Opravičevanje brez dejanj se imenuje manipulacija. Če pride do nesporazuma oziroma če partner pristopi s prošnjo, da spremeniš določene vzorce vedenja, saj to negativno vpliva nanj oziroma vajino razmerje, potem zavestno sprejmi odločitev, da na tem vzorcu delaš in, da bo iz dneva v dan manj opazen v tvojem vedenju. Prazne besede in obljube bodo privedle zgolj do razočaranja ter občutka neslišanosti in nepomembnosti iz strani tvojega partnerja. Če te partner prosi, da prenehaš z nečim kar je zate popolnoma nemogoče, svoje občutke iskreno skomuniciraj in odnos vodita od tam naprej. Lahko prideta do kompromisa ali se odnos bliža h koncu?

4. Bodi pozoren na to, kako izkazuješ ljubezen. Verjetno si že slišal, da poznamo 5 načinov kako izkazovati ljubezen. Pomembno je, da razumemo na kakšen način ljubezen izkazuje tvoj partner in kakšen način izkazovanja ljubezni preferira oziroma najbolj začuti. Če tvoj partner rad sliši afirmacije torej, da mu z besedami poveš, da ga imaš rad in, da ti veliko pomeni, tvoj način izkazovanja ljubezni pa je, da za ljudi, ki jih imaš rad, delaš usluge in jim kot znak ljubezni kuhaš kosilo, bo tvoj partner dokaj hitro postal nesrečen in bo imel občutek, da je v odnosu nezaželjen, necenjen, ni dovolj dober. Pomembno je torej, da prepoznaš, da tvoj partner rad sliši, da ga imaš rad in mu to večkrat poveš četudi to ni v tvoji navadi. Nikoli ne pričakuj, da tvoj partner ve, da ga imaš rad in ga ceniš in ga na to vsak dan spomniš kot, da mu to govoriš prvič.

5. Nauči se sprejemati kompromise. Ko deliš življenje z nekom, bodo kompromisi vedno potrebni. Če se ti zdi, da v tvojem trenutnem razmerju kompromisov ni, dobro premisli kdo je utišan. Ti, ali tvoj partner. Kot že omenjeno, v odnosu ne more vedno obveljati tvoja, četudi si to zelo želiš. Če sta s partnerjem oba precej trmasta in težko popustita pri svoji želji, naj vsakič zmaga ideja od enega ali pa svoje plane oziroma želje prilagodita tako, da bodo potešene želje obeh a bosta hkrati lahko skupaj uživala.

To je pet nasvetov, ki ti bodo z doslednim upoštevanjem, pomagali ne samo v ljubezenskih odnosih, ampak tudi v prijateljskih in družinskih odnosih.