7. 11. 2024 - Vzhodni Jeruzalem/Aman/Ženeva/New York, 7. NOVEMBER 2024 – Končal se je drugi krog cepljenja proti otroški paralizi na območju Gaze, v katerem je bilo po treh fazah, izvedenih v zadnjih tednih, z drugim odmerkom cepiva proti otroški paralizi cepljenih 556.774 otrok. 448.425 otrok pa je prejelo vitamin A. UNICEF Slovenija nadaljuje z zbiranjem sredstev za pomoč otrokom v Gazi.
Administrativni podatki potrjujejo, da je približno 94 odstotkov ciljne populacije 591.714 otrok, mlajših od 10 let, prejelo svoj drugi odmerek cepiva, kar je izjemen dosežek glede na ekstremno težke okoliščine, v katerih je bila kampanja izvedena. Kampanja je dosegla 103-odstotno in 91-odstotno pokritost v osrednji oziroma južni Gazi. V severni Gazi, kjer je bila kampanja cepljenja zaradi oviranega dostopa prekinjena, pa je bila dosežena približno 88-odstotna pokritost. Ocene kažejo, da med 7.000 in 1.000 otrok na nedostopnih območjih, kot so Džabalija, Beit Lahija in Beit Hanun, še vedno ni cepljenih proti poliovirusu. To povečuje tveganje za nadaljnje širjenje otroške paralize v Gazi in sosednjih državah.
Z zaključenim drugim krogom se zaključuje kampanja cepljenja proti otroški paralizi, ki se je začela septembra 2024. Tudi ta zadnji krog je potekal v treh fazah v osrednji, južni in severni Gazi v humanitarnih premorih za posamezna območja. Medtem ko sta prvi dve fazi potekali po načrtih, je bilo treba tretjo fazo v severni Gazi 23. oktobra preložiti zaradi intenzivnega bombardiranja, množičnega preseljevanja, neudejanjenih zagotovljenih humanitarnih premorov in onemogočenega dostopa. Po skrbni oceni razmer s strani tehničnega odbora, ki so ga sestavljali palestinsko ministrstvo za zdravje, UNICEF, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in UNRWA, se je kampanja cepljenja nadaljevala 2. novembra. Območje, na katerem so bili zagotovljeni humanitarni premori, je bilo v primerjavi s prvim krogom bistveno manjše, saj je bil dostop omejen izključno na mesto Gaza. Zaradi sovražnosti se je bilo več kot 150.000 ljudi prisiljenih preseliti iz severne Gaze v mesto Gaza, s čimer je bilo cepljenih več otrok, kot predvideno.
Kljub težkim izzivom in zahvaljujoč izjemni predanosti in pogumu staršev, otrok, skupnosti in zdravstvenih delavcev je bila faza cepljenja tudi v severni Gazi uspešno zaključena. V vsaki skupnosti sta potrebna vsaj dva odmerka in najmanj 90-odstotna precepljenost, da se ustavi širjenje seva otroške paralize, ki se je pojavil v Gazi. Zdaj se bodo nadaljevala prizadevanja za povečanje imunosti z rutinskim cepljenjem v zdravstvenih ustanovah in za okrepitev nadzora bolezni, da bi čim hitreje odkrili vsak nadaljnji prenos poliovirusa. Spremljanje razmer bo pokazalo, ali bo potreben vnovičen odziv za zajezitev širjenja polivirusa. UNICEF in WHO znova pozivata k prekinitvi ognja, kar bi omogočilo tudi izvajanje rutinskega cepljenja, ne le proti otroški paralizi, temveč proti vsem boleznim, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem. Kampanja cepljenja proti otroški paralizi ponazarja, kaj je mogoče doseči s humanitarnimi premori. V času, ko prekinitev ognja ni mogoča, je tovrstne ukrepe potrebno sistematično uporabljati tudi pri drugih zdravstvenih in humanitarnih intervencijah, da bi se odzvali na nujne potrebe prebivalcev v kriznih žariščih.
UNICEF Slovenija z aktualno akcijo zbira sredstva za pomoč otrokom v Gazi in Libanonu. Pomagate lahko: Pošljite SMS OTROCI10 na 1919 in darujete 10 €. Darujte.
Fotografija: Cepljenje proti otroški paralizi v Gazi, v Deir al-Balahu, 2. septembra letos. © UNICEF/UNI637065/El Baba