Četrtek, 9. avgust 2024 - S poletjem se povečuje nevarnost zaradi izpostavljenosti škodljivim sončnim žarkom in dehidracije. »Lekarniška zbornica Slovenije želi opozoriti javnost na pomen pravilne zaščite pred soncem in ustreznega vnosa tekočin v vročih poletnih mesecih,« je dejala njihova predsednica mag. Darja Potočnik Benčič.
Zaščita pred soncem je nujna
Izpostavljenost ultravijoličnim (UV) žarkom lahko povzroči resne zdravstvene težave, vključno z opeklinami, prezgodnjim staranjem kože in kožnim rakom. Da bi zmanjšali tveganje, priporočamo:
- Uporabljajte kremo za sončenje: izberite kremo z zaščitnim faktorjem (SPF) najmanj 30. Kremo nanesite pol ure pred izpostavljenostjo soncu in jo ponovno nanesite vsaki dve uri ali po plavanju in znojenju.
- Nosite zaščitna oblačila: svetla, lahka in dolga oblačila, klobuki s širokim robom in sončna očala z UV zaščito so ključna za zaščito pred škodljivimi UV žarki.
- Poiščite senco: Izogibajte se neposredni sončni svetlobi med 10. in 16. uro, ko so UV žarki najmočnejši. Če je mogoče, poiščite senco ali uporabljajte sončnike.
- Poskrbite za otroke: otroška koža je še posebej občutljiva na sončne žarke. Otrok do enega leta starosti ne izpostavljamo soncu. Otroci naj bodo vedno zaščiteni s kremo za sončenje, pokrivali in oblačili.
Preprečevanje dehidracije
Visoke temperature povečujejo tveganje za dehidracijo, ki lahko povzroči glavobole, vrtoglavico, utrujenost in celo resnejše zdravstvene težave, kot je vročinska izčrpanost in toplotna kap. LZS priporoča naslednje ukrepe za preprečevanje dehidracije:
- Pijte veliko tekočine: vsaj dva litra vode na dan je priporočeno, več pa, če ste telesno aktivni ali se močno znojite. Izogibajte se alkoholu in pijačam z visoko vsebnostjo sladkorja, saj lahko prispevajo k dehidraciji. Pomembno je tudi nadomeščanje mineralov, ki jih izgubimo s potenjem.
- Uživajte hrano z visoko vsebnostjo vode: sadje in zelenjava, kot so lubenica, kumare in pomaranče, lahko pomagajo ohranjati hidracijo.
- Bodite pozorni na znake dehidracije: suha usta, temen urin, občutek omotičnosti in redko uriniranje so znaki, da potrebujete več tekočine.
- Prilagodite telesno aktivnost: omejite fizične aktivnosti v najtoplejših delih dneva in bodite pozorni na telesne znake, ki lahko nakazujejo na prekomerno segrevanje ali dehidracijo.
»Z upoštevanjem teh priporočil lahko zmanjšate tveganje za zdravstvene težave in uživate v poletnih dneh. Vsem prebivalcem želimo prijetno in zdravo poletje,« je sklenila Darja Potočnik Benčič.
Foto: Pixabay