Ob zaključku projekta Kino (o)živi v Preboldu se v torek 9. februarja 2016 v Občinski knjižnici Prebold odpira dokumentarna razstava, ki jo spremlja tudi katalog. Na otvoritvi bodo poleg razstave in kataloga predstavljeni tudi ozadje projekta, potek dela, raziskave in najdbe ter ugotovitve o zgodovini kina v Preboldu. Razstava je pripravljena v letu, ko Slovenska kinoteka praznuje 20 let.

O projektu Kino na Slovenskem (odlomek iz kataloga): »V času, ko se spreminja vsa filmska pokrajina, Slovenska kinoteka nadaljuje pred leti začeto raziskovanje stanja in zgodovine kinematografov na Slovenskem. Kinoteka se kot nacionalni filmski muzej s filmsko dediščino ukvarja celostno, zato nas zanima tudi zgodovina, ki jo skrivajo že opuščene kinodvorane po Sloveniji. Zanimajo nas tudi ljudje, ki so opravljali različne poklice, povezane s prikazovanjem filmov. Mnogi so se upokojili ali poiskali drugo delo, številni dokumenti, gradiva in filmska tehnika pa so prepuščeni propadu ali so namenjeni za odpad.

Delu slovenske filmske zgodovine tako grozi, da izgine. V okviru projekta Kino na Slovenskem, s katerim popisujemo, raziskujemo, dokumentiramo, fotografiramo in zbiramo filmsko tehniko, dokumente in gradiva, pomembne za zgodovino kinematografije na Slovenskem, se posebej posvečamo tudi nematerialni filmski dediščini. Gre za spomine ljudi, ki se jih je film dotaknil poklicno, ljubiteljsko ali zasebno. Spomine pa je najlažje obuditi na mestu, kjer so nastali, zato je nastal projekt Kino (o)živi, v okviru katerega je kot prvi za nekaj časa zaživel kino v Preboldu.

Namen projekta Kino na Slovenskem ni le zgodovinski popis z raziskavo. Evidentiranje, raziskovanje in zbiranje služijo kot podlaga za razstave, publikacije, dogodke, delavnice in srečanja, katerih namen so popularizacija filmske kulture in izobraževanje, predvsem pa ozaveščanje o pomembnosti ohranitve filmske dediščine. To je celostno muzejsko delovanje, s katerim ohranjamo slovensko filmsko dediščino, omogočamo dostop do nje in s tem skrbimo, da ostaja živa.« - Metka Dariš, vodja muzejskega oddelka Slovenske kinoteke

O projektu Kino (o)živi, Prebold (odlomek iz kataloga): »Začelo se je sredi deževnega poletja leta 2014, ko je želela Katja Huš preboldsko lokalno skupnost spomniti na bogato preteklost, prepleteno s kulturo in industrijo. Za ta namen se je zakopala v dolge sezname filmskega gradiva, ki ga hrani Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije, in izbrskala filme, ki so prikazovali življenje v našem kraju. S podporo občine so bili na dvorišču Muzejske zbirke Prebold skozi čas, nekdanje Režajeve domačije, organizirani trije filmski večeri s skupnim naslovom Zgodovina na filmu, na katerih so bili prikazani dokumentarni in turistično-propagandni filmi o Spodnji Savinjski dolini. Vsekakor je bil namen teh večerov dosežen – med obiskovalci se je slišalo šepetanje o znancih, ki so jih prepoznali na posnetkih, in o spominih na posnete dogodke.

Obujanje spominov in skomin na kino v našem kraju je Katjo pripeljalo do iskanja novih podatkov o kinematografskih začetkih. Med raziskovanjem jo je zaneslo v zaprašeno projekcijsko kabino v zadružnem domu, v kateri sta samevala stara Iskrina projektorja, na policah pa ležali filmski plakati. V Preboldu nihče ni vedel, ali projektorja še delujeta, zato je Katja preprosto vzela v roke telefon in opravila številne klice, da bi našla nekoga, ki bi starima strojema postavil diagnozo. Eden zadnjih je bil klic v Slovensko kinoteko, kjer se je oglasila Metka Dariš, vodja muzejskega oddelka. Metka je z zanimanjem poslušala zgodbo o dosedanjem dogajanju v Preboldu, saj je Kinoteka v letu 2013 začela izvajati projekt Kino na Slovenskem, s katerim kot edini nacionalni filmski muzej evidentirajo in raziskujejo kinematografe na Slovenskem. Ker so v okviru projekta načrtovali tudi začasno oživitev ene od opuščenih kinodvoran, je Katjin klic prišel v pravem času. Med nadaljnjimi pogovori se je izoblikoval načrt o začasni obuditvi kina v Preboldu in zbiranju gradiva, da se ta del preteklosti ne bi izgubil. Že septembra 2014 je kinotečna ekipa prišla v Prebold pogledat dvorano, projektorja in plakate.

Uresničitev projekta sta ovirali dve tehnični težavi: slabo stanje projektorjev in raztrgano filmsko platno. Prvo težavo je rešila kar Kinoteka in za predvajanje zagotovila njihov prenosni 35-mm filmski projektor in kinooperaterja, na lov za novim filmskim platnom pa se je podala Katja. Pot jo je zanesla v Celje in Žiri, naposled pa je našla štirideset let staro platno v Šmarju pri Jelšah, kjer so ga v kinodvorani ravno zamenjali, zato so nam staro platno brez oklevanja podarili.

Okrepljena ekipa projekta Kino (o)živi je tako v zasneženem decembru in tudi v januarju 2015 organizirala brezplačne filmske večere, na katerih se je ponovno zaslišal zvok 35-mm filmskega projektorja, obiskovalci pa so si lahko osem nedelj zapored ogledali devet izbranih filmov – izbrani žanri so se gibali od otroških dokumentarcev do ekstravagantnih azijskih art uspešnic. Dva meseca rednega filmskega programa so obogatili številni spremljevalni dogodki: razstava filmskih plakatov iz 50. in 60. let prejšnjega stoletja iz zbirke Kinoteke, pogovori z bivšimi operaterji, predavanje filmskega kritika Matica Majcna, pogovor z Ervinom Fritzem ...

Dogodkov in projekcij se je udeležilo 690 ljudi in skoraj vsak je v kino prišel povedat svojo zgodbo ter obujat spomine. Najbolj obiskan je bil vestern Dober, grd in hudoben (Il buono, il brutto, il cattivo, Sergio Leone, Italija/Španija/Zahodna Nemčija, 1966), ki si ga je ogledalo več kot 120 ljudi. Zimska etapa projekta se je zaključila s strokovnim posvetom na temo lokalnih kinematografov in digitalizacije, februarja pa so sledile še posebni projekciji in delavnice za VVZ pri OŠ Prebold ter 4. in 8. razrede Osnovne šole Prebold, v sklopu Nacionalnega filmsko-vzgojnega programa Art kino mreže Slovenije.

Spomladi se je zgodbam in spominom, ki so jih med starši in starimi starši zbirali učenci preboldske šole, pridružilo še dokumentarno gradivo o preboldskem kinu, raztreseno od Vranskega do Celja; nahaja se na različnih lokacijah Medobčinske knjižnice Žalec, v fondih Zgodovinskega arhiva Celje in pri zasebnikih, ki se še niso ločili od materialnih drobcev zgodovine preboldske kinematografije. Med celoletnim zbiranjem “kino-spominov” se je nabralo kar nekaj dokumentov, fotografij, promocijskih letakov, revij in pričevanj.

Zbrano gradivo je prevzela Slovenska kinoteka, kjer so ga pregledali, delno digitalizirali in z manjkajočimi filmskimi plakati dopolnili nacionalno zbirko. Po strokovni obdelavi so zbrano gradivo vrnili v Prebold, kjer se je del vrnil k zasebnim lastnikom, del v lasti Občine Prebold pa bo počakal na razstavno postavitev. Izbor filmskih plakatov, najdenih v projekcijski kabini, smo jeseni 2015 razstavili v Občinski knjižnici Prebold, novembra pa so krenili na kratko turnejo po Preboldu – razstava je gostovala v osnovni šoli in v domu upokojencev.

S pregledno razstavo o zgodovini kinematografije v Preboldu se projekt Kino (o)živi bolj ali manj zaključuje, vendar si z eno nogo še vedno pušča priprta vrata projekcijske kabine za uresničitev morebitnih novih (s filmom povezanih) idej.

Tanja Žohar

KINO (O)ŽIVI V ŠTEVILKAH: 11 predvajanih filmov, 3 razstave na 5 lokacijah, 2 pogovora, 2 vodena ogleda, 1 predavanje, 1 strokovni posvet in 1 poseben program v okviru Nacionalnega filmsko-vzgojnega programa Art kino mreže Slovenije: z 2 filmskima projekcijama in 5 delavnicami.

Nosilci projekta: Slovenska kinoteka, Občina Prebold, KUD Svoboda Prebold, Katja Huš in Tanja Žohar

Partnerji projekta: Zgodovinsko in narodopisno društvo Prebold, Zgodovinski arhiv Celje, Osnovna šola Prebold, Medobčinska splošna knjižnica Žalec, Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije, Slovenski filmski center, Fivia, Cinemania group in Art kino mreža Slovenije z Nacionalnim filmsko-vzgojnim programom.

Kino na Slovenskem: Kino (o)živi, Prebold
Dokumentarna razstava s katalogom v Občinski knjižnici Prebold
9. februar – 8. marec 2016

Vljudno vabljeni na odprtje razstave v torek, 9. februarja 2016, ob 19.00, v Občinski knjižnici Prebold.