Ponedeljek, 18. 6. 2012

POGLED V ZNANOST OB 13.05 - 20 LET MUZEOFORUMA  - V ŽIVO
NA 3. PROGRAMU
Z gostjo muzejsko svetovalko v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (www.mao.si ) in vodjo projekta MUZEOFORUM , že 20 let trajajočega samoizpraševanja in učenja muzealcev, Elizabeto Petruša Štrukelj, bomo spregovorili o novem vmeščanju muzejev v okolje, kjer delujejo in njihovo spremembo v aktivna mesta spomina in središča identitet. Gostja bo tudi predstavila letošnji Muzeoforum, ki je na začetku meseca potekal v Ljubljani, na njem pa je gostovala Mairgret de Jong z Nizozemskega muzejskega združenja na temo »vloge muzejev v družbi«. Pripravlja in povezuje Goran Tenze.

ARS HUMANA OB 14.05  - O sodobni slovenski kriminalki
NA 3. PROGRAMU
V minulih letih je izšla vrsta kriminalk domačih avtorjev. Po drugi strani pa je domača kriminalka kljub svoji kakovosti še vedno na obrobju literarnega prostora. Več o sodobni slovenski kriminalki nam bodo v oddaji Ars humana povedali trije izmed slovenskih avtorjev kriminalk, in sicer Avgust Demšar, Vladimir P. Štefanec in Sergej Verč – v pogovoru z Markom Goljo, v živo, seveda.
RADIJSKA IGRA OB 22.05

Hanokh Levine: ZGRABITE VOHUNA
NA 3. PROGRAMU
Izraelski pisatelj Hanokh Levine se je rodil l. 1943 v Tel Avivu, kjer je končal študij humanističnih ved in se začel ukvarjati s pisanjem. Njegova radijska igra ZGRABITE VOHUNA nas pritegne tako po bleščeči formalni izpeljavi kakor tudi po domiselni in zanimivi izpovedni fakturi.  V napol ironičnem napol grotesknem tonu nas avtor prestavi v deželo Zizimana, ki ima svojega pravega narodnega pesnika, h kateremu pride na obisk vestna učiteljica Bertholda s svojimi otroki. Iz navidez nedolžne počastitve narodnega pesnika pa nas Levine kmalu spelje v svet, ki ga ljudje ne morejo več obvladati, in v teh okvirjih uspešno razrešuje večno nasprotje med oblastništvom in umetnostjo. Igro je prevedla Mira Mihelič, tonska mojstrica je bila Metka Rojc, režiserka pa Rosanda Sajko. V glavnih vlogah so nastopili: Polde Bibič, Majda Potokar in Janez Hočevar.

Torek, 19. 6. 2012
GLASOVI SVETOV OB 14.05 - Preglovi nagrajenci
NA 3. PROGRAMU
Preglove nagrade za znanstvene dosežke v kemiji nosijo ime po Slovencu Frideriku Preglu. Kot izjemen raziskovalec sodobne organske kemijske mikroanalize oziroma utemeljitelj sodobne fizikalne kemije je leta 1923  dobil Nobelovo nagrado. Univerza v Ljubljani oziroma Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo je po njem poimenovala nagrade, ki jih vsako leto podeljuje najuspešnejšim raziskovalcem. Letošnja nagrajenca sta dr. Robert Dominko in dr. Anton Kokalj. Dr. Dominko se ukvarja z razvojem novih spojin in posebnih metod za litij-ionske akumulatorje in se s svojim delom uvršča v sam svetovni vrh mlajših raziskovalcev pri materialih za shranjevanje in pretvorbo energije. Dr. Kokalj pa je razvil programska orodja za vizualizacijo kristalnih in molekulskih struktur, program pa danes uporablja že veliko več kot 2000 laboratorijev po svetu.  O raziskovalnih dosežkih, ki utegnejo imeti v prihodnosti tudi pomemben vpliv na industrijsko proizvodnjo, govorita nagrajenca v oddaji Glasovi svetov.

JEZIKOVNI POGOVORI OB 18.00 – Jezikovne tehnologije
NA 3. PROGRAMU
Sektor za slovenski jezik, ki deluje v okviru Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, je podprlo podjetje Amebis pri dopolnitvi spletnega pregibnika Amebis Besana in prenosu Bibliotekarskega terminološkega slovarja na slovarski portal Termania. Obe aplikaciji sta zastonj, uporabniki pa lahko z njima preverjajo pregibanje besed in imajo dostop do različnih slovarjev. O pregibniku, slovarskem portalu in najnovejših jezikovnih tehnologijah z dr. Mirom Romihom, direktorjem podjetja Amebis. Oddajo pripravlja Aleksander Čobec.

LITERARNI VEČER OB 21.00
NA 3. PROGRAMU
Ivan Aleksandrovič Gončarov osemnajstega junija mineva dvesto let odkar se je v Simbirsku (zdaj je ime mesta Uljanovsk) rodil ruski pisatelj Ivan Aleksandrovič Gončarov, eden najpomembnejših ruskih realistov poleg Gogolja, sledili so jima Turgenjev, Dostojevski, Tolstoj, Čehov. Ob tej obletnici posvečamo velikemu ustvarjalcu na radiu Slovenija Literarni večer.

RADIJSKA IGRA OB 21.05
Erhard Schmied: ŽRTVOVANJE KMETA
NA 1. PROGRAMU
Igra je značilna predstavnica sodobne politične satire, ki razkriva mehanizme po eni strani cinične, po drugi pa paranoične narave oblasti v tako imenovanih zahodnih demokracijah. V naši igri se vse začne zelo nedolžno, z igro, s partijo šaha, tako rekoč iz dolgočasja, razraste pa se v usodne razsežnosti, ki zadevajo slehernika. Igro je prevedla Mojca Kranjc, zrežiral pa jo je Aleš Jan.

Sreda, 20. 6. 2012

KRATKA RADIJSKA IGRA OB 13.05
Magda Lapajne: UTRINEK IZPOD SENIKA
NA 3. PROGRAMU
Gre za dokumentarno delo, sestavljeno iz izvirnih posnetkov ptičjega oglašanja južne postovke, pri nas dokaj redke ptice. Zgodbo o tej ptici sta posnela snemalca Ivo Debevc in Jure Culiberg, zamisel za scenarij in režijo pa je izpeljala režiserka Magda Lapajne.

ARSOV FORUM OB 14.05
NA 3. PROGRAMU
Umetnost iz tovarne – keramika Dekor je naslov razstave, ki jo je pripravil Narodni muzej in si jo zdaj lahko ogledamo. O tem področju - danes skoraj pozabljene - slovenske ustvarjalnosti bomo govorili v Arsovem forumu: Mateja Kos, Nadja Zgonik, Bogo Zupančič in Tadeja Krečič.

Četrtek, 21. 6. 2012

GLASOVI SVETOV OB 14.05 - Svet na nano skali
NA 3. PROGRAMU
Oblikovanje in spreminjanje materije na atomski ravni je v srcu večine ključnih raziskav danes. Od medicine do odkrivanja povsem novih materialov z novimi lastnostmi; spoznanja nanotehnologije preoblikujejo naš svet in bodo brez dvoma temelj tehnologij prihodnosti. Kaj se pravzaprav dogaja pri tem preoblikovanju snovi na nanonivoju, kaj kažejo najnovejše raziskave in kaj lahko pričakujemo v prihodnje, bomo odkrivali v četrtkovih Glasovih svetov. Pripravlja jih Nina Slaček.

IZŠLO JE OB 17.00  - Aleš Čar: O znosnosti
NA 3. PROGRAMU
Med letošnjimi nominiranci za nagrado kresnik za najboljši roman minulega leta je tudi pisatelj Aleš Čar, avtor romana O znosnosti. Roman je kronika treh generacij družine, ki jo premetavajo vihre zgodovine 20. stoletja, spodjedajo pa jo tudi človeške napake in slabosti. Več nam bo o svojem romanu povedal pisatelj v pogovoru z Markom Goljo, prebral pa nam bo tudi odlomek iz romana.
 
RADIJSKA IGRA OB 22.05
Klemen Pisk / Jože Valentič: PIHALEC
NA 3. PROGRAMU
Klemen Pisk je bil že leta 1993 predstavljen na Radiu Slovenija kot mlad pesnik v oddaji Zgodnja dela, leta 2007 smo uprizorili njegovo prvo radijsko igro Lahko noč, Matija Čop, duhovito popotovanje dveh maturantov v Prešernov čas. Pihalec je Piskova druga radijska igra, spet prežeta s humorjem, vendar tudi družbeno kritično angažirana: brezposelnemu trobentaču ne preostane drugega, kakor da se zaposli kot steklopihalec.V glavni vlogi bo nastopil Aljaž Jovanović, dramaturg je bil Goran Schmidt, režiser pa Jože Valentič.

LITERARNI VEČER OB 21.05
Salman Rushdie: FANTASTIČNO IZOBILJE ZGODB
NA 1. PROGRAMU
19. junija leta 1947 se je v indijskem mestu Bombaj, danes Mumbaj, rodil Salman Rushdie. Njegovo pisanje je globoko zaznamovala eklektična Indija – slaba dva meseca po njegovem rojstvu je razglasila neodvisnost. Tej zgodovinski prelomnici sodobne Indije se je posvetil v drugem romanu, Otroci polnoči, ki ga je pred dobrimi tridesetimi leti ponesel med največja imena sodobne književnosti. Dokončno prepoznavnost pa mu je zagotovil njegov četrti, kontroverzni roman Satanski stihi, zaradi katerega ga je doletela smrtna obsodba ali fatva. Vendar to njegove pisateljske poti ni zavrlo in tako danes velja za enega največjih živečih romanopiscev. Literarni večer je pripravila Nataša Skuk.

Petek, 22. 6. 2012

ODER OB 14.05
NA 3. PROGRAMU
Oder namenjamo pogovoru z mladim gledališkim režiserjem Milanom Golobom. Leta 2008 je diplomiral na Ekonomski fakluteti v Ljubljani, v letošnjem letu pa zaključuje študij gledališke režije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. O njegovem raziskovalno-umetniškem delu, v katerem trenutno raziskuje tehnike igre in režije skozi prizmo nevroznanosti, se bo z njim pogovarjala Saška Rakef.

PODOBE ZNANJA OB 16.30 – dr. Ivan KOS
NA 3. PROGRAMU
V Podobah znanja bo tokrat naš gost biolog doktor Ivan Kos, profesor za evolucijsko ekologijo in predstojnik katedre za ekologijo in varstvo okolja na ljubljanski Biotehniški fakulteti. Preučuje  strukture in funkcije kopenskih, predvsem gozdnih ekosistemov, ukvarja se med drugim s favno gozdnih tal. Odmevno deluje na področju ekologije in varstva velikih zveri v Sloveniji.  Posebej se je ukvarjal z risom, vključen je v raziskovalne projekte o medvedu in volku. V okviru evolucijske ekologije, kot jo pojmuje in predstavlja profesor Kos, se, kot boste slišali v pogovoru, na nov, tudi osupljiv način  postavlja razumevanje razmerij med naravo in človekom. Biologija tako postaja veda o človeku, gre pravzaprav za prikaz evolucijske preteklosti in sedanjosti naše vrste ter v povezavi s tem  naših omejitev in odgovornosti na planetu Zemlja. Z biologom Ivanom Kosom se bo pogovarjal Štefan Kutoš

RECITAL OB 17.30 - Baritonist Christian Gerhaher in pianist Gerold Huber
NA 3. PROGRAMU
Peti koncert komornega cikla Koncertne poslovalnice Maribor sta izvedla priznana nemška umetnika. Baritonist Christian Gerhaher, ki je zaslovel z izvajanjem samospevov, in pianist Gerold Huber sta začela muzicirati kot duo že med študijem na Visoki šoli za glasbo v Münchnu. Gerhaher, tudi nekdanji učenec Dietricha Fischerja-Disekaua, je s pianistom prejel vrsto najimenitnejših nagrad in priznanj za njune posnetke. Na koncertu v Mariboru sta predstavila izbrane samospeve Franza Schuberta. Avtorica oddaje je Tjaša Krajnc. 

Sobota, 23. 6. 2012

ODDALJENI ZVOČNI SVETOVI OB 11.25 - Avstralija, staroselci
NA 3. PROGRAMU
Glasbeno izročilo staroselcev Avstralije je zelo preproste oblike, vendar ima pomembno vlogo v življenju v divjini. Staroselci kot del življenja poudarjajo svoj duhovni svet, sile narave pa upoštevajo kot sestavni del vsakdanjega življenja. Bitja puščave jim pomagajo na vsakem koraku, z vdorom civilizacije v njihov svet pa postajajo izredno ranljivi. Še toliko bolj to velja za tiste staroselce, ki so se preselili – ali so jih preselili – v mesta. Glasba staroselcev Avstralije, ki jo bomo slišali v oddaji Oddaljeni zvočni svetovi, je bila posneta ob koncu petdesetih let dvajsetega stoletja in je dragoceno pričevanje v primerjavi z novejšimi posnetki, ki jih vedno pogosteje mešajo z raznimi zvočnimi učinki, da bi jih tako približali množicam, obenem pa glasbi sami odvzamejo bistvo sporočila… Avtor: Tomaž Rauch

KRATKA RADIJSKA IGRA OB 22.40
Indijanska legenda – Mojca Jan: UATIAUKORI
NA 1. PROGRAMU
Kratka  radijska igra  z  naslovom Uatiaukori je legenda  južnoameriških  Indijancev. Njihov  svet še v sodobnosti živi in se odraža v  mitologiji, legendah in simbolih njihove duhovnosti. V prevodu Pavla Fajdige  je nocojšnjo za radio priredila Mojca Jan. Tonski mojster je bil Jure Culiberg, glasbena oblikovalka Larisa Vrhunc, dramaturginja Vilma Štritof in režiser Jože Valentič.

LITERARNI NOKTURNO OB 23.05 - Janez Ovsec: Pet pesmi
NA 1. PROGRAMU
Ob devetdeseti obletnici pesnika, avtorja šestih pesniških zbirk, objavljamo pet pesmi iz zbirke  Jezera dobrega sonca iz leta 1969. Ovsec je intimni lirik subtilnega razpoloženja, prvinske narave in poglobljene duhovne ljubezni.
Nedelja, 24. 6. 2012

PRENOS BOGOSLUŽJA OB 10.00
NA 3. PROGRAMU
Prenos svete maše bo iz župnije Celje - Sveti Duh. Mašo bo daroval župnik Srečko Hren.

HUMORESKA TEGA TEDNA OB 14.05 - Janko Mlakar: Prvikrat na Triglavu
NA 3. PROGRAMU
Pisatelj Janko Mlakar je živel med letoma 1874 in 1953. V oddaji bomo slišali humoresko z naslovom Prvikrat na Triglavu, ki je izšla v njegovi znameniti knjigi Iz mojega nahrbtnika.
Leta 2000, ko je bila oddaja prvič na sporedu, jo je interpretiral dramski igralec Brane Grubar.

SPOMINI, PISMA IN POTOPISI OB 18.05
Jože Zadravec: Na vrtu kulture – večerna refleksija
NA 3. PROGRAMU
Pred slovenskim državnim praznikom smo v oddajo Spomini, pisma in potopisi uvrstili pripoved z naslovom Na vrtu kulture in s podnaslovom Večerna refleksija. Napisal jo je pisatelj, esejist in urednik Jože Zádravec, interpretiral pa dramski igralec Brane Grubar.

SEDMI DAN OB 18.40 - Antropološki vidik duhovnosti in zdravja
NA 3. PROGRAMU
Človek je navadno opredeljen kot telesno, duševno in duhovno bitje. V sodobni družbi se veliko pozornosti namenja predvsem telesnosti, delno duševnosti, precej manj pa se obravnava duhovni vidik človeka kot osebe. Sodobna definicija človekovega zdravja govori o tem, da je le to ravnovesje telesnih, duševnih, čustvenih, duhovnih, osebnih in socialnih prvin. Tudi na tem področju se navadno govori le o telesnem zdravju, malo pa je govora o sami duhovnosti, ki je sicer integralni del celostnega zdravja. O antropološkem pomenu duhovnosti za človekovo celostno zdravje bomo razmišljali v tokratni oddaji Sedmi dan z gostoma: vodjo enote za psihoterapijo Psihiatrične klinike Ljubljana, docentom dr. Borutom Škodlarjem in predavateljem duhovne teologije na Teološki fakulteti dr. Ivanom Platovnjakom.

DUHOVNA MISEL OB 06.45
NA 1. PROGRAMU
Duhovno misel pripravlja mag Branko Cestnik.
 
RADIJSKA IGRA ZA OTROKE 0B 08.05
Milan Jesih: ZVEZDA IN SRCE
NA 1. PROGRAMU
Jutro za kresno nočjo bo posvečeno tej temi. Zgodba se dogaja v parku: kamniti Amorček, mali poganski bog ljubezni, navihani krilati fantek z lokom in z  ljubezenskimi puščicami, se nekega kresnega dne igra in začne streljati z lokom, ne da bi kam meril. Puščice ljubezni letijo v vse smeri, zadenejo vse križem; in kogar zadenejo, se takoj zaljubi - seveda neprimerno. In že nastane ljubezenska zmešnjava. Vsi se zaljubijo v zvezdo, ki je padla z neba. Zvezda bi rada spet nazaj na nebo in ji ni mar za smešne ljubimce. Zmešnjavo zaljubljenih povečujejo še krompirji - muzikanti. Nazadnje se zvezda le izvije tropu zaljubljencev in odleti nazaj v nebo. Igra je mojstrska in spisana v mojstrskih rimanih verzih. Igro je zrežiral Aleš Jan, dramaturg je bil Ervin Fritz, tonski mojster Staš Janež, glasbo je napisal Jani Golob, Amorčka pa je zaigrala Saša Mihelčič.

LITERARNI NOKTURNO OB 23.05 - Stanko Janežič: Slovenske hvalnice
NA 1. PROGRAMU
Na predvečer praznika slovenske samostojnosti smo v oddajo uvrstili Slovenske hvalnice  pesnika, pisatelja, urednika in teologa Stanka Janežiča. Gre za tako imenovano domoljubno poezijo, ki je v teh časih ne slišimo prav pogosto.

tekst in foto: RTV Slovenija