Ponedeljek, 24. 12. 2012

SKLADATELJ TEDNA OB 10.05 – OD 24. 12. DO 28.12.20212
CLAUDIO MONTEVERDI
NA 3. PROGRAMU
Claudio Monteverdi (1567–1643) velja za najpomembnejšega italijanskega glasbenika s konca 16. in začetka 17. stoletja. Rodil se je v Cremoni in že pri petnajstih izdal prvo zbirko motetov. Pri triindvajsetih se je zaposlil na dvoru v Mantovi, leta 1613 pa je prevzel vodstvo glasbene kapele cerkve svetega Marka v Benetkah. Izkazal se je v skoraj vseh glasbenih žanrih, ki so bili takrat v rabi, ter se manj posvečal le instrumentalnim skladbam. V devetih knjigah madrigalov je utrdil dosežke poznorenesančnih mojstrov in razvil nove estetske in slogovne paradigme glasbenega baroka. Z »Orfejem« iz leta 1607 je ustvaril eno prvih opernih mojstrovin v zgodovini glasbe in pozneje komponiral povsem drugačne opere za javne operne hiše v Benetkah. V duhovni glasbi je uporabljal tako tradicionalni kontrapunkt kakor novejši ekspresivni slog, ki je poudarjal izraznost besedila. Zelo inovativno je komponiral tudi za instrumente in kot eden prvih predpisal tehnike, kot sta tremolo in pizzicato. Vse od zgodnjega 17. stoletja slovi predvsem kot revolucionar, ki je zavrgel zastarela kompozicijska pravila, in začel glasbeno zgodovino novega veka. Oddaje pripravlja Domen Marinčič.

POGLED V ZNANOST OB 13.05
ZAKAJ JE NAVADNI DELFIN IZGINIL IZ JADRANA?
NA 3. PROGRAMU
Odgovor na naslovno vprašanje bo opisal gost mag. Tilen Genov, vodja društva MORIGENOS
Navadni delfin je vrsta, ki zadnjih 30 let v Jadranskem morju velja za izumrlo, čeprav je bila nekoč pogosta. Razlogi temu so predvsem načrtno pobijanje v prejšnjem stoletju ter ekosistemske spremembe, ki so posledica onesnaženja in prekomernega ribolova. Navadni delfin je danes redek tudi drugod v Sredozemlju, v večjem številu pa ga najdemo le še ob južni obali Španije.
Raziskovalci društva Morigenos so v sodelovanju z italijanskimi kolegi dokumentirali doslej najdaljše potovanje oz. selitev pri navadnem delfinu (Delphinus delphis). Gre za samico, ki je na svoji poti od Grčije do Tržaškega zaliva preplavala več kot 1000 km! Čeprav je znano, da so delfini zelo mobilne živali, je to doslej najdaljša dokumentirana pot pri tej vrsti, kjerkoli na svetu.

Glavna in osrednja dejavnost društva Morigenos je Slovenski projekt za delfine, dolgoročni program raziskovanja, monitoringa in varstva delfinov vrste velika pliskavka (Tursiops truncatus) v slovenskem morju in okoliških vodah severnega Jadrana. To je prva dolgoročna in sistematična raziskava delfinov v Sloveniji. Društvo Morigenos te živali preučuje in spremlja od leta 2002, s čemer je dokumentiralo stalno prisotnost populacije velikih pliskavk pri nas. Pred tem je bilo o delfinih v Sloveniji malo znanega, malokdo pa je vedel, da se pri nas sploh pojavljajo. Društvo Morigenos je z metodo foto-identifikacije leta 2002 začelo vzpostavljati prvi fotografski identifikacijski katalog delfinov na območju Slovenije in okoliških voda. Katalog vključuje že več kot 100 delfinov, ki to območje uporabljajo za svoj življenjski prostor. Pripravlja in ureja Goran Tenze (www.morigenos.org)

ŽENSKE V SVETU GLASBE OB 13.30
NA 3. PROGRAMU
Današnjo oddajo posvečamo litovski ustvarjalki Onute Narbutaite in njenim »Trem simfonijam Matere božje«. Skladateljica, ki živi in neodvisno deluje v Vilni, se je rodila leta 1956. Umetniško se je razvijala v krogu neoromantično usmerjene generacije litovskih skladateljev in debitirala v poznih 70-ih letih prejšnjega stoletja, za svoj avtorski opus pa je leta 1997 prejela litovsko nacionalno nagrado. Oddajo pripravlja Polona Kovačič.

RADIJSKA IGRA OB 22.05 
Tone Partljič: POROKA UPOKOJENEGA PROFESORJA
NA 3. PROGRAMU
Pisatelj in dramatik je dogajanje igre postavil na božični večer, ki velja za družinski praznik. Kaj pa tisti brez družine? Okrog tega vprašanja se splete šaljiva in duhovita igra, ki v bistvu govori o človekovem dostojanstvu. V glavnih vlogah nastopata Peter Ternovšek in Mojca Partljič, ob njiju pa še Milada Kalezić in Vlado Novak. Glasbeno opremo je prispevala Zdenka Majerič, tonska mojstra sta bila Ivo Smogavec in Dejan Guzelj, dramaturg Pavel Lužan, režiser pa Jože Valentič.

JAZZ AVENIJA OB 23.00 - Božična Jazz avenija
NA 3. PROGRAMU
Božični prazniki imajo svojo pisano govorico, med njihova najbolj razpoznavna znamenja pa sodi brez dvoma tudi umetniška beseda – zapisana in uglasbena. Skoraj ne najdemo umetnika, ki s svojimi hotenji ne bi segel na nadvse hvaležno področje božične tematike. Mnogi pomembni ustvarjalci so napisali kakšno pesem, ki se oplaja z božičnim razpoloženjem ali pa zgodbo, ki je nastala kot odsev življenjske vedrine in lepote upanja, ali žalosti in osamljenosti, topline in nežnosti, pa tudi bolezni in smrti ali ljubezni – do sočloveka, življenjskega bivanja ali do boga. Božične skrivnosti se je skušalo dotakniti na tisoče umetnikov, najgloblje je to pač uspelo tistim, ki jim je bila dana milost ljubezni. Za nocojšnjo praznično oddajo smo izbrali nekatere najbolj uspele instrumentalne jazzovske skladbe, ki jih je navdihnilo božično razpoloženje. Oddajo je pripravil Marko Kumer.

LITERARNI NOKTURNO OB 23.05 - Božične pesmi
NA 1. PROGRAMU
V Literarnem nokturnu boste na sveti večer slišali nekaj slovenskih božičnih pesmi, ki so jih napisali Alojz Gradnik, France Vodnik, Gustav Strniša, Mirko Kunčič, Cvetko Golar in Severin Šali, eno pa smo poiskali v ljudskem izročilu. Pesmi doživeto interpretira dramski igralec Pavle Ravnohrib.


Torek, 25. 12. 2012

GLASOVI SVETOV OB 14.05 - Gibanje za svetovni etos
NA 3. PROGRAMU
Svetovni etos nemški teolog Hans Küng utemeljuje kot skupni etični temelj vseh svetovnih družb in meni, da lahko ponudi svetu stabilnejše in pravičnejše temelje današnjemu globaliziranemu svetu. Spomladi je Gibanje svetovni etos zaživelo tudi v Sloveniji. V božični oddaji Glasovi svetov smo se o potencialu, ki ga odkrivajo  v svetovnem etosu, pogovarjali s ključnimi predstavniki tega gibanja pri nas, s filozofoma Tinetom Hribarjem in Borutom Ošlajem, teologom Janezom Juhantom in publicistom Petrom Kovačič Peršinom.

KONCERTNI DOGODKI NA TUJEM OB 16.30
NA 3. PROGRAMU
Na božični praznik bo odzvanjala glasba Johanna Sebastiana Bacha, njegova Kantata »Kristjani, zaznamujte ta dan«, BWV 63 za prvi božični dan in Maša v c-molu, K. 427 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Obe bomo slišali v izvedbi Nemškega simfoničnega orkestra iz Berlina in Komornega zbora RIAS s solisti pod vodstvom japonskega dirigenta Masaakija Suzukija. Posnetek božičnega koncerta je nastal 18. decembra lani v Berlinski filharmoniji. Oddajo pripravlja Polona Kovačič.

LITERARNI VEČER OB 21.00 - Zorko Simčič: Leta nič, en dan potem
NA 3. PROGRAMU
V nocojšnjem  Literarnem večeru lahko prisluhnete božični legendi – torej pripovedi iz življenja svetopisemskih ali drugih svetih oseb. Ta, ki jo boste slišali, je umetna, in sicer spod peresa pisatelja in dramatika Zorka Simčiča, ki se z njo pridružuje vrsti slovenskih književnikov, ki so pisali legende. Veliko legend se dogaja prav na sveto noč in v ta okvir je vstavil svojo zgodbo tudi Zorko Simčič, ki je uporabil za legendo sicer nenavadno, vendar živo snov. Legenda z naslovom Leta nič, en dan potem se dogaja nekaj ur po Kristusovem rojstvu. Prizor poteka v Betlehemu, v preprosti koči na robu vasice, v družini Judinje Noéme in njenega moža Lámeha iz Cirene. Oddajo smo posneli v studiih Radia Slovenija v decembru leta 1995. Nastopili so dramski igralci Vesna Lubej, Slavko Cerjak, Majda Kohek, Romana Šalehar in Sandi Pavlin; glasbena oprema Cvetka Bevc, zvok in montaža Miro Marinšek in Sandi Zgonc, režija Elza Rituper.

POLNOČNICA OB 24.00
NA 3. PROGRAMU
Božično polnočnico bomo prenašali iz župnijske cerkve vseh svetih na Ljubljanskih Žalah. Cerkev je pred tremi leti dobila enega največjih mozaikov v Sloveniji, ki so ga ustvarili sodelavci Centra Aletti, pod vodstvom trenutno enega najvidnejših umetnikov na svetu, patra dr. Ivama Marka Rupnika. Rupnik pri svojih delih izhaja iz tradicije srednjeveške zahodnoevropske in bizantinske mozaične umetnosti in to prenaša v sodobno formo. Mašo bo daroval župnik Tomaž Prelovšek, pel pa bo mešani župnijski zbor.

RADIJSKA IGRA OB 21.05  – Ciklus antologijskih komedij na 1. programu
Peter Semolič: POROKA
NA 1. PROGRAMU
Igra liričnega pesnika se ves čas odvija v humorni atmosferi - trije mladi ljudje se peljejo na poroko svoje znanke - pa vendar se po nepričakovanem zapletu znajdejo v osami sami s sabo in z zresnitvijo, ki takorekoč pada izpod neba ... Zaradi tenkočutnega posluha za tihe vzdihe človeškega srca in zaradi izjemne zvočne podobe Staša Janeža v režiji Gregorja Tozona smo jo uvrstili v naš letošnji ciklus antologijskih radijskih komedij. V glavnih vlogah nastopajo Marko Mandič, Jernej Kuntner in Saša Mihelčič.


Sreda, 26. 12. 2012

EVANGELIČANSKO BOGOSLUŽJE OB 10.00
NA 3. PROGRAMU
Božično evangeličansko bogoslužje bomo prenašali iz Maribora. V tamkajšnji cerkveni občini se ponašajo z lepo neo-renesančno cerkvijo, ki je bila zgrajena leta 1869. Sicer pa evangeličanska občina letos praznuje tudi 150 let od svoje ustanovitve. S Svojo versko, kulturno in humanitarno dejavnostjo, bogatijo ožje in širše okolje Štajerske in Koroške. Bogoslužje bo vodila namestnica vojaškega vikarja v Slovenski vojski, mag. Violeta Vladimira Mesarič Jazbinšek.

LITERARNA MATINEJA OB 11.05 -  Boris Pahor: Slovenska svatba
NA 3. PROGAMU
Za Literarno matinejo smo izbrali praznično oddajo z naslovom Slovenska svatba. To so dnevniški zapiski pisatelja in esejista akademika Borisa Pahorja. Govorijo o zgodovinski plebiscitarni odločitvi o samostojni Sloveniji leta 1990 in o takratnih in nekoliko poznejših družbenih in kulturnih razmerah.

KRATKA RADIJSKA IGRA OB 13.05
Mark Twain / Mateja Tegelj: AMERIČAN V EVROPI
NA 3. PROGRAMU
V humoreski je ameriški pisatelj samokritično prikazal svoje rojake kot blebetave in neizobražene vsiljivce, ki samozavestno in ne zavedajoč se svoje preproščine križarijo po kulturni Evropi. V prevodu Uroša Kalčiča nastopa v glavni Aljaž Jovanović, tonski mojster je bil Miro Marinšek, dramaturg Goran Schmidt, režiral pa je Klemen Markovčič.


Četrtek, 27. 12. 2012

RAZGLEDI IN RAZMISLEKI OB 13.05 - Patrick Süskind: Amnezija in litteris
NA 3. PROGRAMU
V zadnji oddaji letošnjega leta boste slišali kratek esej nemškega pisatelja Patricka Süskinda, v katerem se avtor sprašuje o spominu in pozabljanju. Po desetletjih in desetletjih branja knjig se mu zdi, da mu v spominu ni ostalo čisto nič. Pa je res tako? Mar knjige res ne ostanejo z nami, ko jih preberemo?

GLASOVI SVETOV OB 14.05 - Podvodna arheologija
NA 3. PROGRAMU
Podvodna arheologija v zadnjih desetletjih doživlja razmah tako rekoč povsod po svetu. Na eni strani je razlog iskreno spoznavanje vojaške, gospodarske in socialne zgodovine, na drugi, nekoliko temnejši, pa plenjenje in komercialno izkoriščanje. Odkritje rimske ladje iz prvega stoletja v strugi Ljubljanice v višini Sinje Gorice pri Vrhniki je ponovno pokazalo, kako pomembna je podvodna arheologija, omenjeno odkritje pa presega lokalni in regionalni pomen. V oddajo Glasovi svetov smo ob izidu prvega obširnega zbornika s to temo z naslovom Potopljena preteklost - arheologija vodnih okolij in raziskovanje podvodne kulturne dediščine povabili  Andreja Gasparija, ki je skupaj z Miranom Eričem knjigo zasnoval in uredil. Odajo je pripravil Blaž Mazi.

STUDIO OB 17.00
NA 1. PROGRAMU
Četrtkov Studio ob sedemnajstih namenjamo vrhuncem kulturnega življenja v letu, ki se izteka. Evropska prestolnica kulture  Maribor 2012, Prešernovi nagradi in Borštnikov prstan, nagrajeni slovenski in tuji filmi, Irwini v londonski galeriji Tate Modern, odprtje kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij v Vitanju, Ana Netrebko v Ljubljani, to je le nekaj tem tokratnega Studia ob 17h!

RADIJSKA IGRA OB 22.05 - Aleksander Obrenović: PODVIG STOLETJA
NA 3. PROGRAMU
Srbski avtor v prevodu Francija Zagoričnika pripoveduje v svoji groteski o skupini pisateljev, ki se samoiniciativno odločijo, da bodo sami sebi lasten cenzor, ki naj vrže na grmado tista svoja dela, za katera zgolj sluti, da komu ne bodo všeč. Nastopajo Boris Cavazza, Zlatko Šugman, Polde Bibič, Igor Samobor, Mojca Ribič in Evgen Car. Dramaturg je bil Pavel Lužan, režiser pa Igor Likar.


Petek, 28. 12. 2012

PODOBE ZNANJA OB 16.30 – Janez Vrečko
NA 3. PROGRAMU   
Pred mikrofon v PODOBAH ZNANJA  smo tokrat povabili komparativista in literarnega teoretika Janeza Vrečka, rednega profesorja na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Njegova poglavitna raziskovalna področja so evropska in slovenska zgodovinska avantgarda, zlasti Srečko Kosovel; zgodovina epa, tragedije in romana od stare Grčije dalje; poglablja se tudi v temeljne literarno teoretske pojme, kot so katarza in inspiracija. V svojih delih je med drugim razkril še neznane razsežnosti Kosovelovega ustvarjanja in objavil tehtne razprave o velikih antičnih piscih in njihovem vplivu na razvoj evropske civilizacije. Z literarnim teoretikom Janezom Vrečkom se bo pogovarjal Štefan Kutoš.

PETKOV KONCERTNI VEČER ob 20.00
5. FESTIVAL MARIBOR - ODA RADOSTI
NA 3. PROGRAMU
V oddaji Petkov koncertni večer prisluhnite komentiranim posnetkom sklepnega koncerta 5. Festivala Maribor 2012 z naslovom Oda radosti. Pod taktirko umetniškega vodje, violinista in dirigenta Richarda Tognettija, sta ga izvedla združena orkestra: Avstralski komorni orkester in Orkester Festivala Maribor. Podobno, kot v prejšnjih letih, je bil tudi sklepni koncert 5. Festivala Maribor, tokrat v dvorani Union, v znamenju vélikega in obsežnega vokalno-instrumentalnega dela:Simfonije št. 9 v d-molu, op. 125, nemškega klasika Ludwiga van Beethovna. V oddaji glasbene urednice Tjaše Krajnc uvodoma prisluhnite četrti orkestrski meditaciji L’Ascension/ Vnebovzetje francoskega skladatelja Olivierja Messiaena in prvi koralni predigri iz Enajstih koralnih preludijev za orgle, opus posthumni 122, Johannesa Brahmsa, v priredbi Paula Angererja za simfonični orkester.

JAZZ ARS OB 23.00 - Ravi Shankar - solist na sitarju
NA 3. PROGRAMU
Oddajo bomo namenili Raviju Shankarju, nedavno umrlemu indijskemu virtuozu na sitarju, skladatelju in hipijevski ikoni šestdesetih let. Shankar je v svet ponesel zvoke indijske klasične glasbe in si nesporno prislužil sloves enega največjih indijskih glasbenikov vseh časov. Sodeloval je tudi z jazzovskimi glasbeniki – omenimo pihalca Buda Shanka in pa Johna Coltranea. Oddajo je pripravil Marko Kumer.


Sobota, 29. 12. 2012

KRATKA RADIJSKA IGRA OB 22.40 - Milan Kleč: VALENTIN
NA 1. PROGRAMU
Junak igre je obseden s tem, da vsako svojo žensko nauči v trenutkih največjih slasti vpiti svoje ime. No, pa to ni še nič posebnega - Kleč seže še po dramatičnem obratu! Nastopili bodo Pavle Ravnohrib, Judita Zidar, Jernej Šugman in Nataša Barbara Gračner. Dramaturg je bil Goran Schmidt, glasbeno opremo je prispevala Darja Hlavka, tonski mojster je bil Jure Culiberg, režiser pa Zvone Šedlbauer.

LITERARNI NOKTURNO OB 23.05 - Aleksis Kivi: Sedem bratov (odlomek)
NA 1. PROGRAMU
Finski pisatelj, dramatik in pesnik Aleksis Stenval, ki je pisal pod psevdonimom Kivi – Kamen – je v le sedmih letih ustvarjanja (umrl je na zadnji dan leta 1872, star 38 let) postal eden najpomembnejših temeljev finske narodne prebuje. V slovenščino je preveden le njegov roman Sedem bratov – pred skoraj pol stoletja ga je poslovenil Jože Dolenc. Roman pripoveduje o vročekrvnih bratih, ki so za deset let pregnani v močvirske gozdove na severu, prepuščeni sami sebi in neusmiljeni divjini. Homerske opise njihovih bojev z naravo in z njihovim lastnim značajem dopolnjujejo vključene ljudske pripovedi in opisi prvinske narave. V oddaji Literarni nokturno boste slišali odlomek iz sklepnega dela romana.


Nedelja, 30. 12. 2012

PRENOS MAŠE OB 10.00
NA 3. PROGRAMU
Prenos maše bo iz župnije Mozirje. Mašo bo daroval župnik Aleksander Koren.

EVRORADIJSKI KONCERT OB 11.05
NA 3. PROGRAMU
Spoštovani poslušalci! V predprazničnem nedeljskem koncertu na programu ARS bomo predvajali posnetke koncerta ansambla Les Ambassadeurs, ki v svoji zasedbi združuje uveljavljene specialiste za staro glasbo. Na sporedu so baročni koncerti Antonia Vivaldija, Johanna Georga Pisendela in Johanna Joachima Quantza.

SPOMINI, PISMA IN POTOPISI ob 18.05 - Jože Plečnik: Pisma Emiliji Fon
NA 3. PROGRAMU
Letos je minilo 140 let od rojstva arhitekta Jožeta Plečnika, zato smo letošnje leto razglasili tudi za Plečnikovo leto. Ob koncu se mu pridružujemo tudi z nocojšnjo oddajo Spomini, pisma in potopisi, v kateri objavljamo izbor pisem, ki jih je Jože Plečnik pisal Emiliji Fon, lekarnarki iz Kostanjevice na Krki. Ohranjenih je preko 300 pisem, ki so originalen prikaz Plečnikovega razmišljanja v spreminjanju časa, predvsem pa odraz posebnega, tenkočutnega razmerja, ki je bilo več kot prijateljsko. Ni natančno raziskano, kdaj sta se s precej mlajšo Emilijo Fon spoznala, domnevno že v Pragi. Njuno dopisovanje sestavljajo opisi vsakdanjih opravil, drobne pozornosti in ljubezenska razkritja. Za nekaj časa sta ga prekinila, potem pa spet obudila in je trajalo skoraj vse do Plečnikove smrti. Ob njunem dopisovanju je na Emilijino prošnjo nastala vrsto projektov, ob katerih lahko sledimo Plečnikovemu načinu dela od naročila do izvedbe. Pisma so zbrana v publikaciji z naslovom Prijateljstvo je najvišja oblika ljubezni. Interpretirala sta jih dramska igralca Violeta Tomič in Primož Ranik. Oddaja je bila prvič predvajana leta 2002.

NEDELJSKI GLASBENI PORTRET OB 20.00
Renato Chicco – pianist in skladatelj
NA 3. PROGRAMU
Slovenski jazzovski glasbenik – pianist, aranžer, skladatelj in ugleden glasbeni pedagog Renato Chicco se je rodil novembra leta 1962 v Kopru slovenski materi in italijanskemu očetu. Tako mu bomo ob nedavni 50-letnici namenili Nedeljski glasbeni portret. Chicco je mojster črno-belih tipk in lirični umetnik pianističnega skladanja, ki je v preprostih melodijah iz slovenske ljudske glasbene zakladnice odkril neverjetno moč. Njegovo glasbeno pot neprestano zapolnjuje ustvarjanje s svetovnimi jazzovskimi legendami, tako je postal eden naših v svetu najbolj prepoznavnih in uveljavljenih jazzovskih glasbenikov. Portret Renata Chicca je pripravil Marko Kumer. 

DUHOVNA MISEL OB 06.45
NA 1. PROGRAMU
Duhovno misel pripravlja dr. Karel Gržan.

RADIJSKA IGRA ZA OTROKE OB 08.05
Friedrich Feld: HARMONIKA POPOTUJE
NA 1. PROGRAMU
Igro nemškega pisatelja je prevedel Viktor Konjar. Pravljica pripoveduje o majhni harmoniki z imenom Pikec in o gosenici, ki ne zna hoditi. Nenavaden par, se pa že na prvi pogled vidi, da sta si v bistvu zelo podobni. Harmonika bo Nada Bavdež, Gosenica pa Majolka Šuklje – pa še kdo, seveda. Tonski mojster davnega leta 1959 je bil Borut Turk, režiser pa Marjan Marinc.

tekst in foto: RTV Slovenija