SKLADATELJ  TEDNA OB 10.05 - OD 30.4. DO 4.5. 2012
NA 3. PROGRAMU
V tem tednu se bomo posvetili skladatelju Edwardu Elgarju. V njem radi vidimo bistvo angleške glasbe, in to kar upravičeno, saj je dal glasbi otoškega kraljestva močan pečat. O njegovem mestu v njej priča tudi zgodba o srednjem delu njegove prve koračnice iz zbirke Blišč in ceremonija. Ta je med domačim občinstvom postal tako priljubljen, da je neuradno skoraj druga angleška himna. Avtorice oddaje je  Barbara Švrljuga.


Četrtek, 3. 5. 2012

RAZGLEDI IN RAZMISLEKI OB 13.05 - Daniel Barenboim
NA 3. PROGRAMU
Daniel Barenboim, rojen leta 1942 v Buenos Airesu, je kariero začel kot pianist, svetovno slavo pa je dosegel kot dirigent. Od leta 1992 je šef Berlinske državne opere, od lani glasbeni direktor milanske Scale. Leta 1999 je skupaj z Edwardom Saidom ustanovil Orklester Vzhodno-zahodnega divana, ki se zavzema za sporazumevanje med Izraelci in Palestinci. Barenboim pa ni samo vrhunski umetnik, temveč tudi pronicljiv premišljevalec sodobnega sveta in njegovih fenomenov. Sposojeni intervju z Danielom Barenboimom bomo objavili v oddaji Razgledi in razmisleki v četrtek, 3. maja 2012 ob 13.05 na III. programu.

GLASOVI SVETOV OB 14.05 - Akademska suša v humanistiki
NA 3. PROGRAMU
Nekateri posamezni avtorji ali pa kar cela znanstvena polja lahko v knjigah zgrešijo svoj čas in tudi narod. Lahko pa postanejo tudi velik delež njegove deprovincializacije in pomembnih vednosti razvoja. Dela zbirke Studia humanitatis so že v 80. letih prispevala k intelektualni osamosvojitvi Slovenije kot znanstveno in teoretsko podjetje in ne kulturniški nacionalni program. Kaj pomeni danes začetno intelektualno gibanje, odgovor na akademsko sušo v humanistiki in družboslovju bo povedala dr. Neda Pagon, raziskovalka, publicistka in prevajalka, urednica zbirke Studia humanitatis. Povabila jo je Milka Lužnik Pohar.
 
MLADI VIRTUOZI OB 16.30
NA 3. PROGRAMU
V oddaji bomo nadaljevali cikel oddaj v katerih vrtimo posnetke z zaključnih koncertov letošnjega Tekmovanja mladih glasbenikov Republike Slovenije - TEMSIG, ki so konec marca potekali v Ljubljani, Novem mestu in Mariboru. Zavrteli smo že posnetke prvonagrajencev prve kategorije ter kategorij 2a in 2b, ta teden pa bodo na vrsto prišli najboljši glasbeniki, ki so se pomerili v kategoriji 2c. Oddajo pripravlja Vesna Istenič
 
IZŠLO JE OB 17.00
NA 3. PROGRAMU
Etimologija pozabe. Abecednik poetičnih besed je knjiga za literarne sladokusce; njen avtor, Milan Dekleva, je znova potrdil, da se kot senzibilen, pronicljiv in kultiviran, pa tudi eksistencialno radoveden in zavzet erudit temeljnim vprašanjem našega bivanja najbolj neposredno približuje s poetično besedo. Knjiga je svojevrstni unikum v avtorjevem opusu, saj sestoji iz 25 drobnih meditacij, refleksij, ki se, ob vsaki črki abecede, posvetijo izbrani temi. V oddaji Izšlo je bo avtor o njej spregovoril v pogovoru s Tino Kozin.

RADIJSKA IGRA OB 22.05 - Jože Snoj: GABRIJEL IN MIHAEL
NA 3. PROGRAMU   
Drama prikazuje slovenske ideološke boje v času druge svetovne vojne. Dogajanje je zasnovano na antičnem motivu ločenih dvojčkov, usodnih pomot in tragičnih zamenjav. Dejanje in junaki so izoblikovani z izredno ekspresivnim avtorjevim videnjem človeške in še posebej slovenske usode, ki jo je določilo navzkrižje izključujočih se ideologij. Drama, za katero je avtor prejel leta 1986 tudi Grumovo nagrado, vsekakor predstavlja umetniško zelo zahtevno in občutljivo temo iz bližnje preteklosti. Snoj jo je v tej drami prikazal z občutjem zgroženosti, bridkosti in kritično do vseh protagonistov tistega usodnega časa. Režiser je bil Aleš Jan, v glavnih vlogah pa nastopajo Jerca Mrzel, Ivo Ban, Veronika Drolc in Branko Šturbej.

LITERARNI NOKTURNO OB 23.05  - Novalis: Himne noči
NA 1. PROGRAMU
2. maja je minilo 230 let od rojstva nemškega romantičnega pesnika, pisatelja, filozofa Friedrich von Hardenberga, bolj znanega z imenom Novalis. Že med študijem je Novalis spoznal mlado Sophie von Kühn, se z njo zaročil, a komaj petnajstletna Sophie je le dve leti po zaroki umrla zaradi tuberkuloze. Njej je posvetil svoje najpomembnejše pesniško delo Himne noči, ki velja tudi za osrednjo pesnitev nemške zgodnje romantike. V Literarnem nokturnu boste slišali delček pesnitve v prevodu Štefana Vevarja in v interpretaciji Sreča Špika. Oddaja je iz Arhiva Radia Slovenija, posneli smo jo leta 1979.

 
Petek, 4. 5. 2012

LIKOVNI ODMEVI  OB 18.30 - Retrospektiva Metke Krašovec
NA 3. PROGRAMU
V Moderni galeriji si le še ta konec tedna lahko ogledate retrospektivo del slikarke Metke Krašovec v ljubljanski Moderni galeriji, na kateri so predstavljeni vsi pomembnejši slogovni in vsebinski sklopi njenega štiridesetletnega neprekinjenega in izjemno obsežnega ustvarjalnega dela. Metko Krašovec je k pogovoru povabila Maja Žel-Nolda. Razstavo bodo zaprli v nedeljo 6.5., ko bo v oddaji Spomini, pisma in potopisi ob 18.05 na 3.pr. Metka Krašovec prebrala svoje biografske spomine, ki so vplivali na njeno ustvarjalno pot.

PODOBE ZNANJA OB 16.30 – zgodovina Damjan Guštin
NA 3. PROGRAMU
V  galeriji portretov slovenskih znanstvenikov in intelektualcev je tokrat naš gost zgodovinar Damjan Guštin, predstojnik Inštituta za novejšo zgodovino v Ljubljani. Rodil se je leta 1955, študiral in doktoriral je na Filozofski fakulteti v Ljubljani; preučuje novejšo zgodovino, predvsem drugo svetovno vojno in vojaško zgodovino. Med drugim je kot avtor ali soavtor pisal o Ljubljanski brigadi, o Notranjskem odredu in o generalu Jaki Avšiču, je tudi soavtor dela Slovenska novejša zgodovina. Kot docent predava vojaško zgodovino na Fakulteti za družbene vede. Z zgodovinarjem doktorjem Damijanom Guštinom se pogovarja Štefan Kutoš.


Sobota, 5. 5. 2012

NAŠI UMETNIKI PRED MIKROFONOM OB 11.05 - Režiser Jože Pogačnik
NA 3. PROGRAMU
Režiser Jože Pogačnik, avtor celovečernih igranih filmov Grajski biki, Naš človek in Kavarna Astorija,  je pred kratkim praznoval svoj osemdeseti rojstni dan. V oddaji boste slišali pogovor z ustvarjalcem, ki je posnel več kot šestdeset filmov, v katerih so ga zanimali predvsem ljudje s senčne strani ulice, športniki in umetniki. Za svoje delo je prejel številne nagrade, od zlate puljske arene, srebrnega beneškega leva, srebrnega berlinskega medveda do Badjurove nagrade za življenjsko delo.

ODDALJENI ZVOČNI SVETOVI OB 11.25 -  Šintoizem, Japonska 2
NA 3. PROGRAMU
Le del japonskega prebivalstva se stalno posveča tradicionalnim izrazom spoštovanja in povezave s preteklostjo, vendar pa je vsakdanjik Japonske prežet z zunanjimi znaki šintoistične religije, ki neprestano opozarjajo na prisotnost izročila in opominjajo Japonce, naj kljub vse hitrejšemu vsakdanjiku ne pozabijo na tisto, iz česar je vse zraslo… Zato tudi sredi največje poslovne mrzlice naletimo na svete kraje in svetišča, kjer opravljajo simbolične obrede, ali pa vsaj občasno tudi večja, bolj množična dejanja, katerih del je zvočna podoba, ki jo bomo spoznavali v Oddaji Oddaljeni zvočni svetovi, ki jo pripravlja Tomaž Rauch…

KULTURNA PANORAMA OB 13.05
NA 3. PROGRAMU
V oddaji bomo najprej posvetili pozornost dvema razstavama v okviru Evropske prestolnice kulture v Mariboru: Arheološki dediščini Spodnje Štajerske iz graškega Joanneuma in potujoči razstavi z naslovom Izrazi svoje upanje. Predstavili bomo osrednji slovenski  muzejski portal Museums.si, ki na enem mestu združuje vse pomembne informacije o slovenski dediščini, hranjeni v slovenskih muzejih in galerijah. Prejeli smo zanimiv intervju s pisateljico Brino Svit, ki se mudi v Argentini  in pripravlja roman o argentinskih Slovencih. Ob zaključku odddaje pa bomo napovedno predstavili Mesec kitajske kulture in Festival druga godba 2012.

SOBOTNI OPERNI VEČER OB 20.00
Modest Musorgski: BORIS GODUNOV, posnetek iz Dunajske državne opere
NA 3. PROGRAMU
»Boris Godunov« je umetniški rezultat skladateljevega odklona od romantične tradicije v nenavadno drzen realizem. Nobenemu skladatelju pred njim ni uspelo v operi prikazati ljudstvo s tako resničnostjo kot Musorgskem v tem delu. Čeprav se je »Boris« pojavil več kot trideset let za Glinkovim »Ivanom Susaninom«, je bil za tedanje razmere še zmerom nekaj nezaslišanega. Polovico partiture zavzemajo zbori in množični prizori, ki so monumentalne podobe nenavadno trpkih realističnih barv.
Kljub navdušenju občinstva so »Borisa« po dvajsetih predstavah umaknili s sporeda. Uspeh je prišel pozneje, po zaslugi Rimskega-Korsakôva, ki je operi dal novo podobo, v kateri jo je potem spoznala svetovna javnost. Tokratna postavitev Dunajske državne opere je še toliko bolj zanimiva za nas, saj bo v vlogi Krčmarice nastopila naša rojakinja Monika Bohinec, ki je to sezono angažirana v tamkajšnji operi. V naslovni vlogi bo nastopil Ferruccio Furlanetto, Kurt Rydl bo Pimen, Jorma Silvasti bo Šujski, kot Fjodor oziroma Ksenija bosta nastopila Stephanie Houtzeel in Ileana Tonca. Zbor in orkester Dunajske državne opere bo vodil Tugan Sohjev. Urednik oddaje Dejan Juravić.

KRATKA RADIJSKA IGRA OB 22.40
Ludvik Mrzel/Bogdan Gjud: BOG V TRBOVLJAH
NA  1. PROGRAMU 
Kratka radijska igra Bog v Trbovljah je nastala po kratki prozi z enakim naslovom, ki jo je napisal slovenski pisatelj Ludvik Mrzel, za radio pa priredil Bogdan Gjud. Mrzel je v času med prvo in drugo svetovno vojno napisal zdaj že legendarno politično-moralno obtožujoče delo. Revolucionarni razplet sarkastično pokaže, da je kapital močnejši od vere, da je v temelju nekrščanski, pa tudi to, da je krščanski nauk prazen in nemočen pred kapitalom. Ton in montaža Staš Janež, glasbena oprema Darja Hlavka Godina, režija Ana Krauthaker. Nastopajo Primož Ranik, Damjan Trbovec, Diego de Brea, Branko Jordan, Rafael Vončina in Tarek Rashid.

 
Nedelja, 6. 5. 2012

PRENOS BOGOSLUŽJA OB 10.00
NA 3. PROGRAMU
Prenos evangeličanskega bogoslužja bo iz Bodoncev. Bogoslužje bo vodil Simon Sever.

NEPOSREDNI PRENOS 4. MOZARTINE iz Slovenske filharmonije OB 11.00
NA 3. PROGRAMU

Simfonični orkester RTV Slovenija je za zadnjo matinejo iz letošnjega cikla Mozartine pripravil »Vražji trilček« Giuseppeja Tartinija s solistko, violinistko Brino Natašo Zupančič, Koncert za flavto in orkester v d-molu, Wq 22 Carla Philippa Emanuela Bacha, predstavila ga bo flavtistka Irena Rovtar, in Simfonijo v a-molu, št. 3, »Škotska« Felixa Mendelssohna Bartholdyja. Dirigiral bo Alpaslan Ertüngealp. Urednica prenosa: Polona Kovačič.

SPOMINI, PISMA IN POTOPISI OB 18.05 - Metka Krašovec: Iz avtobiografije
NA 3. PROGRAMU
V Moderni galeriji v Ljubljani so nedavno zaprli veliko pregledno razstavo Metke Krašovec, ki je zajemala vsa slogovna in vsebinska poglavja, ki jih je Metka Krašovec prehodila od začetka ustvarjalne kariere v začetku 70. let do danes. Ob razstavi je izšel tudi obsežen katalog, v katerem so ponatisnjena  tudi zanimiva avtobiografska razmišljanja umetnice. V današnji oddaji Spomini, pisma in potopisi objavljamo njen biografski zapis z naslovom Ogledalo, čas.

SEDMI DAN OB 18.40 - Pontifikat Benedikta XVI.
NA 3. PROGRAMU
Joseph Ratzinger je ena najvplivnejših oseb v Katoliški cerkvi v zadnjih petdesetih letih. Že kot teološki svetovalec kolenskega nadškofa kardinala Josepha Fringsa je vplival na dokumente Drugega vatikanskega koncila, ki se je začel leta 1962, njegov vpliv pa se je še povečal z imenovanjem za Prefekta Kongregacije za nauk vere, leta 1981. Pred kratkim je papež praznoval 85 let življenja, minilo pa je tudi 7 let od prevzema papeške službe. O značilnostih in pomenu njegovega dela se bomo pogovarjali z zgodovinarjem dr. Francetom Martinom Dolinarjem.

DUHOVNA MISEL OB 06.45
NA 1. PROGRAMU
Duhovno misel pripravlja evangeličanski duhovnik Igor Vukan.
 
RADIJSKA IGRA ZA OTROKE OB 08.05
Hans Christian Andersen: PALČICA
NA 1. PROGRAMU
Pravljico danskega pisatelja Hansa Christiana Andersena je za radio priredila Gordana Kunaver, zrežiral pa Gregor Tozon. Palčica je zgodba o čisto majhni, kot palček majceni deklici, ki se rodi iz čudežnega tulipana in šele na koncu zgodbe postane srečna. V tej poetični radijski igri nastopajo Ivanka Mežan, Boris Juh, Jana Osojnik, Iva Zupančič in Niko Goršič.

tekst in foto: RTV Slovenija