S svojimi glasbenimi sposobnostmi sta privabila veliko mimoidočih in zaslužila tudi nekaj kovančkov. 14. festival mladih kultur Kunigunda je obljubljal, da bo v mesto pripeljal alternativno mladinsko kulturo in jo prestavil izza zidov na ulico ter jo tako predstavil širšemu občinstvo. Napovedi so se uresničile, ljudje pa so ji z veseljem prisluhnili.

Samo Kutin in Andrej Fon sta člana benda Horda grdih, ki igrajo staro ljudsko glasbo na stara ljudska glasbila. In ravno preigravanje ljudske glasbe je komercialno najbolj uspešen projekt. »Ljudsko muziko se da prodati tudi za kaj več kot sendvič in potne stroške,« pove Samo.

V Velenju sta nastopila sama. »Midva sva 2/5 benda Horda grdih. Ena naša pevka pase koze, druga prodaja čipke, tako da smo danes malo okrnjeni,« pojasni Andrej odsotnost preostalih člankov benda.

Oba se ukvarjata z muziciranjem na ulicah, najpogosteje ju lahko srečamo v Ljubljani. Koncertirata s Hordo grdih in drugimi skupinami, katerih člana sta. Imata pa tudi delavnice za otroke po osnovnih šolah. »Če vse skupaj združiš, lahko rečeš, da nekako preživiš, a skromno,« pokomentira Simon finančno stanje slovenskega uličnega umetnika. Pri uličnih nastopih se nabere v mošnjičku tudi nekaj kovancev. »Vsekakor največ kovancev zmečejo turisti. To kaže na to, da drugod po svetu drugače gledajo na poulično igranje, seveda je pa turistom, ki pridejo v Ljubljano zanimivo, če vidijo, da se kaj dogaja. To je tudi dobra turistična ponudba, če mene vprašaš.«

Velenje sta zapustila lepih spominov. Na vprašanje, če se je nabralo dovolj kovančkov, sta skromno odgovorila: »Ja, nimamo nobenega minimuma, da bi rekli, vsaj toliko mora biti.« Sta pa ugotovila, da so se ljudje z zanimanjem ustavljali in jima prisluhnili, saj sta se prvič pojavila v mestu »s temi čudnimi instrumenti«.

tekst: 14. festival mladih kultur Kunigunda
foto: Goran Petrašević