Seviqc Brežice je danes v Sloveniji sinonim za staro glasbo in ena najpomembnejših kulturnih prireditev. V program vabimo najuglednejše umetnike, veliko pozornost posvečamo mladim talentom, izobraževanju, razvoju strokovne kritike in kulturnemu turizmu. V Evropi smo eden pomembnejših festivalov stare glasbe. Smo aktivni(1) član Evropske mreže za staro glasbo REMA(2), ki šteje okrog 70 članov, festivalov stare glasbe iz vse Evrope. V tem strokovnem združenju, ki članstvo pogojuje z odličnostjo in priporočilom aktivnega člana, imamo sedež v upravnem odboru in smo koordinator nacionalnega odbora za jugovzhodno Evropo(3). Članstvo v REMA je naš prispevek k novim povezavam med evropskimi kulturnimi producenti z visoko dodano vrednostjo. Razvili smo nove modele sponzorskega vlaganja. Smo nevladna organizacija s prioritetnim statusom pri sofinanciranju države in občin. Poseben poudarek dajemo dostopnosti obiskovalcem, še posebej mladim in ranljivim ciljnim skupinam.

Program je zasnovan izključno na način HIP(4), postavljamo ga izključno v prostore slovenske kulturne dediščine. Že od vsega začetka vsebuje mednarodne kulturne koncepte, ki so danes v evropskem merilu izjemno aktualni. Zavestno in namerno združuje najkvalitetnejšo produkcijo svetovne scene stare glasbe, načrtno stimulira izvajanje slovenskih skladateljev preteklih stoletij v izvedbi najvidnejših mednarodno priznanih umetnikov, programsko vztraja pri avtentični izvajalski praksi stare glasbe (klasična glasba z avtentičnimi instrumenti in avtentično izvajalsko prakso). Vsako leto znova s skrbno izbranim raznolikim programom prikazuje barvitost glasbenih stilov različnih evropskih dežel skozi stoletja od srednjega veka do začetka 20. stoletja in tako razbija klišeje povprečnega pojmovanja tako klasične glasbe kot stare glasbe.

Dostopnost programa javnosti je visoka in jo razumemo kot osnovni element poslovne in programske politike. Dostopnost opredeljujejo: informiranje (publikacije, spletna stran, e-novice), cene vstopnice, popusti, ugodnosti v okviru Kluba prijateljev Festivalske Dame, družinski paket, posebne cene za socialno šibke skupine in študente, posebne cene za lokalne soorganizatorje, ugodnosti ob nakupu vstopnic v predprodaji in na blagajni pred koncertom, poseben prevoz iz Ljubljane (od kjer prihaja tretjina obiskovalcev, če upoštevamo zaledje, iz samega mesta pa več kot četrtina) do vsake koncertne lokacije, kar močno spodbuja kulturni turizem znotraj Slovenije.

Naši cilji so, da obdržimo mednarodni program vrhunske umetniške kvalitete v historičnih prostorih, uveljavljanje Slovenije na svetovnem kulturnem in turističnem zemljevidu, povezovanje slovenskih umetnikov z mednarodno sceno, podpora mladim talentom in njihovi promociji, prodor slovenskih avtorjev v Evropo in širše, razvoj kulturne infrastrukture in turizma, medkulturni dialog, medsebojna izmenjava evropskih in neevropskih kultur, razvoj inovativnosti in ustvarjalnosti, izboljšanje dostopnosti in udeleženosti v kulturi ter ustvarjanje dejanske slovenske in evropske dodane vrednosti na področju kulture.

S programom najvišje umetniške kvalitete v izključno historičnih prostorih predstavljamo Slovenijo na svetovnem kulturnem zemljevidu kot razvito evropsko regijo z večstoletno tradicijo in kot zanesljivo partnerico v mednarodnem kulturnem, poslovnem in političnem svetu. V festivalski program vključujemo slovenske umetnike, jih povezujemo s tujimi ansambli in producenti in jim tako odpiramo nova vrata na njihovi umetniški poti. V sodelovanju z uglednimi glasbenimi tekmovanji, drugimi evropskimi festivali in preko lastnih navezav posvečamo posebno pozornost mladim umetnikom, ki še niso uveljavljeni na svetovni sceni in si tudi s tem utrjujemo položaj stabilnega festivala, ki nam zagotavlja aktivno vlogo pri oblikovanju evropske scene stare glasbe.

Program oživlja in razvija sceno stare glasbe z jasno zastavljenimi cilji: da obdrži visoko kvaliteto in ugled ene najpomembnejših kulturnih prireditev tako v Evropi kot Sloveniji, da spodbuja kulturni turizem, ustanovitev oddelkov za staro glasbo na glasbenih šolah in akademiji za glasbo, prispeva k višjemu nivoju strokovne kritike, ter vzpostavlja evropsko odmeven umetniški, pedagoški in znanstveni center za staro glasbo.

Pričakujemo, da bomo s tem programom še bolj izoblikovali kritičen pristop do umetnosti, povišali zahtevnost poslušalcev stare glasbe, uveljavili staro glasbo kot običajno klasično glasbo izvajano na pravilen način, prispevali v kvaliteto življenja državljanov in povečali atraktivnost okolij, kjer so prireditve programa. Vsi prostori, v katerih so koncerti programa v Sloveniji, so slovenska kulturna dediščina, ki jo program preko svojih publikacij predstavlja širši mednarodni javnosti. Enak pristop do kulturne dediščine je tudi pri vseh članih programa. Program predstavlja umetniške dosežke preteklih generacij, jih ob svoji podpori mladim talentom na najkvalitetnejši način posreduje okolici in tako opozarja na večstoletno poreklo evropske kulture, ki je vse od srednjega veka prepleten organizem medsebojnih kontaktov.

Festival Seviqc Brežice je program širokega mednarodnega obsega, ki
- na mednarodnem področju predstavlja slovensko kulturno dediščino kot kulturno identiteto države in jo uspešno promovira na svetovnem kulturnem in turističnem zemljevidu,
- podpira kulturni dialog in vzajemno spoznavanje kulture in zgodovine evropskih ljudstev, ustvarjalnost in transnacionalno širjenje kulture ter mobilnost umetnikov s posebnim poudarkom na mladih in socialno deprivilegiranih ter na kulturni raznolikosti,
- spodbuja razvoj kulturne infrastrukture,
- spodbuja turistični razvoj,
- v nacionalnem okviru razvija mednarodni kulturni turizem,
- spodbuja medkulturni dialog in medsebojne izmenjave med evropskimi in neevropskimi kulturami,
- na svojem profesionalnem področju izrazito spodbuja inovativnost in ustvarjalnost,
- predstavlja vrhunske umetnike s področja stare glasbe iz Evrope in zunaj nje,
- daje poseben poudarek udeležbi slovenskih umetnikov na evropskem področju,
- načrtno izvaja dela slovenskih skladateljev,
- podpira mlade talentirane umetnike in jih promovira doma in v tujini,
- izboljšuje dostopnost in udeleženost v kulturi vsem državljanom Republike Slovenije kot tudi državljanom drugih držav,
- v sodelovanju s knjižnicami ter glasbenimi, osnovnimi in drugimi šolami prispeva k višji kulturni zahtevnosti populacije in vzgaja evropsko prepoznavno koncertno publiko tudi za naslednje generacije,
- daje aktiven prispevek razvoju okolij, kjer so dogodki programa in
- zagotavlja dejansko slovensko in evropsko dodano vrednost na področju kulture.

Kultura je ekonomski dejavnik in dejavnik družbene integracije ter državljanstva, ki predstavlja enega bistvenih elementov spodbujanja ustvarjalnosti in prepoznavnosti v gospodarstvu. Poleg možnosti za razvoj novih delovnih mest je oblikovanje kulturne mreže, ki je enakomerno razprostrta po vseh regijah, pomembno za izobraževanje in razvoj delovne sile predvsem skozi neformalne in visoko kakovostne izobraževalne vsebine, ki bodo vodile k ustvarjalnosti in usposobljenosti.

(1) Statut prepoznava aktivno, pridruženo, individualno in častno članstvo.
(2) Réseau Européen de Musique Ancienne, http://www.rema-eemn.net/fr/
(3) REMA je oblikovala sedem nacionalnih odborov: 1) Beneluks in Velika Britanija, 2) Francija, 3) Italija in Švica, 4) Jugovzhodna Evropa, 5) Skandinavija in baltske države, 6) Španija, 7) Višegrajska skupina.
(4) HIP: historična izvajalska praksa / historically-inspired performance

Ogled celotnega poslovnega poročila o izvedbi festivala Seviqc Brežice 2012:
http://www.seviqc-brezice.si/index.php/za-sponzorje/

tekst in foto: Ars Ramovš zavod za umetnost, marketing, promocijo in investiranje
http://www.seviqc-brezice.si/