S predlaganimi spremembami Pravilnika o potrjevanju učbenikov naj bi namreč skupina uradnikov na ministrstvu določala, katera učna gradiva so potrebna in katera ne. Takšen sistem nas vrača v sedemdeseta leta minulega stoletja, ko je država odločala, katera založba bo izdajala učbenike za posamezen predmet. Posledice tega so bile monopolne cene učbenikov in pomanjkanje kakovostnih – včasih pa vsakršnih – učnih gradiv.

Predsednik Odbora za učbenike, Miha Kovač, je na novinarski konferenci povedal, da Odbor za učbenike danes zaokrožuje prvo leto dni dela in mesec dni dejavnosti ob predlogih sprememb Pravilnika. Za največji dosežek šteje, da je strokovna skupina na ministrstvu ocenila, da bi se skupna cena vseh učnih gradiv za vse učence devetletke v Sloveniji znižala s približno 40 na 22 milijonov evrov, če bi namesto šolskih skladov uvedli odkup učbenikov. Posebej je poudaril, da številka 22 milijonov ni zahteva založnikov po dodatnem denarju, ampak zgolj predlog, kako racionalizirati in zmanjšati sedanji strošek oskrbe z učbeniki ter razbremeniti starše, ki namesto države financirajo razvoj učbenikov in nakup delovnih zvezkov. Po njegovi oceni bi se s kombinacijo skladov, odkupa učbenikov in participacije staršev dalo to številko prepoloviti. Vendar pogajanja o tem ministrstvo zavrača, še več, zavrača vsakršen dialog z založniki ter spremembe pravilnikov uvaja neusklajeno in brez premisleka o posledicah.

Predsednik GZS, Samo Hribar Milič, je poudaril, da bodo spremembe, kot jih predlaga MŠŠ, vodile v ukinitev trga in razvoja učnih gradiv ter v padec kakovosti. Z ukinitvijo trga bodo namreč založbe, združene v Odboru za učbenike pri GZS, začele odpuščati strokovnjake z večletnimi izkušnjami pri razvoju učnih gradiv, pri čemer bolj kot samo odpuščanje zaskrbljuje dejstvo, da bo s tem šlo v nič  znanje, ki so si ga učbeniške založbe nabrale v zadnjih petnajstih letih, tako pri uredniški pripravi kot tudi pri uvajanju novih učbenikov v izobraževalni proces.

Nad predlaganimi spremembami je presenečen tudi Preben Späth, direktor Evropskega združenja šolskih založnikov (EEPG). Pravi, da predlagane spremembe niso v skladu s trendi v EU, saj zapiranje trga ne more biti v korist otrok in učiteljev. Primeri dobrih praks iz večine ostalih članic EU kažejo, da avtonomija učiteljev pri izbiri učnih gradiv ter svoboden trg spodbujajo založnike, da ustvarjajo bolj kakovostna učna gradiva. Na podlagi primerljivih podatkov v EEPG je tudi zatrdil, da v Sloveniji nimamo preveč učbenikov, temveč jih imamo manj kot v večini članic EU. Poudaril je tudi, da je bil v Sloveniji dosedanji razvoj učnih gradiv dober, na kar kažejo tudi evropske nagrade, ki so jih prejeli slovenski založniki. Hkrati je izrazil bojazen, da se bo z ukinitvijo trga ustavil tudi nadaljnji razvoj in da bo padla bo kakovost učnih gradiv, kar bo šlo predvsem v škodo učencev in učiteljev. Slovenski učenec bo postal nekonkurenčen v primerjavi z ostalimi učenci v Evropi.

V GZS-ZKGM–Združenju knjižnih založnikov-Odboru za učbenike tako še enkrat pozivamo Ministrstvo za šolstvo in šport in ministra Lukšiča, naj umakne predloge sprememb Pravilnika o potrjevanju učbenikov.

tekst in foto: Gospodarska zbornica Slovenije
Služba za strateško komuniciranje