Ker se zavedamo, da se sodelovanju s posredniki, agenti in lobisti v poslovnem svetu ni mogoče izogniti in ker vemo, da je te stroške zelo težko zagovarjati, bi vas želeli seznaniti z našimi izkušnjami na tem področju in aktivnostmi, ki jih morate izvesti, da davčna tveganja omejite. Ne smete zanemariti niti čedalje glasnejšega mnenja, da med pojmoma provizija in podkupnina, ni bistvene razlike (razen seveda posledic, ki vas lahko doletijo če nekdo provizijo razume kot podkupnino).

Vsebina posveta:
Vsi že vemo, da davčna zakonodaja, ki nas, slovenske davčne rezidente »bremeni«, ni nič kaj prijazna, prej nasprotno – po raziskavi Forbes Global Misery Tax Index je Slovenija po višini obdavčitve osebnih dohodkov, gladko pometla z vsemi konkurenti in na lestvici zasedla prvo mesto. Nič kaj bolje se ne godi niti našim podjetjem, katera obremenjuje - na področju naše bivše skupne države, najvišja stopnja davka od dohodkov pravnih oseb (DDPO). Nemalokatera pravna ali fizična oseba, se je iz tega razloga že odločila, ali pa se o tem še odloča, da bi del svojega poslovanja preselila v tujino, kjer je davčna politika ugodnejša in ki poslovnim subjektom omogoča prihranek pri strošku davka.

Da vse več davčnih rezidentov posluje s tujino, pa se zaveda tudi DURS, zato je s svojo restriktivno davčno politiko poskusil te aktivnosti čim bolj omejiti ali pa takšno poslovanje vsaj znatno otežiti. Večina Slovencev se tako niti ne zaveda, da mu lahko navidez varno poslovanje s tujim subjektom, povzroči davčno tveganje v Sloveniji, ki je lahko tudi do dvakrat višje od njegovih davčnih prihrankov iz naslova poslovanja s tujino. Ste mogoče vedeli, da lahko DURS naprimer vse provizije, ki nimajo ustrezne ekonomske vsebine obdavči z DDPO v Sloveniji? Se zavedate, da se dohodek, ki ga tuja družba v Sloveniji opravi preko poslovne enot, šteje za dohodke z virom v Sloveniji? Ob tem naj spomnimo, da ima DURS od leta 2010 dalje tako rekoč popolni nadzor nad vašim (tudi osebnim) transakcijskim računom. Z uvedbo sprememb je namreč z Zakonom o davčnem postopku določeno, da so banke in ostali ponudniki plačilnih storitev zavezani davčnemu organu pošiljati podatke o TRR fizičnih oseb ter o vseh prilivih na predmetni račun, podatke o odlivih pa davčni organ pridobi na podlagi posebne zahteve.

Kakšna so vaša davčna tveganja, kako jih sanirati, na kaj morate biti v prihodnosti pazljivi,… vse to in še več boste izvedeli na posvetu »Prodajne provizije – skrite pasti zakonodaje«, ki ga bomo za vas organizirali dne 24.9.2010 ob 9.00 uri v poslovnih prostorih družbe Taxgroup davčno svetovanje d.o.o.

Na posvetu bomo natančneje obdelali tudi naslednje teme:
- Obdavčitev z davkom od dohodkov pravnih oseb in dohodnino v Sloveniji;
- Države z ugodnejšo davčno politiko;
- Zavezanci za plačilo davka v Sloveniji;
- Kdaj ima posameznik poslovno enoto v Sloveniji;
- Kraj dejanske uprave v Sloveniji;
- Ustreznost dokumentacije s katero družbe razpolagajo (verodostojnost knjigovodskih listin, dokazila o komuniciranju,…);
- Ekonomska vsebina transakcij;
- Priznavanje stroškov storitev iz tujine;
- Transferne cene;
- Davčni odtegljaj;
- Nadzor DURS nad transakcijskimi računi posameznikov;
- Mednarodna izmenjava podatkov (ali je bančna tajnost še mogoča?)

Najhujši so tisti problemi za katere ne vemo da obstajajo! Udeležite se posveta in skupaj z nami oblikujte svojo prihodnost!

Okvirni program:
9:00 - 10:00 Predstavitev zakonodaje s področja DDPO in dohodnine v Sloveniji – kratki uvod (točke, ki so pomembne za pravilno razumevanje davčne obravnave provizij v Sloveniji)
10:00 - 10:30 Opredelitev posrednika in pravice, ki mu pripadajo (vloga, tveganja, kaj pričakujemo od posrednika)
• Meja med provizijo in podkupnino
10:30 - 11:00  Odmor
11:00 - 12:00 Posredovanje pri prodaji v Sloveniji in v tujini – na kaj morate paziti kot naročnik teh storitev
• Verodostojnost knjigovodske dokumentacije – kako dokazovati, da je bila storitev dejansko opravljena
• Uporabljene cene za storitev posredovanja – od česa so odvisne
• Kako v primeru poslovanja s povezanimi osebami
• Kaj če je posrednik fizična oseba
• Vidik DDV
• Kaj si o provizijah mislijo inšpektorji
• Česa ne smete početi?
12:00 do 13:00 Vprašanje in diskusija

Komu je posvet namenjen: Podjetnikom in poslovodjem gospodarskih družb, katerih nabavni ali prodajni program poteka preko agentov in posrednikov (povezanih ali nepovezanih družb v tujini) ali osebam, ki se za takšen korak šele odločajo.

Kdaj in kje: Posveta se lahko udeležite dne 24.9.2010 ob 9.00 uri v poslovnih prostorih družbe Taxgroup d.o.o. na Litostrojski cesti 52 v Ljubljani.

Trajanje: Ocenjujemo, da bo posvet trajal 4 ure.

Predavatelji: Dušan Jeraj s sodelavci
Dušan Jeraj je strokovni direktor družbe TAXGROUP DAVČNO SVETOVANJE D.O.O. Strokovno pokriva področje obdavčitve z davkom od dohodkov pravnih oseb, dohodnino, DDV in ostalimi neposrednimi in posrednimi davki v Sloveniji.

Cena: Kotizacija za posvet znaša 100 EUR (+20% DDV). V ceno je vključeno gradivo in pogostitev.
Kotizacijo je treba poravnati preden se udeležite seminarja. Po prejemu prijavnice vam bomo poslali predračun. Plačilo predračuna pomeni potrditev prijave na seminar. Kotizacijo nakažite na račun družbe Taxgroup davčno svetovanje d.o.o. št. 25100-9717309129, sklic: vaša davčna številka. Zadnji rok prijave (23.9.2010) je tudi zadnji rok za morebitno odjavo do 12. ure, ki mora biti v pisni obliki. Pri kasnejših odjavah od tega dne zaradi poznih vplačil ne vračamo denarja zaradi nastalih stroškov organizacije.

Prijave: Prijave s podatki o udeležencih in družbi sprejemamo na elektronski naslov office@taxgroup.si ali po faksu št. 01/360 30 64.

O Taxgroupu
Skupina Taxgroup svojim strankam svetuje na pravnem, davčnem, poslovnem in finančnem področju. Velik poudarek dajemo tudi izobraževalni dejavnosti. S svojim prodornim načinom dela optimiziramo davčne obveznosti naših strank in skrbimo za pravilnost njihovega poslovanja. Ne omejujemo se zgolj na poslovanje v Sloveniji, temveč s pomočjo svojih korespondenčnih pisarn svetujemo o davčnih zadevah v večini svetovnih držav. Doma in v tujini imamo dobre povezave s kolegi davčnimi svetovalci.

Skupina Taxgroup gleda na davčno svetovanje predvsem kot na proces, ki našim strankam omogoča znižanje davčnih obveznosti iz naslova:
• davka od dohodka pravnih oseb,
• dohodnine,
• davka na dodano vrednost ter
• drugih davkov in prispevkov.
Davki so zgolj strošek, ki se ga da z uporabo zakonitih metod in sredstev ustrezno znižati. V Skupini Taxgroup zmanjšujemo davčne implikacije posameznih transakcij naših strank, pri čemer z visoko stopnjo strokovnosti in ažurnosti uporabljamo obstoječo slovensko ter evropsko davčno in sodno prakso. S tem tako naše stranke zavarujemo pred tem, da bi prestopile mejo zakonitosti.

tekst in foto: Taxgroup pravno svetovanje d.o.o.
http://www.taxgroup.si