V petek, 10. septembra od 10. do 12. ure, bo v dvorani Celjanka v upravni zgradbi Clejskega sejma potekala Svetovalnica ENERGIJA DOMA s poudarkom na lesu v energetiki in v našem domu, trajnostnih in zelenih stavbah, lesenem stavbnem pohištvu, sistemih na lesno biomaso in financiranju eko gradenj.
Od 10.45 do 11.15 bo lesena okna iz trajnostnega vidika predstavil Friderik Knez z ZAG. 

Tema: Lesena gradnja in ogrevanje z lesom

Program 
10.00 – 10.15 Uvodna beseda
10.15 – 10.45 Trajnostne in zelene stavbe v praksi
10.45 – 11.15 Leseno stavbno pohištvo
Friderik Knez, Zavod za gradbeništvo Slovenije
11.15 – 11.30 odmor za osvežitev
11.30 – 12.00 Praksa načrtovanja in izvajanja sistemov na lesno biomaso
dr. Nike Kranjc, Gozdarski Inštitut Slovenije
12.00 – 12.30 Možne oblike financiranja eko gradenj
Simona Medven, direktorica podružnice Celje, Nova kreditna banka Maribor
 
Predavanje: Lesena okna v kontekstu trajnostnega gradbeništva
(Friderik Knez, Zavod za gradbeništvo Slovenije)

V sklopu trajnostnega gradbeništva želimo  med drugim uporabljati materiale in izdelke, ki so kar najbolj okoljsko učinkoviti. To velja seveda tudi za okna. Pri tem nas ne zanima samo to, kakšne so energijske lastnosti  okna, ki so že na prvi pogled jasno povezane z vplivi na okolje, temveč tudi,  kakšen je celoten okoljski odtis izdelka. Pri tem upoštevamo tudi materiale in proizvodni proces ter razgradnjo okna po koncu življenjske dobe.

Lesena okna, kot jih poznamo danes, so pravzaprav zbir presežnikov. Z lesenimi okni lahko dosegamo zelo dobre lastnosti prehajanja toplote, nič slabše od PVC konkurentov. In to ne samo z integracijo pen v leseno tkivo, temveč tudi s prefinjenim oblikovanjem detajlov profilov: z zračnimi žepki, s skrbno premišljenimi odkapnimi letvami, z izboljšanimi tesnili. Z lesenimi okni dosegamo izolativnost, ki ustreza pasivnim standardom. Tudi za vgradnjo lesenih oken lahko rečemo, da je neproblematična. Občutno boljše od alternativ so tudi merljive  okoljske lastnosti lesenih oken, ki se jih ugotovi z analizami življenjskega kroga (LCA - Life Cycle Assessment), zanje pa je zaslužen predvsem les, uporabljen za profilacijo. Lesena okna imajo tako nižji potencial prispevka h globalnemu segrevanju (GWP – Global Warming Potential) ali nižji acidifikacijski potencial (AP – Acidification Potential). Poleg vsega naštetega Slovenija za izdelavo lesenih oken (profilov) nudi celotno verigo surovin.

Z naraščanjem okoljske zavesti bi morda lahko drzno napovedali, da prihaja obdobje lesenih oken.

Program in dodatne informacije tudi na  http://www.energijadoma.si/dogodki

Vljudno vabljeni!

tekst in foto: Zavod za gradbeništvo Slovenije