LJUBLJANA, 26. marec 2024 — Globalna ponudba odpadnega ogljikovega jekla ne zadošča naraščajočemu povpraševanju, kar se bo po analizi družbe Boston Consulting Group (BCG) še poslabšalo. Povpraševanje po odpadnih kovinah naj bi v naslednjih osmih letih raslo po 3,3-odstotni skupni letni stopnji rasti, kar bo preseglo 3-odstotno stopnjo rast ponudbe.

Uporaba odpadnega jekla kot ključnega materiala za zmanjšanje ogljičnega odtisa v proizvodnji jekla je v vzponu. Do leta 2030 naj bi ta premik povečal delež odpadnih kovin v globalni proizvodnji jekla s trenutnih 35 % na 50 %. Tako Kitajska kot ZDA lahko pričakujeta 40 do 50-odstotno rast letne porabe odpadnih kovin v primerjavi s trenutnimi količinami. To bi lahko povzročilo 15-odstotno zmanjšanje globalne trgovine z odpadnimi kovinami, kar pomeni premik iz sedanjega presežka v primanjkljaj.

Razlogi za nastajajoči primanjkljaj ponudbe/ povpraševanja
Naraščajoče povpraševanje po odpadnem jeklu izvira iz pomembne preusmeritve v proizvodnjo jekla z uporabo električnih obločnih peči, ki zaradi okoljskih prednosti in prilagodljivosti prevzemajo vodilno vlogo pred tradicionalnimi metodami. Ta trend spodbuja povečano povpraševanje po recikliranem odpadnem jeklu za proizvodnjo kosovnega blaga, kot so avtomobili in gospodinjski aparati. Vendar pa bo kratkoročna količina razpoložljivega odpadnega jekla odvisna od zmožnosti recikliranja odpadnih vozil, industrijske opreme, gospodinjskih aparatov in drugega kosovnega blaga.

Dodaten izziv predstavlja nezadostno razvita infrastruktura za recikliranje v državah v razvoju, kot sta Indija in Kitajska. V teh regijah je logistika zbiranja odpadkov nerazvita, krožne dobavne verige so v povojih, oprema za sortiranje pa je draga, kar otežuje zbiranje odpadkov v velikem obsegu. Visoki transportni stroški iz lokacij za recikliranje do jeklarn dodatno zmanjšujejo dobičkonosnost te dejavnosti.

Primanjkljaj bo preoblikoval globalne trgovinske tokove z odpadnim jeklom
Trenutno se globalno trguje s približno 17 % letne dobave odpadnega jekla, kar znaša približno 110 milijonov ton. Države, kot je Turčija, so močno odvisne od uvoza iz EU, ZDA, Združenega kraljestva in Rusije, medtem ko ZDA za svoje potrebe pridobivajo prvovrstno odpadno jeklo iz Kanade. Pričakovati je mogoče, da se bo svetovna trgovina do leta 2030 zaradi upada razpoložljivosti odpadnega materiala zmanjšala na približno 93 milijonov ton, pri čemer se bo domača poraba povečala, izvoz pa zmanjšal. 

Posebej izrazite bodo posledice za tokove odpadnega materiala v ZDA in EU; na primer, izvoz prvovrstnega odpadnega materiala iz Kanade v ZDA bo do leta 2030 upadel za 50 %, evropski izvoz pa se bo zmanjšal za skoraj četrtino.

Strateške odločitve so kompleksne, a nujne
V pripravi na morebitno pomanjkanje odpadnega ogljikovega jekla je ključno, da podjetja in oblikovalci politik izvedejo temeljito oceno trenutne razpoložljivosti odpadnega jekla in oblikujejo napovedi za prihodnje potrebe. Preučiti morajo nacionalno in mednarodno ponudbo odpadnega jekla ter upoštevati ravnovesje med povpraševanjem in ponudbo, trgovinsko dinamiko in tržne omejitve. Razumevanje teh dejavnikov bo pomagalo pri načrtovanju trajnostne oskrbe in določanju zaščitnih ukrepov za domači trg jekla.

Proizvajalci jekla se na spreminjajoči se trg odpadnega jekla strateško prilagajajo z iskanjem virov, izboljšanjem kakovosti in optimizacijo taline. Pridobivanje skladišč odpadnega materiala je ključna strategija za zagotavljanje oskrbe s surovinami, kot je to razvidno pri podjetjih, kot sta ArcelorMittal in Tata Steel. Z vzpostavitvijo internih centrov za sortiranje in testiranje se izboljšuje kakovost vhodnih materialov in zmanjšuje prisotnost nečistoč. Napredna analitika in umetna inteligenca se uporabljata za optimizacijo taline, kar zagotavlja učinkovito uporabo virov.

Na drugi strani predelovalci odpadnega ogljikovega jekla s pomočjo novih tehnologij in konsolidacij izboljšujejo učinkovitost recikliranja, produktivnost in dobičkonosnost. Te aktivnosti so usmerjene predvsem v razširitev proizvodnih zmogljivosti, zniževanje operativnih stroškov in povečanje proizvodnih količin.

Kako bi se lahko odzvali drugi akterji
Pomanjkanje odpadnega materiala ne vpliva zgolj na proizvajalce jekla in predelovalce, temveč tudi na širši krog deležnikov znotraj industrije. Rudarji lahko preučijo možnosti vključitve v reciklažno dejavnost, da bi nadoknadili morebitne izgube prihodka, ki nastanejo zaradi prehoda industrije na uporabo električnih obločnih peči. To bi lahko prispevalo k zmanjšanju njihovega ogljičnega odtisa in preprečilo potencialne prihodnje finančne obremenitve zaradi emisij ogljika.

Oblikovalci politik se soočajo z zahtevno nalogo odpravljanja pomanjkanja odpadnega materiala, da bi podprli vlogo jeklarske industrije v ključni sektorjih, kot so avtomobilska industrija, gradbeništvo in proizvodnja. Ti sektorji so bistveni za ohranjanje gospodarske konkurenčnosti in spodbujanje krožnega gospodarstva, ki je temelj za doseganje trajnostnih ciljev. Ena od možnih strategij, ki jih lahko oblikovalci politik uporabijo za spodbujanje recikliranja odpadnega jekla, vključuje uvedbo davčnih olajšav in dajatev.

"Čeprav se trg odpadnega jekla nenehno razvija in ponuja različne možnosti oskrbe, je napovedano pomanjkanje praktično neizbežno. Za deležnike tako v javnem kot zasebnem sektorju je ključno, da se pripravijo na prihajajoče nihanje in negotovost. Ustrezno načrtovanje in izvajanje strateških pobud v sedanjosti je bistveno za blažitev izzivov v prihodnosti", zaključuje Melanie Seier Larsen, generalna direktorica in partnerica pri BCG.

Več informacij: https://www.bcg.com/publications/2024/shortfalls-in-scrap-will-challenge-steel-industry

Foto: Clean-Lasersysteme GmbH