Tretji tekmovalni dan na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v Parizu je bil za slovensko reprezentanco zelo uspešen. Janja Garnbret in Mina Markovič sta se v težavnosti s prvim oziroma drugim mestom prepričljivo uvrstili v sobotni finale, Rebeka Kamin je na svojem prvem svetovnem prvenstvu osvojila 21. mesto, balvanist Jernej Kruder pa je tekmovanje sklenil na 11. mestu. Paraplezalec Gregor Selak si je 16. septembra priplezal bronasto kolajno v kategoriji Rp3, kar je druga slovenska kolajna na svetovnih prvenstvih v športnem paraplezanju.

Neustavljiva slovenska ženska dvojica je po deljenju prvega mesta v kvalifikacijah težavnosti odlično nastopila tudi v polfinalu. Najmlajša članica slovenske reprezentance, 17-letna Janja Garnbret (Šaleški AO), je na svojem krstnem svetovnem prvenstvu dosegla najvišjo višino polfinalne smeri. "Že v kvalifikacijah sem se počutila res super in vrhova obeh smeri sta bila odličen začetek mojega prvega svetovnega prvenstva. V polfinalu nisem bila prav nič živčna, verjetno zato, ker nisem imela nobenih pričakovanj, tudi med ogrevanjem sem se odlično počutila in v polfinalu samo uživala. Nisem razmišljala, kako bom plezala smer, vstopila sem vanjo in jo odplezala, tako kot znam. Za finale si prav tako želim, da v plezanju uživam," je bila zadovoljna mlada Korošica, ki je letos zmagala že na treh tekmah (od petih) svetovnega pokala.

Le dva giba - in za mesto - nižje se je v polfinalu v dvorani Bercy povzpela Mina Markovič (ŠPK Plus), aktualna svetovna podprvakinja, evropska prvakinja in trikratna skupna zmagovalka svetovnega pokala v težavnostnem plezanju. "Do zdaj je šlo vse zelo dobro. Tudi če je pred tekmo prisotne kar nekaj napetosti oziroma pozitivne treme, se, ko pridemo v izolacijsko cono, skupaj s fanti super ogrejemo in misliš le na smer, ki te čaka, čemur je do zdaj sledilo dobro plezanje. Za formo smo poskrbeli na predhodnih treningih in vse, kar si želim, je še eno takšno plezanje v finalu," je povedala najizkušenejša članica slovenske reprezentance, ki se je s svetovnega prvenstva v španskem Gijonu pred dvema letoma vrnila s srebrom v težavnosti in bronom v kombinaciji. Na tretje mesto v polfinalu se je uvrstila aktualna svetovna prvakinja, Južnokorejka Jain Kim.

Polfinalistka težavnosti je bila tudi 19-letna Rebeka Kamin (ŠPO PD Domžale), letošnja novinka na največjih tekmovanjih, ki si je priplezala 21. mesto: "Zadnji dve sezoni sem tekmovala le na tekmi svetovnega pokala v Kranju, letos pa je prva sezona, ko sem udeležila vseh tekem svetovnega pokala, to je tudi moje prvo svetovno prvenstvo. Zadovoljna sem z uvrstitvijo v polfinale, s polfinalnim nastopom ne povsem, ampak bodo še priložnosti in verjamem, da bo že naslednjič bolje."

Slovenske barve v balvanskem polfinalu je zastopal Jernej Kruder (ŠPO PD Celje - Matica), ki je na svetovnem prvenstvu v Münchnu leta 2014 osvojil drugo mesto in s tem Sloveniji priplezal prvo balvansko kolajno na SP-jih. Četudi letos ni posegel tako visoko, ni bil razočaran. "Nisem preveč razočaran glede plezanja, čeprav bi rezultat zagotovo lahko bil boljši. Niti v kvalifikacijan niti v polfinalu ni bil poudarek na moči, ampak na tehničnem plezanju. Fizično sem bil dovolj pripravljen, a je bilo ravno dovolj zapleteno, da se mi ni poklopilo. V kvalifikacijah se mi je po dolgem času nasmehnila sreča, da sem se za las uvrstil v polfinale, kjer je bilo ravno obratno. Balvani so balvani in ne glede na formo ne veš, kaj pričakovati," je strnil misli 25-letni Celjan.

"Janja in Mina sta se v izolaciji počutili dobro, ob pogledu na smer sem bil malce napet, ko sta začeli plezati, pa sem videl, da jima smer ugaja in jo lepo premagujeta. Zelo sem zadovoljen z njunim plezanjem in upam, da bo še finalna smer šla tako dobro. Jernejevega in Rebekinega plezanja še nisem videl, ker sem bil v izolacijski coni. Jernejevo 11. mesto zagotovo ni slab rezultat, četudi je bila želja finale, ki je bilo blizu, za Rebeko pa lahko rečem, da je lahko s prvo tekmo na svetovnem prvenstvu, uvrstitvijo v polfinale in končnim rezultatom lahko zadovoljna," je polfinalne nastope svojih varovancev takoj po tekmovanju pokomentiral selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren.

Ženski finale težavnosti je na sporedu v soboto, 17. septembra, ob 21. uri. Sobotno dogajanje bo ob 9. uri začel moški polfinale v težavnosti, kjer bosta nastopila Domen Škofic (ŠPO PD Radovljica) in Urban Primožič (PK Škofja Loka), ki si po kvalifikacijah delita 9. mesto. Prenos tekem bo mogoče v živo spremljati prek spletne strani Mednarodne zveze za športno plezanje (IFSC).

V kvalifikacijah svetovnega prvenstva so nastopili še Tjaša Kalan (AO PD Kranj), ki se je v težavnosti uvrstila na 27. mesto, balvanistki Tjaša Slemenšek (Šaleški AO) in Julija Kruder (ŠPO PD Celje - Matica), ki sta tekmovanje sklenili na 27. oz. 29. mestu, Martin Bergant (PK Škofja Loka), 37. v težavnosti, in Gregor Vezonik (AK Ravne) 45. v balvanih. Hkrati s petkovima polfinalnima tekmama je potekalo tudi finale paraplezalcev. Slovenski tekmovalec Gregor Selak je na svetovnem prvenstvu v športnem paraplezanju v Parizu 16. septembra osvojil bronasto kolajno v kategoriji Rp3, kar je druga slovenska kolajna na svetovnih prvenstvih v paraplezanju.

Gregor Selak je bil v najstniških letih obetaven član slovenske mladinske reprezentance v športnem plezanju, nato je za nekaj let prenehal tekmovati, leta 2014 zbolel za multiplo sklerozo, januarja letos pa se vrnil v športno plezanje kot paraplezalec. Kot član slovenske parareprezentance je letos odlično nastopil na tekmi svetovnega pokala v italijanskem Campitellu di Fassa, kjer je junija zmagal, z mastersa v avstrijskem Imstu pa se je julija vrnil s srebrno kolajno. Uspešno sezono je okronal z bronasto kolajno na svetovnem prvenstvu v Franciji, kjer sta si prvo in drugo mesto priplezala Francoza Romain Pagnoux in Mathieu Besnard.

V kategoriji Rp3, kjer tekmujejo plezalci z omejenim gibanjem sklepov, močjo in ravnotežjem, je že kvalifikacije končal na tretjem mestu, ki ga je ohranil tudi v finalu in z bronom dosegel drugo paraplezalno kolajno za Slovenijo. Prvo je namreč leta 2014 v Gijonu osvojila Korošica Tanja Glušič, ki na letošnjem prvenstvu ni nastopila.

"Prva smer v kvalifikacijah je bila zelo lahka, vrh nas je doseglo devet tekmovalcev. Druga kvalifikacijska smer je bila tehnično zahtevna, tako da noben tekmovalec ni dosegel vrha in tako se je naredila selekcija. S tretjim rezultatom sem se uvrstil v finale, kjer sem dobro začel, a sem v sredini smeri v previsu začel počivati, a se nisem spočil, ampak mi je pobralo moči za nadaljevanje. Z nastopom sem kljub temu zadovoljen, čeprav bi ga lahko izpeljal bolje, če bi se drugače odločil. Za prvo prvenstvo je bronasta kolajna zelo razveseljiva in mi daje zagon za naprej, za naslednja tekmovanja," se je veselil 27-letni Škofjeločan.

Več informacij

Foto: Manca Čujež