Nakup nepremičnine na dražbah zadnja leta tudi v Sloveniji ni več tako neobičajen, kot je bil nekoč. Predrag Todić (naslovna fotografija), poslovni manager Ljubljana nepremičnine, to razlaga tako, da pred leti še niso obstajali portali in spletne strani, kjer se ljudje informirajo o tovrstni ponudbi na nepremičninskem trgu. Prej so z informacijami o dražbah operirali predvsem nepremičninski posredniki in posamezniki, ki so v tem videli poslovno priložnost, danes pa so ti podatki takoj dostopni vsem, torej tudi končnim uporabnikom.

»Zato so tudi cene nepremičnin na dražbah danes višje, kot so bile prej. Trgovci s tovrstnimi nepremičninami nimajo več toliko vpliva na cene, saj so v njihovo igro vstopili tudi kupci, ki se profesionalno ne ukvarjajo s prodajo nepremičnin. Nepremičnine na dražbah zato dandanes včasih dosegajo povsem realno tržno ceno,« razloži Todić.

Ljudje, ki danes kupujejo na dražbah, so računalniško bolj pismeni in, kot rečeno, lažje in hitreje dostopajo do informacij o nepremičninah na dražbah. »Nimajo več toliko predsodkov do tovrstnega nakupa in se ga ne bojijo. Še vedno pa morajo paziti na določene pasti,« pravi poslovni manager Ljubljana nepremičnine, ki kupcem svetuje, da vedno preverijo, ali v nepremičnini, ki se prodaja na dražbi, kdo živi, ali je prazna. »Zelo neprijetno je namreč, če kupite nepremičnino, iz katere morate potem s sodnim nalogom izseliti nekdanje lastnike. Cena je v tem primeru morda res nižja, a vseeno je treba oceniti, ali se na račun ugodnega nakupa splača izgubljati energijo z neprijetnim izselitvenim postopkom,« pravi.

V določenem obdobju, bolj natančno pred dvema letoma, je bila ponudba nepremičnin na dražbah največja, saj so jih tja postavile banke, ki so  nepremičnine množično zasegale. Danes je tega že manj. »Prej so zasegali prazne hiše podjetij, ki so izvedle projekt, a se jim finančno ni izšlo, danes je večina zaseženih nepremičnin osebnih hiš ali stanovanj, fizičnih posameznikov,« za konec še doda Predrag Todić.