Ljubljana, 28. januar 2019 – Ob svetovnem dnevu boja proti kajenju, ki ga obeležujemo 31. januarja, Zbornica – Zveza opozarja na veliko tveganje, ki ga za zdravje predstavljajo kajenje in z njim povezane škodljive navade. Nikotin, ki v možganih povzroča občutke ugodja, kar privede do razvoja hude odvisnosti, vpliva na delovanje srčne mišice, pljuč, možganov, žil in drugih organov. To pa vodi do razvoja različnih kroničnih bolezni, kot so kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) in srčno-žilne bolezni. Zbornica – Zveza poudarja, da je za zmanjšanje tveganja za različne bolezni nujna popolna opustitev kajenja.

»Nikoli ni prepozno za opustitev kajenja. Učinki prenehanja kajenja so na telesu vidni že kmalu. Zagotovo pa opustitev kajenja ni preprosta, saj gre za hudo odvisnost, zato marsikdo obupa. Za uspeh pri opustitvi kajenja so ključne motivacija posameznika, močna volja, vztrajnost in podpora ljudi okrog njega,« je povedala Maruša Ahačič, predsednica Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v pulmologiji pri Zbornici – Zvezi. »V Sloveniji so vsem, ki želijo opustiti kajenje, na voljo različne vrste pomoči, kot so svetovanje pri osebnem zdravniku in farmacevtu, skupine za opuščanje kajenja v okviru zdravstvenovzgojnih delavnic v zdravstvenih domovih ter odvajanje z nikotinskimi nadomestili in zdravili na recept.«

V okviru zdravstvenovzgojnih centrov se lahko kadilci, ki želijo opustiti kajenje, vključijo v programe individualnega ali skupinskega svetovanja, poleg tega pa jim je na voljo tudi brezplačen svetovalni telefon za pomoč pri opuščanju kajenja 080 27 77, ki deluje vsak delavnik med 17.00 in 20.00 uro.

Več informacij

Foto: pronova BKK