Ljubljana, 27. marec 2024 – Motnje avtističnega spektra so najhitreje rastoče razvojne nevrološke motnje. Po podatkih Mreže za spremljanje avtizma in razvojnih motenj v ZDA iz leta 2020 ima avtizem diagnosticiran eden od 36 otrok, starih osem let. Pri vsakodnevnem delu z osebami z motnjami avtističnega spektra je treba izhajati iz osebe same, njenih potreb, zanimanj in želja, ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu, ki ga obeležujemo 2. aprila, poudarjajo v Varstveno delovnem centru Tončke Hočevar, v katerem osebe z motnjo v duševnem razvoju s pridruženo motnjo avtističnega spektra predstavljajo približno 10 odstotkov vseh uporabnikov, vključenih v zavod.

Motnje avtističnega spektra so kompleksne, vseživljenjske razvojne nevrološke motnje, ki se pojavijo zgodaj v otroštvu in različno vplivajo na posameznika. Za osebe z avtizmom je značilno spremenjeno vedenje na področju socialne interakcije in komunikacije s ponavljajočim vedenjem ter z omejenimi, neobičajnimi zanimanji. Izraz spekter avtističnih motenj zajema široko paleto stanj, za katere so značilni izzivi na področju socialne interakcije in komunikacije, ter se uporablja zaradi heterogenosti simptomov, ki se lahko pri vsakem posamezniku izražajo drugače in različno vplivajo na njegovo delovanje. Avtizmu se pogosto pridružijo različna stanja ali bolezni, kot so epilepsija, cerebralna paraliza, Downov sindrom, tuberozna skleroza, poleg tega so pridružene tudi motnje spanja, hranjenja, alergije na hrano, anksiozne motnje, pomanjkanje pozornosti in hiperaktivna motnja. Osebe z avtizmom potrebujejo pomoč in podporo v vsakodnevnem življenju.

V VDC-ju Tončke Hočevar odraslim osebam z motnjo v duševnem razvoju s pridruženo motnjo avtističnega spektra v okviru svoje storitve vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji nudijo podporo in pomoč na področjih, kjer jo potrebujejo, ter možnost vključevanja v zaposlitev pod posebnimi pogoji. Ob tem poudarjajo, da je treba pri vsakodnevnem delu z osebami z motnjo avtističnega spektra izhajati iz osebe same, njenih potreb, interesov in želja. Poleg njenih močnih področij je pomembno poznati tudi tista, ki so šibka, ter morebitne strahove in razmere, ki lahko posameznika vodijo v stisko.

»Pri delu z osebami z motnjo v duševnem razvoju s pridruženo motnjo avtističnega spektra, ki predstavljajo približno 10 odstotkov naših uporabnikov, je ključno, da imajo vsi zaposleni pri delu s posameznim uporabnikom, ki je v središču našega delovanja, enoten pristop. Pri tem je pomembno, da zaposleni z uporabnikom komunicirajo enostavno in jasno ter da imajo vzpostavljen zaupen medsebojni odnos,« pove Slavko Bolčevič, direktor VDC-ja Tončke Hočevar, in poudari še pomembnost nenehnega sodelovanja zavoda s svojci uporabnikov.

Več informacij: www.vdc.si

Foto: dubova - stock.adobe.com (AdobeStock_79972307)