Direktorico Andragoškega zavoda Ljudska univerza Velenje Brigito Kropušek Ranzinger smo povabili na klepet, da bi izvedeli več o najnovejšem projektu pod okriljem tega zavoda in Mestne občine Velenje. Vzorčno mesto je svoja vrata za splošno javnost odprlo v začetku februarja. Januarja jih je obiskalo že več kot tisoč mladih iz šol po vsej Sloveniji. Interaktivne učne postavitve, digitalni laboratorij in Ulica virtualne resničnosti so požele tak uspeh, da je obisk Vzorčnega mesta v dopoldanskih urah zapolnjen za pol leta vnaprej. V popoldanskih urah in ob sobotah med 8. in 15. uro je ogled možen za druge posameznike in skupine, družine, stare in mlade, vse, ki bi radi izvedeli več o sodobni tehnologiji.

Kako gledate na uspeh Vzorčnega mesta že ob prvem stiku z javnostjo?

Res sem vesela in ponosna na to. Ko mi je Miha Cojhter predstavil idejo, sva se dogovorila, da malo preveri pri šolah, kako bi bila zamisel sprejeta in kakšnih odzivov bo deležen. Čez tri dni je prišel spet do mene in mi povedal, da je za naslednjega pol leta razprodal obisk Vzorčnega mesta … ki takrat torej sploh še ni obstajalo. Ravnatelji in učitelji so bili navdušeni in kar vnaprej rezervirali obiske z razredi. Do zdaj si je naše postavitve ogledalo že krepko več kot tisoč mladih. Poleg Mihe Cojhtra je idejni oče Vzorčnega mesta še Erik Kapfer. Oba sta tehnološka navdušenca, oba sta šla v svet, si tam nabrala znanje in izkušnje. Vrnila sta se, da bi to predala nazaj v domače okolje in zdaj več časa preživita v Sloveniji, saj je bilo s tem projektom kar veliko dela, da smo v tako kratkem času vse skupaj vzpostavili. Ob pomoči Mestne občine Velenje smo dobili financiranje in našli tudi prostore, da je ideja v dobrega pol leta dobila svojo končno obliko.

Kako bi opisali, kaj je Vzorčno mesto in za koga je?

Vzorčno mesto je prostor, kjer lahko sodobna znanost in tehnologija očarata in navdušita prav vsakogar. Na nek način je to ekosistem za izobraževanje, raziskave in razvoj inovacij ali pametnih rešitev. Naš cilj je povečevanje digitalne in znanstvene pismenosti Slovencev, ozaveščanje o različnih rabah sodobnih tehnologij. Prav tako želimo ponuditi okolje, v katerem posameznik lahko razvije svoje zamisli do rešitev, ki bodo pozitivno vplivale na družbo kot celoto.   

Na predstavitvi Vzorčnega mesta ste imeli v gosteh nekaj znanih imen. Velenjski župan Bojan Kontič je sedel ob vas, predsednik uprave družbe Gorenje Franjo Bobinac vas je prišel podpret, tudi stand-up komika Uroša Zupana smo videli …

Res je, našemu županu Bojanu Kontiču gre velika zahvala, saj je videl smisel in potencial v naši zamisli, ki vlaga v razvoj mesta in daje priložnosti Velenjčanom. Samoiniciativni posamezniki in podjetja prepoznavajo priložnosti za sodelovanje z nami, saj poleg izobraževalnega in zabavnega dela omogočamo tudi čisto praktično skrajšanje in pocenitev postopkov, kot je razvoj prototipov zamisli v našem digitalnem laboratoriju, kjer je na 3D tiskalniku vzorec narejen praktično takoj. To je lahko velika prednost na primer za start-up podjetja, ki običajno nimajo veliko začetnih sredstev. Potem pa so tu še naši promotorji, dr. Uroš Kuzman je bil na odprtju Vzorčnega mesta ravno v tej vlogi. Poleg njega sta to nalogo, če se lahko tako izrazim, da širita dober glas o Vzorčnem mestu, sprejeli še naša svetovna prvakinja v plezanju Janja Garnbret in pa direktorica podjetja Skaza Tanja Skaza. Vsi so iz lokalnega okolja, uspešni na svojih področjih in so v Vzorčnem mestu prepoznali dodano vrednost.

Bi obisk priporočili tudi tistim, ki stika s sodobnimi tehnologijami nimajo in se nanje ne spoznajo?

Seveda, v Vzorčnem mestu želimo ravno to, mlade in stare spoznati s sodobnimi tehnologijami. Mlajše in manj vešče uporabnike družbenih omrežij opozorimo na  Obisk je preverjeno zanimiv za vse starosti. V dopoldanskem času imamo vodene oglede za šole, v popoldanskem pa nas lahko obiščejo tudi vsi drugi. Naš urnik je vezan na delovni čas Nakupovalnega centra Velenje, kjer smo v drugem nadstropju. Zaradi velikega zanimanja priporočam, da se prej prijavite.

Intervju je pripravila in izvedla Maja Godeša.